• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?


  • Numri i votuesve
    114

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Ndryshe nga cpritej dhe kush ishte Qellimi i gjithe Popullit u perzgjedh...
nje flamur ku ne mesin e tyre ishte edhe nje Flamur qe i ngjan pak Ukranies.. pak Argentines.. me ngjyrat e saj katastrofale...

E per mos ta zgjat me shum , sa ju pelqen Flamuri i Republikes... !

1- Me pelqen shume
2- Sme pelqen aspak
3- Me pelqen pak
4- Si perket Historise se atij kombi
 

Dori

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2009
Postime
433
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Hic fare . Me duket si flamuri brazilit :p :p
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Si perket historise atij kombi!

S'ka te bej hic me motivin per cfare u be ter ajo lufte;)
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

votova kte opsion -Si perket historise atij kombi

por edhe nuk me pelqen ic pse i ka ato 5 a 6 yje..cfar dmth kan?

po tek e fundit mire qe e mur pavarsin .....i lam Serbet vejan......
se ju erdh si shpejt ai flamur dhe nuk e zgjodhen ato po dihet.......;)
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Me sa di une yjet perfaqsojne 6 komunitetet e ndryshme kombetare:
Shqipetaret
Serbet
Turqit
Boshnjaket
Romet
Vllehet

Jane vendosur ne menyre qe kushdo qeveri te vije ne pushtet , duhet te kujtoje se duhet te respektoje dhe punoje per te gjitha keto komunitete

Kurse per ngjyren blu mendoj se perfaqson qe Kosova te jete gjithmone nje sistem demokratik.

ngjyra e verdhe me duket se perfaqson se Kosova si shtet e ka te ardhmen ne Bashkimin Europian.

Por mendoj se do te ishte mire qe Kosova te jete e bashkuar me Shqiperine, nuk e di sa do te realizohet kjo varet edhe nga deshira e dy popujve.

Por lufta per pavaresi ka qene nje lufte per te qene e pavarur nga Serbi

Ndersa pavaresia e Shqiperise ne 1912 ka qene nje lufte per pavaresi nga perandoria osmane.
Ka nje ndryshim mes tyre

Shqipetaret ishin 500 vjet te roberuar nen turkun dhe flamuri i tyre ka qene gjithmone ai i Skenderbeut

Por lufta ne kosove i dha pavaresi jo vetem Shqipetareve por edhe grupeve te tjera kombetare.

Dhe mendoj se ka nje kuptim te vecante qe qeverite kosovare duhet te mbajne mend gjithmone se ato nuk jane ne krye te shtetit vetem per Shqipetaret e kosoves por edhe per grupet e tjera kombetare

Keshtu Shqipetaret ne kosove duhet te kujtojne qe ate te keqe qe pesuan nga pushtuesi dhe okupuesi serb nuk duhet qe ata vete ta bejn ndaj ketyre grupeve te tjera kombetare.

Ai flamur ne fakt nuk perfaqson vetem Shqipetaret e kosoves por edhe komunitetet e tjera ne Kosove.

Por sigurisht qe une do te doja qe Shqiperia dhe Kosova te ishin bashke nje shtet, nen flamurin e Shqiperise.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

S'më pëlqen fare, po ndoshta në të ardhmen të dyja vendet bashkohen dhe kështu flamuri verdhë e blu do të bëhet kuq e zi.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Eshte dizenjuar per ti bere qefin bashkimit evropian, eshte kopje e paster e flamurit te BE me nje nderhyrje abstrakte, nje harte ne mes te flamurit te BE e pak yje me pak si per tu thene atyre: A mund te rrime edhe en mes jush se eshte ngrohte ketu. SUCK!
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,965
Pikët
113
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

