• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
JETA eshte:
-Nje gare me pengesa nga materniteti der ne varreza.
-Nje ure ndermjetese midis mos-ekzistences dhe perjetesise.

Disi me ndryshe, dua te them. -A eshte jeta nje mundesi qe rastesisht ose fatmiresisht (apo fatkeqesisht) i ka rene per pjese njeriut? Nje mundesi ku njeriu te jetoje per te fjetur, per te ngrene, per te pire (vazhdon ajo tjetra me rime), per te shkuar ne pune, per te shkuar ne shkolle, per te qare per te qeshur dhe pastaj te asgjesohet?

Apo eshte dicka me shume? Dicka e nderthurur midis anes materiale dhe shpierterore? Dicka qe duhet te vej ne pune imagjinaten, ndjenjat, lidhjet e gjerave me njera tjetren.

Si mendoni? Do doja te dija vetem mendimet tuaja sipas llogjikes, dhe perpara se te pergjigjeshit, ndoshta hapi i pare do te ishte meditimi. Te shikuarit rreth e perqark, per te kuptuar ca je, ca po ben, pse ?
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Te shikuarit rreth e perqark, per te kuptuar ca je, ca po ben, pse ?

E pra ec e zbuloje kete ?!

Kam kuptuar aq sa mundem sigurisht, se eksperienca te ben ta shohesh Jeten me me shume skepticizem, cuditerisht, ndersa mund te mendohet e kunderta e kesaj.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Ne fakt eshte nje dileme shume e veshtire per tu kuptuar e aq me teper per tu shpjeguar! Jemi qenie komplekse qe jetojme ne nje mjedis kompleks dhe merremi me ceshtje kompekse (ndonese ne dukje shume te thjeshta)!

Eh eksperienca,shpeshehere thuhet qe gjithcka ndryshon kur flitet per te sepse ajo flet me zerin e saj,me boten e saj,me mendimet e saj e me faktet qe i jane rezervuar ne momente te ndryshme! Gjithsesi panvaresisht gjithckaje dime vetem qe jemi pjese e nje bote,jetojme ne te dhe ndonjehere na duhet te ndjekim ritmet e saj panvaresisht mungeses se deshires ..
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Deshira eshte gjeneratori , mungesa e deshires ..... te dikton STOP ! :(
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

E vertete ...
Nje " Stop " qe te privon nga shume detaje qe mund te jene jo thjesht pjese e deshires,endrrave por edhe e domosdoshmerise per te qrritur qetesine emocionale dhe psikologjike!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Ku jane keto detaje, ti harmonizoj per te arrit Perfeksionin ? :) .)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Pytja me lart retorike sigurisht
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Edhe nese ti prezantoj si detaje do te ishte gjest i kote duke qene qe nje pjese te tyre i shoh ne piedestal duke marre parasysh privimin nga shume arsye :(!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

s'mbetet gje tjeter vec Te Enderrojme.

Me punee, me perpjekjeee, thote Jovani arrihet "magazina", sorry SUKSESI !

:)
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Ne fakt thone qe asgje nuk te kushton te enderrosh,ne fund te fundit mjafton te kontrollojme limitet e ketyre endrrave per te mos demtuar realitetin e momentit :)!

E sakte,me pune,me vullnet,me talent por edhe me pak fat arrihet ajo qe na ben te plotesuar si individit sidomos profesionalisht ...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

FAT, talent , vullnet, pune -- ( nderrova vec renditjen )
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa keni kuptuar nga eksperienca e jetes ...

Jeta eshte e gjitha nje experince..cdo dit qe kalon..meson dicka te re..mundohesh ti pertatesh. lufton ...me shpirtin tend luftarak dhe nfund mendon se ke arrtur aty ku duhet dhe ke ber dicka ne jet..po nfakt kurr nuk arrihet fundi..kshu dhe jeta vazhdon......
 
Top