• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrezet gama rrezikojne fluturimet

SiL3nT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
37
Pikët
0
Vendndodhja
Sweden

Rreziku i Tokes vjen nga Universi qe ne e njohim shume pak, por ndryshe nga heret e tjera ku asteroidet dhe meteoret jane pare si armiqte kryesore, kete here rrezikohemi nga nje fenomen qe nuk mund ta shikojme.
Terrestrial Gamma Ray Flash quhen rrezet qe jane vene re nga sateliti italian Agile, te cilat mund te emetojne rreze gamma ne zonen ekuatoriale.
Keto rreze jane zbuluar ne vitin 1994 nga shkencetari Jerry Fishman, por shume detaje rreth prejardhjes kane ngelur ende nje mister.
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Rrezet gama rrezikojne fluturimet

Shume interesante edhe keto ..Shpresojme mos ken pasoja fluturimet :(
 
Top