• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrezet diellore, ç’far jane..

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Çfarë
Tanning është një pigmentim rritje të lëkurës për shkak të prodhimit të melaninës nga disa qeliza të epidermë, melanocytes. A është stimuluar nga ultravjollcë (UVA dhe UVB), që përbëjnë dritë rrezatimi.

Efektet
Prodhimin e melanin e mbron lëkurën nga dëmet e shkaktuara nga rrezatimi.

Ndërsa ka tans rrezet ultraviolete stimulojnë edhe sintezën e vitaminës D, e cila është e dobishme për mirëqenien dhe rritjen e kockave, lëvizjes dhe aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut dhe dezinfektoj e lëkurës.

Komplikimet
ekspozimit të zgjatur mund të shkaktojë djegien nga dielli (djegie). UVA transmetuar ngrohjes, duke shkaktuar një rritje të temperaturës që thyen dhe e shkatërron capillaries kolagjenit dhe elastin, me të ashpër, e ënjtur dhe, në rastet e djegiet më të rënda, lëkurë dhe fluide rrjedh.

Pasojë kryesor është një lëkurë të plakjes së parakohshme, me dehidratim dhe rrudhave. UVB janë më të dëmshme sepse përveç të shkaktuar djegien nga dielli ADN dëme, duke rritur rrezikun e melanoma, kancerit të lëkurës.

Megjithatë, nëse mbrojtja nuk është e mjaftueshme mund të duket e zbardhur (pika), të tilla si lentigo pleqërishte.

Thatë në diell pas një dush mund të ndihmojë në djegien nga dielli dhe dehidratim për shkak të lente e pikat e ujit. Edhe sipërfaqet reflektues (ujë, borë, rërë), të rritur sasinë e rrezatimit që janë ekspozuar.

rrezet UV mund të dëmtojë kornea, retinë dhe lente. Simptomet janë dhimbje, corneal, photosensitivity, i vrullshëm dhe vrull e qepallat.

Së fundi, rrezet ultravjollcë të përshpejtojnë rritjen e flokëve.

Paraprake
Shmangni ekspozimin Die kur rrezatimi është më intensiv, pra në mëngjes dhe vonë pasdite në fillim.

Ai duhet të mësohet gradualisht e lëkurës në diell, sepse deri në rreth një javë fillon për të formuar cirk të qëndrueshme. Prandaj, pastaj, duke ecur rrezatimi janë të shpërndara në mënyrë të barabartë të gjithë trupin.

Është thelbësore për të mbrojtur lëkurën me një sunscreen përshtatur për llojin e lëkurës tuaj, mundësisht i papërshkueshëm nga uji. Ka krem, xhel, qumësht, spërkat me ujë e diell.

Vajra në përgjithësi janë një faktor ulët mbrojtje dhe janë kundërindikuar për complexions dritë. Vetë-Tanners, megjithatë, nuk e mbrojtur nga rrezatimi. Veshur syze dielli ndihmon të mbrojtur sytë.

Pas ekspozimit të UV është e nevojshme për të moisturize lëkurën me një krem ose pas-Die qetësues dhe të freskëta.

Edhe ushqimi ndihmon moisturize lëkurë off, prandaj, speca, agrume dhe kivi, që përmbajnë vitaminë C, vezë dhe brokoli janë të pasura me vitaminë E dhe perimet me mish të kuqe ose të verdhë, që furnizimi vitaminë A dhe beta- carotene.

Këto konsiderata vlejnë për rrezitje llambat. Pavarësisht nga këto të fundit janë të pajisur me filtra që kufizojnë në masë të madhe ekspozimi ndaj rreziqeve rrezatimi UVB që ekzistojnë janë të njëjta natyrore arrihen.
 
Top