• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rusia përjashtohet për 4 vjet nga Olimpiada dhe Botërori për shkak të skandalit të dopingut

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,211
Pikët
113
Agjencia Botërore Anti-Doping ka vendosur përjashtimin e Rusisë nga Olimpiada e vitit 2020 dhe Botërori i vitit 2022.

Si pasojë e vendimit të marrë, Rusia nuk do të marrë pjesë në Olimpiadën e Tokios, Lojërat Dimërore të Pekinit 2022.dhe Botërorin e Katarit.

Megjithatë, ata sportistë rus që vërtetojnë se nuk janë prekur nga skandali i dopingut, do lejohen të jenë pjesë e kompeticionit të Tokios, duke garuar me një flamur neutral.

Megjithatë, vendimi i Agjencisë Botërore Anti-Doping duket se prek më shumë përfaqësuesen e futbollit, e cila në Botërorin e Rusisë arriti deri në fazën e Çerekfinales.

Vendimi për përjashtimin e Rusisë nga dy aktivitetet botërore u mor në Lozanë të Zvicrës dhe erdhi pasi agjencia shpalli Rusinë fajtore për manipulimin e të dhënave laboratorike në janar 2019.

Rusia ka afat që brenda 21 ditësh ta apelojë vendimin që do të thotë se përballja ligjore do të zgjasë edhe për disa muaj.

I.C./Shqiptarja.com
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
50,188
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Mos, fatkeqsi qe fshati olimpique nuk do te kete rusiqka turiqka iqka qe te defrehen me Kenianet dhe Jamaikanet.......

Putoja do te jete ne greve urie deri kur ata katnaret me lopa topa laramane te Lozanes te hane kuqudhatat me plutonium e te kthejne ithet perpjete.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
Agjencia Botërore Anti-Doping ka vendosur përjashtimin e Rusisë nga Olimpiada e vitit 2020 dhe Botërori i vitit 2022.

Si pasojë e vendimit të marrë, Rusia nuk do të marrë pjesë në Olimpiadën e Tokios, Lojërat Dimërore të Pekinit 2022.dhe Botërorin e Katarit.

Megjithatë, ata sportistë rus që vërtetojnë se nuk janë prekur nga skandali i dopingut, do lejohen të jenë pjesë e kompeticionit të Tokios, duke garuar me një flamur neutral.

Megjithatë, vendimi i Agjencisë Botërore Anti-Doping duket se prek më shumë përfaqësuesen e futbollit, e cila në Botërorin e Rusisë arriti deri në fazën e Çerekfinales.

Vendimi për përjashtimin e Rusisë nga dy aktivitetet botërore u mor në Lozanë të Zvicrës dhe erdhi pasi agjencia shpalli Rusinë fajtore për manipulimin e të dhënave laboratorike në janar 2019.

Rusia ka afat që brenda 21 ditësh ta apelojë vendimin që do të thotë se përballja ligjore do të zgjasë edhe për disa muaj.

I.C./Shqiptarja.com
Sapo e vresha tek....portalb apo dritare realiteti.
Qpaskan ken kta ruset....te tmerrshem.
Tashti kshu kot apo IRONI caubojse me viktimat e...............Wie zynisch vor allem Richard Sackler auf die Opioid-Krise reagiert habe. Er bezeichnete Abhängige als „rücksichtslose Kriminelle“, die kein Mitgefühl verdienten. Als ihm mitgeteilt wurde, dass in einem Bundesstaat 59 Menschen an einer Überdosis Oxycontin gestorben waren, soll er geschrieben haben: „Das ist nicht so schlecht. Es hätte viel schlimmer sein können (ose ka dhe me keq).
Drogen-Kartelle reagieren – mit billigem Heroin.

Dabei seien – am US-Fiskus vorbei – auch Off-Shore-Banken zum Einsatz gekommen. Insgesamt sollen die Sacklers seit der Markteinführung von Oxycontin 1996 bis heute = 35 Milliarden Dollar Umsatz mit der Arznei gemacht haben. Die Kehrseite: Tausende Amerikaner – bei manchen reichte ein Fußbruch, ein gezogener Zahn, eine kleine Operation – gerieten durch die ihnen verschriebenen Schmerzmedikamente mit Oxycodon in kurzer Zeit in extreme Abhängigkeit.

