• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rruga e dorës së majtë dhe rruga e dorës së djathtë

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,815
Pikët
113
Vendndodhja


Termi rruga e dorës së majtë dhe rruga e dorës së djathtë i referohet një dualiteti logjik mes dy llojeve të ndryshme të praktikave shpirtërore, qoftë fetare si hinduizmi apo në atë okulte.

Nga pikëpamja simbolike, rruga e dorës së djathtë është asimiluar me të mirën dhe e keqja me rrugën e dorës së majtë, e cila gjithashtu jep një kundërshtim mes magjisë së bardhë (dora e djathtë) dhe magjia e zezë (dora e majtë).

Nga pikëpamja e Inicimit, ezoterizmi i djathtë bazohet në arsye, njohuri ndërsa ai i majtë në zemër, mirësi.

Klasifikimi

Përdorimi më modern i njeh fetë që përqëndrohen në adhurimin të një apo më shumë hyjnive dhe respektimi i kodeve strikte morale si rrugë e dorës së djathtë; ndërsa fetë që kanë vlera të qëllimeve personale janë në rrugën e dorës së majtë.

Termi "rruga e dorës së majtë", është përdorur kryesisht nga Helena Blavatsky (1831 - 1891) për të përshkruar "vëllezërit e hijes" që praktikojnë magjinë e zezë.

Në Tantrizëm

Tantra është një traditë ezoterike indiane që vjen nga hinduizmi dhe budizmi. Praktikuesit e Tantrës ndahen në dy rrugë të ndryshme: dakshinachara dhe vamachara, fjalë të përkthyera nga sanskritishtja respektivisht si rruga e dorës së djathtë dhe rruga e dorës së majtë.

Dakshinachara përbëhet nga praktikat tradicionale të hinduizmit si asketizmi dhe meditimi, ndërsa Vamachara përfshin praktikat rituale, konsumimi i alkoolit ose gjërave toksike, sakrificat e kafshëve dhe konsumi i mishit.

Tantra e dorës së djathtë sublimon ndjenjat e dashurisë apo pulsionet seksuale, ndërsa ajo e dorës së majtë ritualizon praktikat seksuale dhe përdor kënaqësi trupore.

Kritika

Disa autorë kanë pikëpamje të tjera kundështuese: për poetin Fernando Pessoa, e majta e dijes është shkenca, arsyetimi, spekulimi intelektual ndërsa ana e djathë: dituria okulte, intuita, spekulimet mistike dhe kabbalistike.

explorerunivers
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,118
Pikët
113
Përgjigje e: Rruga e dorës së majtë dhe rruga e dorës së djathtë

Krahu/ Dora e majte ne gjuhet Neolatine qendron mbi ''Sinister" e majte nga koncepti i disfavorit, pa fat ose shenj e keqe sidomos kur zogjt fluturonin nga krahu I majt. Pra e kunderta e 'dexter' e djathtes qe nenkupton aftesi, kollaj, dicka e mire. Nga kjo e ka marr edhe italishtja. Destro nga lat. dexter 'aftesi'

E djathta jone vjen po nga kjo fjale. Megjithate thuhet se fjala latine buron nga PIE*deks e cila me duket me afer me shqipen Djathte, kam lexuar diku qe 'k' e lashte e shqipes eshte shnderruar ne 'th'. Per prejardhjen e se Majtes nuk e di.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,575
Pikët
113
Përgjigje e: Rruga e dorës së majtë dhe rruga e dorës së djathtë

Krahu/ Dora e majte ne gjuhet Neolatine qendron mbi ''Sinister" e majte nga koncepti i disfavorit, pa fat ose shenj e keqe sidomos kur zogjt fluturonin nga krahu I majt. Pra e kunderta e 'dexter' e djathtes qe nenkupton aftesi, kollaj, dicka e mire. Nga kjo e ka marr edhe italishtja. Destro nga lat. dexter 'aftesi'

E djathta jone vjen po nga kjo fjale. Megjithate thuhet se fjala latine buron nga PIE*deks e cila me duket me afer me shqipen Djathte, kam lexuar diku qe 'k' e lashte e shqipes eshte shnderruar ne 'th'. Per prejardhjen e se Majtes nuk e di.

"... prejardhjen e se Majtes nuk e di" :
Nga mbiemri latin mancus, « i mungon dora ».
Mengjarash : I ngathët, i plogët;i çale; i shtrember.
- qe perdor kemeben dhe doren e majte.

-dexter e ka edhe kuptimin : i, e drejte vs shtrember?!
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,036
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Rruga e dorës së majtë dhe rruga e dorës së djathtë

*

Po ma kujton kohen ne bankat shkollore kur behej hartim me shkrim.
Sot kemi per teme "Rrugen e dores se majte dhe te djathte." Shkurani pa gabim drejtshkrimor. Perndryshe s'ka rendesi cfare domethenie ka fjala "Iniciacion", keshtuqe e shkruajme "nga pikepamja e Inicimit..." pa e ditur cfare eshte kjo. Ani, kete nuk e din as mesuesi/arsimtari i cili e ka kerkuar temen.

"Sipas Iniciacionit" pra, nuk ka udhe te majte o te djathte, por udhe te drejte shtegut te evolucionit (ama arsimtari nuk e din kete, nxenesi edhe me hiç).

Udha e dores se majte ne esoteri nenkupton magjine e zeze, nenkupton materien, anen materiale, anen negative nga dy polet, etj. etj.

Ne politike, ta zeme, eshte krejtesisht e kunderta.

Te djathtet politik jane tipa konzervative, te prapambetuar, qe i takojne te se kaluares, jane reaksionare...perkunder te te majteve.

Me nje fjale, jo ne te gjitha fushat e majta dhe e djathta e kane kuptimin e kundert, por mund te jet dhe anasjelltas, sic e permenda rastin...


*
 
Top