• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa fetarë janë shqiptarët?

Llaqi

🃏
Anëtar
Jun 25, 2020
Postime
7,153
Pikët
113
Vendndodhja
Pishkavec
Zoti i Shqiparit eshte Vendas
Ai flet Shqip
Ai perket familjes Iliro Ballkanike

ai/ajo nuk flet gjuhen semitice
Dhe nuk ka lind ne lindjen e mesme!
hahahhaha ca thu merrr se na flliqeee ... po pse mer cdo shtet paska pas zotin e vet i bie ateher ? :p
 

O2

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
23,964
Pikët
113
Ee,kshu i ke notat e humorit ti,i hedh noshta del naj gjo!Pablos i djeg thjesht vreri qe nxjerr ndaj shqiptareve dhe ndarja fetare qe ben!Gjithsesi te ishte naj tjeter disha un si pergjigjesha,po ty te jam pergjigj para ca kohesh,besoj e ke lexu!😘
E dija qe jam andishqiptare,filogreke etj dhe kjo sipas jush sepse kam @@ te ju kundershtoj ,gje qe sju pelqen . Por qe bej ndarje fetare ja tani po e degjoj e kete nga ty... 🤷

Pablo sic e Kam thene e diku tjeter Tek nje tjeter anetar,pavaresisht besimeve e mendimeve te kunderta apo edhe kundershtimeve kjo sdo te thote qe nuk respektoj e vleresoj Pablo si anetar e person. Tjeter gje njera e tjeter gje tjetra. Megjithate te pakten une jam reale dhe skam frike te them ate qe mendoj pavaresisht kritikes e paragjykimeve ketu qe me bejne. Nuk jam skuthe dhe as them gjera vetem per te shitur nje profil sic bejne disa ketu... 😘
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
7,427
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ka gjitheçka n'Shqiperi !
Sa per ilustrim : baben e vellan i ka ortodoks, vete asht katolik, gruen muslimane e djalin çifut.
Qellojani per ke e kam fjalen ?!
Ramallah Myslym Babe Brekush Bin Zija Ahmadinexhad Kadri Vukprelaj
 

Eba

V.I.P
Anëtar
Jan 19, 2021
Postime
3,221
Pikët
113
Ne Shqiperi me shume besimtar jane te krishteret se sa myslimanet. Por Shqiptaret nuk jane shquar ndonjehere si popull shume i devotshem persa i perket fese. Biles ne Perandorine Osmane indiferenca e Shqiptareve karshi fese ishte subjekt i shume barsaletave.
Persa i perket besimtareve myslimane ne Shqiperi, sepse shumica ketu jane myslimane, vendet e Europes Perendimore dhe te Amerikes e Veriut jane me teper vende myslimane sec mund te jete Shqiperia:
Bardhyl po menyra e prerjes se mishit nga kasapi ne Shqiperi a nuk eshte e njejte me ato kosher dhe hallall?
 

Eba

V.I.P
Anëtar
Jan 19, 2021
Postime
3,221
Pikët
113
Me fal mendova se e dije.
Po mendohesha nderkohe qe shihja videon por nese nuk gabohem dikur kasapet e thernin kafshen ne te njejten menyre thene shkurt dhe jo teknikisht kafsha nuk duhet te ishte e semure ose e trembur dhe duhet te therej ne nje menyre te atille ku gjaku dilte deri ne fund.
Pra ne diference me ate cfare behet zakonisht (psh. ne perendim), ku kafsha trulloset dhe pastaj e therin.
Nje kasap qe nuk praktikon kete teknike ka menyre komplet tjeter ne therje dhe pastaj ndarjen e mishit te kafshes.
Jam kurioze nese dikush di nese ne Shqiperi, kasapet punojne akoma keshtu.
Tjeter gje jane mallrat nga jashte apo edhe fakti qe fatkeqesisht shiten edhe kafshe te semura (por jo vetem aty), ne gjithe boten, na rrofshin kontrollet.
Ashtu sic eshte per tu theksuar pastaj dhe kush jane pjeset e kafshes dhe cilat kafshe mund te konsumohen nga 3 fete monoteiste dhe menyra e gatimit te tyre sepse ka disa ngjashmeri.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,849
Pikët
113
Me fal mendova se e dije.
Po mendohesha nderkohe qe shihja videon por nese nuk gabohem dikur kasapet e thernin kafshen ne te njejten menyre thene shkurt dhe jo teknikisht kafsha nuk duhet te ishte e semure ose e trembur dhe duhet te therej ne nje menyre te atille ku gjaku dilte deri ne fund. Pra ne diference me ate cfare behet zakonisht ku kafsha trulloset dhe pastaj e therin. Nje kasap qe nuk praktikon kete teknike ka menyre komplet tjeter ne therjen dhe pastaj prerjen e kafshes. Jam kurioze nese dikush di nese ne Shqiperi kasapet punojne akoma keshtu.
Tjeter gje jane mallrat nga jashte apo edhe fakti qe fatkeqesisht shiten edhe kafshe te semura (por jo vetem aty), ne gjithe boten, na rrofshin kontrollet. Ashtu sic eshte per tu theksuar pastaj dhe kush jane pjeset e kafshes dhe cilat kafshe qe mund te konsumohen nga 3 fete monoteiste dhe menyra e gatimit.
Mishi derrit :love: :love: 🤪
 
Top