Darauf reagierten sogar mexikanische Drogen-Kartelle. Sie VERBILLINGTEN Heroin,das ÄHNLICHT=WIRKT. Tausende Amerikaner, die wahrscheinlich niemals in die Drogen-Szene abgerutscht wären, sagte ein Internist in Washington unserer Zeitung, hingen plötzlich an der Nadel. Oft mit der Folge von tödlichen Überdosierungen.

FAZIT: Pablua ka vdekur,El Chapo eshte me <pushime> and...


U KRYE.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,104
Pikët
113
Vendim sportiv, politik ?
Kam mendue qe dopingu asht individual e jo kolektiv.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
Kur i bejne ruset,kinezet,kubanet quhet ...fajin e kane ATA.
Kur bo 100 m per 6 sekonda se kam veda.
Bote e quditshne.
 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,307
Pikët
113
Lexova perciptas lajmin . Me aq sa kuptova sportistet e paster mund te marrin pjese ne aktivitet sportive por pa ngjyra flamuri e pa hymne. Me duket e drejte . Iku Rusia .
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
Pershendetje.....


ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :p

TransgenderSport1.jpeg
 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,307
Pikët
113
He mo Ben , nuk te vjen zeri ? Mbrohu tani po me fakte.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
Per cfare te mbrohem?
Kush e ka mohua qer skane perdorur....ilace te ndaluara.
Por me sa di veda,burrat nuk bojne sport te dhoma sportive e femrave.Apo nrrojne seksin me mor medalje,si diku tjeter,lere me qe......................... gjeja me e bukur ne bote apo SEXI te.................=NEVERITET.
Shnet se do vrej Interin.
 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,307
Pikët
113
Per cfare te mbrohem?
Kush e ka mohua qer skane perdorur....ilace te ndaluara.
Por me sa di veda,burrat nuk bojne sport te dhoma sportive e femrave.Apo nrrojne seksin me mor medalje,si diku tjeter,lere me qe......................... gjeja me e bukur ne bote apo SEXI te.................=NEVERITET.
Shnet se do vrej Interin.
Ti mbrohesh duke sulmuar . Po ti thuaj qe mire jua bejne . Nuk jane te ndershem e aq.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Ne boterorin e fundit 2018 Ruset vrapuan me nje mesatare 14km per lojtar distance e mbuluar ne fushe , qe eshte mbi normalen e zakonshme.

Por nje gje eshte e sigurte qe te gjithe dopohen, por rusve u qelloi te kapen edhe pse mu mduket me shume vendim politik sesa sportiv.
 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,307
Pikët
113
Ne boterorin e fundit 2018 Ruset vrapuan me nje mesatare 14km per lojtar distance e mbuluar ne fushe , qe eshte mbi normalen e zakonshme.

Por nje gje eshte e sigurte qe te gjithe dopohen, por rusve u qelloi te kapen edhe pse mu mduket me shume vendim politik sesa sportiv.
Kam pershtypjen qe ka nje ngaterrese . URSS dhe Rusia jane dy gjera krejt te ndryshme. Rusia nuk ka qene ndonjehere e nuk do te jete e forte ne kompeticione sportive. Sportiste medioker ne pergjithesi .
Personalisht Ben Johnson eshte , ka qene me dhjetra here me skandaloze se kjo e rusise
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,689
Pikët
113
Lexova perciptas lajmin . Me aq sa kuptova sportistet e paster mund te marrin pjese ne aktivitet sportive por pa ngjyra flamuri e pa hymne. Me duket e drejte . Iku Rusia .
Vendet e Lindjes Komuniste perdornin shume doping neper olimpiada dhe aktivitete te tjera sportive. Rasti me skandaloz ishte ai i Gjermanise Lindore, vend i cili fitonte shume medalje ne olimpiada. Kur u bashkuan dy Gjermanite doli hileja sheshit, u morr vesh se si i kishin fituar deri atehere medaljet.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
Ne boterorin e fundit 2018 Ruset vrapuan me nje mesatare 14km per lojtar distance e mbuluar ne fushe , qe eshte mbi normalen e zakonshme.

Por nje gje eshte e sigurte qe te gjithe dopohen, por rusve u qelloi te kapen edhe pse mu mduket me shume vendim politik sesa sportiv.
Ne menyre KOLEKTIVE te denonin.............kamunistat.Lere me flamuret qe ti hiqnin.

SHEMTI.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,807
Pikët
113
AproPO....kta VDEKSAT tane sa HERE i kane kapur=MAT??????????????????

Shtttttttttttttttttttttttttttttttttttt
 
Top