• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa faqe të një libri mund të lexoni në një orë?

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,421
Pikët
113
E di qe eshte pyetje subjektive, edhe qe varet nga shkalla e veshtiresise se tekstit, gjuha e perdorur, zhaneri, autori, tipi i shkronjave, madhesia e faqeve etj.

Por pyetja eshte mesatarisht sa mund te lexoni ne nje ore?
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,976
Pikët
48
Vendndodhja
Diktatrojska
Duhet të vë kronometrin , madje madje , është një ide që të bëj edhe rekord Gines me këtë .

Në stilin e rekordeve që ata bëjnë , kjo do të ishte shumë dëfryese dhe madje një arritje më shumë për të bëre krenarë Shqipërinë dhe shqiptarët .

Daniel00 lexoi 24 faqe e shtate rreshta për një orë - Që tani e shoh veten në titujt e gazetave, duke fërkuar sytë, fitimtar dhe me një kupë të vogël .
 

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,421
Pikët
113
Une do jap nje shembull konkret:

Tek 'Neveria' e Jean-Paul Sartre lexoja mbi 60 faqe ne nje ore

Tek 'Bota e Re e guximshme' e Aldous Huxley lexoja rreth 30 faqe ne nje ore
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Varet nga permasat e librit A4, A5, A6 etj.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Varet nga cilesia e librit.

E filloj nje liber gjithnje nga fundi.

Me pelqejne happy-endings.

Lexoj nje liber te trashe per nje ore duke lexuar vetem dy tre fraza per faqe. Dhe e kuptoj shume mire.

I vetmi autor qe nuk e lexoj nga fundi ne fillim eshte Agatha Christie. Pse?? Sepse dua te behem detektive dhe te gjej vrasesin. Ate e gjej gjithnje qe ne fillim.

Ka njerez te cilet jane si librat.

Disa jane te thelle dhe te trashe, disa jane te holle dhe te ceket.

Duhen lexuar te gjithe "librat" sepse ne te gjithe jemi libra te hapur.

El
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,231
Pikët
113
Meqe ra dhafi, me siguri te 100 % nuk mund ta pohoj, por deri 50 faqe mund ti lexoj per 1 ore. Per kurreshtje pata filluar ta shikoja nje app per speedy reading dhe mendoj qe me shume me ka rene ta testoj.

Nje qashtu libri 120 faqesh per 1 ore i dal ne gjysem te livadhit te shkronjave.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,497
Pikët
113
Une do jap nje shembull konkret:

Tek 'Neveria' e Jean-Paul Sartre lexoja mbi 60 faqe ne nje ore

Tek 'Bota e Re e guximshme' e Aldous Huxley lexoja rreth 30 faqe ne nje ore
Po i lexon me mend apo pa mend? :p
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,337
Pikët
113
30-40 faqe per romanet artistike qe te perpijne dhe rrjedhin.
Nuk e di per librat qe me duhet te lexoj per arsye studimi, por nuk mendoj se i kaloj 10 faqe.

Megjithate ka te bej edhe formati i librit.
 

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,421
Pikët
113
Po i lexon me mend apo pa mend? :p
Asnjehere nuk kaloj fjale pa lexuar, kam degjuar qe disa e bejne kete gje...

Ka libra qe i lexoj vertet shume shpejt... ka te tjere si libri i Huxley qe ndonje paragraf duhet ta lexoja dy here :D
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Nje liber shkencor apo filozofik nuk mund te lexosh me shume se 5 faqe. Varet. Nje liber me perralla mbaron per 4-5 ore
 
  • Like
Reactions: DUA

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,497
Pikët
113
Asnjehere nuk kaloj fjale pa lexuar, kam degjuar qe disa e bejne kete gje...

Ka libra qe i lexoj vertet shume shpejt... ka te tjere si libri i Huxley qe ndonje paragraf duhet ta lexoja dy here :D
Une kam probleme perqendrimi, mund te lexoje disa faqe pa mendje dhe duhet te rikthehem perseri :d
Kur e kam mendjen ne vend mund te "perpi" librin shume shpejt aq sa mund te habitem por nuk e kam idene se sa faqe mund te lxoj ne ore.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,976
Pikët
48
Vendndodhja
Diktatrojska
Po unë që doja të thyeja rekord me 24 paskam dalë i fundit .. ?

Tani .. sa më shpejt të lexohet , aq më përciptasi lexohet , kështu që punët e mira bëhen ngadalë , po ju a lë juve rekordin .. ?
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Varet nga libri.
Ka libra te cilet i lexoj shume shpejt..ka libra me te veshtire qe kerkojne me shume kohe, po se kam matur kohen ndonjehere...:/
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,695
Pikët
113
Nese eshte liber qe me terheq e lexoj me vemendje dhe me shume deshire.
Nese eshte liber i merzitshem lexoj 3 here te njejten faqe qe ta kuptoj:pP.
 
Top