• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa faqe të një libri mund të lexoni në një orë?

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,364
Pikët
113
Perqendrimin 0.....tek tuk lexoj ndonje liber interesi, ne lidhje me ndonje projekt (faqe libri).

Plot 40 vjet pa lexuar ndonje roman.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,867
Pikët
113
As nuk e kam vene ré, libri duhet lexuar me kenaqesi, duhet shijuar cdo fjale, c'do shprehje, duhet ndjere sikur e perjeton ate qe lexon,, nuk lexohet me norme..
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,599
Pikët
113
..nese eshte nje liber qe e kam lexuar dy tri here lexoj 42 faqe ne ore, pastaj fillon stresi.
nese eshte liber i palexuar me zorr lexoj 5 faqe.
 

DUA

Aquila non capit muscas
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
1,873
Pikët
133
Vendndodhja
Utopia
Edhe librat shkencorë janë të ndryshëm. Si zakonisht kapitujt hyrës janë më lehtë për t’i lexuar. Pastaj disa faqe janë të mbushura me diagrame që duhet të lexohen me kujdes. Kështu që nuk mund ta them me saktësi sa faqe mund të lexoj dhe kuptoj në një orë.
 

Rrelse

Zikaltër
Anëtar
Jun 18, 2020
Postime
964
Pikët
93
Varet se sa më tërheq libri
Ka pas libra që i kam mbaruar brënda dite e të tjerë të lënë në gjys?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
E di qe eshte pyetje subjektive, edhe qe varet nga shkalla e veshtiresise se tekstit, gjuha e perdorur, zhaneri, autori, tipi i shkronjave, madhesia e faqeve etj.

Por pyetja eshte mesatarisht sa mund te lexoni ne nje ore?
Kur lexova nje here nje veper te shokut Enver, kam ndenjur dy vjet per te lexuar nje faqe. Bile dhe sot nuk jam i sigurt nese e kam mbaruar deri ne fund.

Flasim per shume dije atje brenda asaj faqe.
 
Top