S'me pelqen aspak. Flamur me te shemtuar nuk kishin ku e gjenin!
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Nuk me pelqen se nuk pershtatet.Por eshte hapi i pare per ne EU.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
2,979
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Sinqerisht nuk me pelqen aspak, cfare kuptimi ka te beshe nje Lufte Etnike, per nje pavaresi dhe pastaj te mos ruash traditen tende !!!
Nuk ka piken e lidhjes me tere historine qe luftuan . Nuk e gjeje perfaqesues te gjakut qe te gjithe ata deshmore luftuan e rane per hire te lirise.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Eshte i imponuar dhe tregon panashmerine e Kosoves dhe jo pamvarsine,per te cilen kane luftuar.Per clirimin e Kosoves kan luftuar edhe nderkombetaret.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

I nderuar Alkoma nuk jemi dy popuj por jemi një popull Shqiptar në të dyja anët e kufirit,dhe se deri sa nuk i bashkohet Shqipëris(sepse edhe është pjese e saj legjitime) kur serbia nuk do të hjek dorë nga pretendimet e saj,ndaj kësaj krahine shqiptare...ndërsa ky flamur mund ta përfaqësoj djallin dhe të birin por aspak popullin e saj shqiptarë që janë mbi 95% ...

me respekt ymer prizreni
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Eshte i imponuar dhe tregon panashmerine e Kosoves dhe jo pamvarsine,per te cilen kane luftuar.Per clirimin e Kosoves kan luftuar edhe nderkombetaret.
Ushtarët e UÇK-së kanë luftuar për çlirim dhe bashkim kombtar,ndërsa për parvarsinë e saj kanë qënë liderët politikë dhe me insistimin e këtyre liderëve edhe ndërkombtarët.Lufta jonë kishte një qëllim tjetër ndërsa lidershipi qëllim krejtësisht tjetër....

me respekt ymer prizreni
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Edhe ne qe jemi jashte e kemi cliruar Kosoven miku im.Une i di ata pune.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,965
Pikët
113
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Ushtarët e UÇK-së kanë luftuar për çlirim dhe bashkim kombtar,ndërsa për parvarsinë e saj kanë qënë liderët politikë dhe me insistimin e këtyre liderëve edhe ndërkombtarët.Lufta jonë kishte një qëllim tjetër ndërsa lidershipi qëllim krejtësisht tjetër....

me respekt ymer prizreni
Vetem per liderat e Kosoves mos me flisni...ne mbledhjen e Rambouillet perfaqesuesit, pra liderat politike, te Kosoves fjeten ne kate ndryshme. Jo vetem kaq, por edhe u zune!

Edhe ne qe jemi jashte e kemi cliruar Kosoven miku im.Une i di ata pune
Ashtu eshte. Diaspora kosovare, me kryeqender ne SHBA dhe Zvicer, ka dredhur miliona euro/dollar per çeshtjen Kosovare.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,873
Pikët
113
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Me sa di une yjet perfaqsojne 6 komunitetet e ndryshme kombetare:
Shqipetaret
Serbet
Turqit
Boshnjaket
Romet
Vllehet

Jane vendosur ne menyre qe kushdo qeveri te vije ne pushtet , duhet te kujtoje se duhet te respektoje dhe punoje per te gjitha keto komunitete

Kurse per ngjyren blu mendoj se perfaqson qe Kosova te jete gjithmone nje sistem demokratik.

ngjyra e verdhe me duket se perfaqson se Kosova si shtet e ka te ardhmen ne Bashkimin Europian.

Por mendoj se do te ishte mire qe Kosova te jete e bashkuar me Shqiperine, nuk e di sa do te realizohet kjo varet edhe nga deshira e dy popujve.

Por lufta per pavaresi ka qene nje lufte per te qene e pavarur nga Serbi

Ndersa pavaresia e Shqiperise ne 1912 ka qene nje lufte per pavaresi nga perandoria osmane.
Ka nje ndryshim mes tyre

Shqipetaret ishin 500 vjet te roberuar nen turkun dhe flamuri i tyre ka qene gjithmone ai i Skenderbeut

Por lufta ne kosove i dha pavaresi jo vetem Shqipetareve por edhe grupeve te tjera kombetare.

