• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Une gjithmone me aq sa mundem i ndihmoj . Por ndonje here mendoj qe edhe dembelet duhet te punojne per te mbijetuar, jo te presin nga tjeret .Sepse cdo njeri punon edhe mundohet te mbijetoje, nuk eshte se i kemi gjetur gjerat te gatshme.Tani persa i perket duhet ti ndihmojme apo jo .. Ti ndihmojme pak mbase arrin te qendrojne ne kembet e tyre ..:)
 

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Titulli: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Jam dakort me mendimin tend edhe them qe duhet ti ndihmojne derisa ti fusim ne rruge jo per tu bere ne vegel e tyre :D
 

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Titulli: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Dembelet per te menduar edhe 1 here per to per ti vene ne pune jo me shume :)
 

EDI_IT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2010
Postime
43
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

sa per dembelet nje keshille Ik mer puno , Kurse te varferit me aq sa kam mundesi do ti ndimoj
 

CarpeDiem

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Albania, Tirana
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Kjo eshte nje teme shume e rrahur ne punen qe kam pas bere. Me sondazhet qe kemi bere si World Vision kemi ven re se shumica e personave qe lypin jan njerez te cilet perdoren nga prinderit ( kur ata qe lypin jan femije ) Djemt ( kur jan pleq ) apo jan thjesht njerez qe sduan te punojne dhe lypin... Dhe keshillohet qe askush mos ti ndihmoj se nqs ti i jep lek ti e aprovon kete shfrytezim qe i bejne Shfrytezusit...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Shum her e kam then .dhe sdua te perseris te njejten gje..sepse edhe e urrej t'them 100her batha _batha ..asi kokerr :S po un e kam deshiren time e te madhe ...te jem ne nidehme te atyre ne nevoj ..ca jan femij, njerez te vetmuar ..cfare do lloj moshe qofshin..(pak rendesi ka)...un i ndihmoj..ama Dembelit i jap 1keshille ..nese me degjon ok..nese jo brrylin ;)
 

Diellza

Super Anëtar
Anëtar
Jan 20, 2010
Postime
210
Pikët
28
Titulli: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Tash varet per ca lloj nimet e keni fjalen ju. Me nime monetare nuk munesh me nimu askend. Pse? Se i mson keq, e manej te thon e kishe per detyre me na rrit - nfakt munen me te cu deri ne gjykate Europiane e me fitu sepse ti e merr persiper nje pergjegjsi te tille dhe duhet me e mbajt derisa te vdesesh.

Nuk jap lek per kto shoqatat bamirse por jap rroba e sene qe nuk i perdor vet. Ne Shqiperi, nuk asht se te tan jane te majtun ekonomikisht. Ju kam than femijeve: mesoni, shkoni ne shkolle e ua paguj un shkollen. Ikyt nim do e kisha ba. Te pakten 10 student ne vit do i kisha sponsorizu por me dal me 10 e me diplloma te klasit par e jo t'bash derr verr kot e asigja n'kry.

Gjithashtu kur nji person asht i pamunun, invalid a i moshum, edhe aty kam detyrime, pa per te tjeret? Asnji qindarke, te cohen te punojn se nuk vjen puna me te trokit ne dere 'ja ku jam'.
 

WISHMASTER

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2010
Postime
50
Pikët
0
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

per sa i perket fjales dembel,thems e asht shum e dukshme si fjal 'demble'.a ndihmohet nje dembel!ai e ka mundesin per me punu e per me jetu normal si tj,psete ndhmojm nje dembel kur perton me punu,perton me ba noi gja tj!
ndersa te varfrit eshte tj gje.Ato duhen ndihmur sepse ia vlen ti ndihmosh.
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Eshte nje shprehje.....O zot ndihmo ate qe rri kot.se ai qe punon c'.............................kerkon :D
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

nje te varferi mundohem ti jap nje mundesi qe te marre sado pak ne dore jeten e tij. nje dembeli nuk do me shkonte ne mendje kurre ta ndihmoja.nese ai nuk ndihmon veten si mund ta ndihmoj une??madje nese do beja nje gje te tille do e ndihmoja per te rritur dembelizmin e tij.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,449
Pikët
113
Përgjigje e: Titulli: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Dembelet KURR, Te varferit, per femijet me pikon zemra gjak.
Dakord 100%.``16``
Dembelave do i jepja nocrren e rokut(te hypin ne majen e gishtit e te shofin Stambollin) te varferit do(i ndihmoj me aqe sa mundem,p.sh me ndihme materiale shtepijake per ne Kosove)i ndihmoja.Per femijet sidomos jetimet do beja gjithshka,ngaqe e kam vath ne vesh nga ajo qe me ka rritur vete,dhe eshte rritur jetime.
klm.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Te varfrit duhen ndihmuar sidomos kur shikon femijet qe nuk e kane mbushur asnjehere barkun me buke me te vertet qe te vjen keq, por kam pare ne TV qe tregon familjet ne varferi ekstreme dhe del kryefamiljari duke pire cigare kjo sme tingellon mire.
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Duke i integruar shteti me pune.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,536
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Kjo eshte nje teme shume e rrahur ne punen qe kam pas bere. Me sondazhet qe kemi bere si World Vision kemi ven re se shumica e personave qe lypin jan njerez te cilet perdoren nga prinderit ( kur ata qe lypin jan femije ) Djemt ( kur jan pleq ) apo jan thjesht njerez qe sduan te punojne dhe lypin... Dhe keshillohet qe askush mos ti ndihmoj se nqs ti i jep lek ti e aprovon kete shfrytezim qe i bejne Shfrytezusit...

C'pune ka bere kjo organizate!

Besoj qe do kem pire kafe me ju Carpe Diem.-enderron-

Per temen,,,,,,,,,

Ne nje fare forme per keta dembelet kam nje antipati te nje shkalle te larte,por serish zbutem duke menduar se aq do,aq kerkon.

Te varferit?
E une te te varferit hyj,por perpiqem te jem i pasur ne shpirt(dua te jem atje)!!

Pa shume fjale me aq sa kam mundesine perpiqem tu jem afer me mundesite e mija.
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,082
Pikët
0
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Mendon zoti per ato. Eshte ajo shprehja: o Zot jepi atij qe rri kot, se ai qe punon diçka e fiton.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,449
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Sjane zhgarravinat aq humane....
Fletelavderimi.....ka me bollek.......FALAS
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,386
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Disa nga dembelizmi behen te varfer.
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
55,810
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

te varferit po…dembelet te shkojn te …..krisin bycen :p
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,386
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

te varferit po…dembelet te shkojn te …..krisin bycen :p
Mos harro qe shumica e dembeleve jane te varfer :p
 
Top