• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa e nderoni gjuhën?

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Gjuha eshte nje element i rendesishem qe e lidh njeriun per nje bashkesi shoqerore te caktuar.
Po ta shikojme gjuhen tone verejme se ajo eshte e stermbushur me fjale te huaja te panevojshme aq sa shpesh here nuk kuptohet nga vet shqiptaret,dhe kete sigurisht e kemi dhurate nga njerezit e rrejshem qe duke perdorur fjale te huaja duan te shiten te ditur,qe te maskojne shterpesine e tyre mendore,dhe neve kjo shterpesi te na duket kuptimplote dhe e bukur.

Po jap disa shembuj te perdorimit te ketyre fjaleve duke dhene edhe fjalen e duhur shqipe.

Mos thuaj *Thuaj

Suport *Perkrahje, Mbeshtetje

Atak *Sulm, Mesymje

Karikim *Mbushje

Servis *Sherbim

Sekondar *Dytesor

Pasticeri *Embeltore

Integritet territoriale *Teresi hapsinore

Mua mu kujtuan vetem disa fjale por une shpresoj edhe ne ndihmesen tuaj ne kete fushe.Gjeni fjalet e huaja ose viruset gjuhesore, perktheni ato dhe largojini nga fjalite shqipe.

Nuk eshte e thene qe gjuha te pastrohet teresisht nga fjalet e huaja sepse secila gjuhe ka ngapak nga gjuhet tjera por kur ne kemi nje fjale tonen pse ta perdorim fjalen e huaj.
Mendoj se kete gjuhe qe eshte e jona duhet ta nderojme, ta ruajm e ta zhvillojme.

Pres qe te jepni ndimesen dhe mendimet tuaja ne lidhje me kete. :)
 

Viktoria

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 19, 2010
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Mali i Zi
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Ky rast nuk gjindet vetem ne gjuhen Shqipe por noll ne te gjithat grupe gjuhe kur shkatrrohet dhe tmerret identiteti.Ne gjuhet sllave ka shum fjal te marruna prej gjuheve botnore dhe ne ket propozim te te ruhet identiteti i gjuhes bene apel shum emisione dhe interviste por,akoma nuk u be not e mir.

Kjo nolli nga deshira qe te behemi me moderne dhe te kercejm ne nivela me te mbdhej.
Esht asimilimi i cili ndoll,si thac,ne humbjen e identitetit te cilen,seshumti e beni tranzicioni gjat viteve te kaluara dhe mbijeton vetem prej njeriut,prej idejes ti dhe deshiret te jet dikush tjeter.
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Dicka qe vura re! Po lexoja titullin e temes "Sa e nderoni gjuhen" po mendoja se ishte fjala sa e perdorni ate ju qe jetoni jasht shteti.

Nderon = Nderim ndaj dikujt (kshu e kuptoj un)
Nderron esht dicka tjeter.. nesje

Gjuhen e flas me dialekt te asaj zone ku kam lindur e rritur.
Nqs dikush skupton te pyesin :)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,273
Pikët
113
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

E flas me ate qe kam mesuar ne shkolle,mbase jo perfekt por shume mire.
Dialektin e kuptojne ata qe kane jetuar aty ku kam lindur!
Ne jashte mbase harrojme disa fjale,por baza qendron.
Ngaqe ne shkolle e kemi mesuar,me drejtshkrim..........
Disa te tjere kane shume pune per te bere ne kete drejtim,libra ka plot....po deshen.
 

Viktoria

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 19, 2010
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Mali i Zi
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Dicka qe vura re! Po lexoja titullin e temes "Sa e nderoni gjuhen" po mendoja se ishte fjala sa e perdorni ate ju qe jetoni jasht shteti.

Kur nena nuk e flet tjeter gjuh mir ather duket qe e flasim shpesh,me shpesh se sa mundem tju bindi.Esht normal qe letersija nuk mundet te jet si e juaja te cilt tan kohen dhe jeten e flisni dhe mbaruat shkollimt ne gjuh te vet,por me rendesi esht,per ne te cilt nuk gjindem ne nendhe,deshira ta ruajm dhe ta vazhdojm idetintetin ton.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,644
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

WC-hale ,qenef,nevojtore,banjo etjetj :p

Tani po e marr seriozisht :p
TRojka -treshja(fatkeqsisht e perdorin shume ne media... ,''erdhi trojka europiane'' ...etjetj)

Abuzoj-shperdoroj
etjetj

Une nuk jam gjuhtare por mendoj qe duhen te kene parasysh dy gjera
1.Ne media ,ne shkolle te flitet shqip...
2.Gjuhetaret te punojne per te zevendesuar fjalet teknike qe jane futur sot nga anglishtja me ane te teknologjise .
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Nderimi i gjuhes eshte goxha i rendesishem, gjuha duhet nderuar gjithmone.
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Dicka qe vura re! Po lexoja titullin e temes "Sa e nderoni gjuhen" po mendoja se ishte fjala sa e perdorni ate ju qe jetoni jasht shteti.

Kur nena nuk e flet tjeter gjuh mir ather duket qe e flasim shpesh,me shpesh se sa mundem tju bindi.Esht normal qe letersija nuk mundet te jet si e juaja te cilt tan kohen dhe jeten e flisni dhe mbaruat shkollimt ne gjuh te vet,por me rendesi esht,per ne te cilt nuk gjindem ne nendhe,deshira ta ruajm dhe ta vazhdojm idetintetin ton.
Me te than te drejten Viki asigja nbot skam kuptu -pff-

Saura: po ti u lodhe shume tu i gjet ato fjalet moj? haha

Cik-goce: kte e kam nderru :p
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,644
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Me te than te drejten Viki asigja nbot skam kuptu -pff-

Saura: po ti u lodhe shume tu i gjet ato fjalet moj? haha

Cik-goce: kte e kam nderru :p
Jo mi kollaj fare ,vetem se su kujtova mi i thone zyre lol kshu i thojshim kur ishim ne pune ...
''Po shkoj pak ka zyra tjeter '':p
eshte veni ku shko dhe mbreti n'kom thojne ---
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,273
Pikët
113
Përgjigje e: Sa e nderoni gjuhen?

Jo mi kollaj fare ,vetem se su kujtova mi i thone zyre lol kshu i thojshim kur ishim ne pune ...
''Po shkoj pak ka zyra tjeter '':p
eshte veni ku shko dhe mbreti n'kom thojne ---
Sot i thon nryshe:
po shkoj m'tualet lol
Edhe: sa tualet te bukur paska ajo.ose sa ne sy bika?
Se mos e morim msysh.
:d
 
Top