Dhe mendoj se ka nje kuptim te vecante qe qeverite kosovare duhet te mbajne mend gjithmone se ato nuk jane ne krye te shtetit vetem per Shqipetaret e kosoves por edhe per grupet e tjera kombetare

Keshtu Shqipetaret ne kosove duhet te kujtojne qe ate te keqe qe pesuan nga pushtuesi dhe okupuesi serb nuk duhet qe ata vete ta bejn ndaj ketyre grupeve te tjera kombetare.

Ai flamur ne fakt nuk perfaqson vetem Shqipetaret e kosoves por edhe komunitetet e tjera ne Kosove.

Por sigurisht qe une do te doja qe Shqiperia dhe Kosova te ishin bashke nje shtet, nen flamurin e Shqiperise.
Flamuri i JONI i SHQIPTAREVE dhe jo i tyre....e para.
Te ishte per keto kombet e tjera Kosova edhe sot do te ishte nen keto kombe....e dyta
E treta: qeverite qe do vine ne Kosove duhet ne rradhe te pare te mendojne per Shqiptaret,pastaj cte ngelet jemi pro,dhe jo e kunderta.
Personalisht flamur me te shemtuar nuk kam pare....se kush e vendosi tjeter hesap.
Ekziston vetem NJI: KUQ e ZI!
PS: por nuk i dihet edhe kete mund ta nderrojne.me albatros kryet bardhe e trupi i murrme ne te zi!
Amin.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

Vetem per liderat e Kosoves mos me flisni...ne mbledhjen e Rambouillet perfaqesuesit, pra liderat politike, te Kosoves fjeten ne kate ndryshme. Jo vetem kaq, por edhe u zune!Ashtu eshte. Diaspora kosovare, me kryeqender ne SHBA dhe Zvicer, ka dredhur miliona euro/dollar per çeshtjen Kosovare.
E nderuara Mistrece për atë edhe e bëra këtë dallim ndërmjet UÇK-së dhe liderëve,që kanë pasur mendime krejtësisht të kundërta me njëri tjetrin dhe aspak të favorshme për kombin tonë.

Padyshim që Diaspora Shqiptare (dhe jo vetëm ajo që quani kosovare) ka dhënë një kontribut të madh jo vetëm në lobim dhe mjete finaciare por edhe ushtarakisht duke dërguar vullnetar me ju bashkangjitur luftës dhe duke i ju përgjigjur ftesës së mobilizimit për luftë...respekt të veqantë për këta bija dhe bij të kombit tonë...

me respekt ymer prizreni
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,965
Pikët
113
Përgjigje e: Sa ju pëlqen flamuri i Republikës së Kosovës?

E nderuara Mistrece për atë edhe e bëra këtë dallim ndërmjet UÇK-së dhe liderëve,që kanë pasur mendime krejtësisht të kundërta me njëri tjetrin dhe aspak të favorshme për kombin tonë.

Padyshim që Diaspora Shqiptare (dhe jo vetëm ajo që quani kosovare) ka dhënë një kontribut të madh jo vetëm në lobim dhe mjete finaciare por edhe ushtarakisht duke dërguar vullnetar me ju bashkangjitur luftës dhe duke i ju përgjigjur ftesës së mobilizimit për luftë...respekt të veqantë për këta bija dhe bij të kombit tonë...

me respekt ymer prizreni
Me solle ndermend Brigaten e Atlantikut...sa keq qe keta djelmosha kishin vetem endrra dhe ideale. Moseksperienca dhe mungesa e drejtuesve te afte te Uçk i detyroi te mos benin asgje per ate Toke. Por mua me vjen mire te mendoj se ekzistojne akoma te rinj qe jane gati te japin jeten per Token Meme. Ironi e fatit, pjesa me e madhe e tyre kishin lindur e rritur larg Kosoves.
 
Top