• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
50,676
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

epo un them per te varferit qe jan punetore por akoma te varfer ;)
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
27,664
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

E i varfer dhe puntore eshte problem qe te jete moj Oriana, me vone do ta sqaroj qe pse te gjithe njerzit jane te pasur, por nuk e dine.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,728
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Shpesh here ndodh qe te ndihmojme te tjere...Ne rastin konkret te varferit edhe dembelet mendoni se duhet ti ndihmojme?
1. Për njerëz të shëndoshë
Pse ke parë Heily dembel dhe të pasur?
Pse ke parë njeri punëtor e të zellshëm të varfër?

2. Për njerëz me aftësi të kufizuara
Këtu nuk vlejnë ato që i thashë më lart.
Vetëm këta duhet të ndihmohen.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,479
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

kur une ti ke me thase atyre do tua jap me trasta :d
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,577
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

thiken ta ngulin gjithnje dembelet dhe te varfrit
"Ne nuk ndihmojme asnje" --> MetallicA
shumica e te pasurve jane dembele, ndryshe s'do te perdornin sklleverit per "punet" e tyre...por ka edhe dembele te varfer.
ndihmoj vetem ata qe kane probleme fizike ose ata qe kane pesuar fatkeqesi dhe kane humbur besimin ne vetvete nga mashtrimet apo keqtrajtimet...
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
14,747
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

1. Për njerëz të shëndoshë
Pse ke parë Heily dembel dhe të pasur?
Pse ke parë njeri punëtor e të zellshëm të varfër?

2. Për njerëz me aftësi të kufizuara
Këtu nuk vlejnë ato që i thashë më lart.
Vetëm këta duhet të ndihmohen.
Hajde njehere ketej ka katunet e flasim Projekto,sepse s'kan e nje dynym toke,pese femij,edhe nje plake te semure ne shtepi qe me ndihmen sociale s'arrin ti bleje e aspirina nenes,e jo me barna tjera.

Vullneti per t'iu ngjit kurbetit i eshte bere barre e frike nga ajo e te lenit vetem femije e nje grua te moshuar,por asesi se ndalet se kerkuari qofte e me bime medicinale te mbledhura ,edhe me forma tjera qe eliminon ate e te qenurit dembel.

E sheh ndryshe andeja nga Skandinavia Projekt e s'ke faj jo.

Mos harro terrenin,edhe mundesite,pastaj permbaju formulave filozofike.
 

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,816
Pikët
83
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

N'Shqipni kam nji njeri të gjakut tim që jeton vetëm me nji pension prej 75 euro në muaj.
A nuk duhet ndihmue ay njeri nga unë?
Në ketë botë ndër njerëzit e varfun ka edhe asish që gjatë jetës nuk kanë pas fat dhe jo që kanë qenë dembela!!!
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Shum her e kam then dhe sdua te perseris te njejten gje..sepse edhe e urrej t'them 100 her batha _batha ..asi kokerr :S po un e kam deshiren time e te madhe ...te jem ne ndihme te atyre ne nevoj ..ca jan femij, njerez te vetmuar ..cfare do lloj moshe qofshin..(pak rendesi ka)...un i ndihmoj..ama Dembelit i jap 1keshille ..nese me degjon ok..nese jo brrylin ;)
Mendoj njelloj si para 4 vitesh.
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,251
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Dkur kur isha ne Durres - ( disa here), thuaj qe qaja nga persona te tille qe ishin neper rruge, me kohen mesova se dhe ata kishin Bossat! ( Pra nuk ishin ata qe perfitonin nga lemosha) !!!!!
 

Pajtim Pirasi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 13, 2014
Postime
141
Pikët
0
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Dkur kur isha ne Durres - ( disa here), thuaj qe qaja nga persona te tille qe ishin neper rruge, me kohen mesova se dhe ata kishin Bossat! ( Pra nuk ishin ata qe perfitonin nga lemosha) !!!!!
Kjo do thote qe punojne per nje pronar, por ama punojne.
 

Pajtim Pirasi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 13, 2014
Postime
141
Pikët
0
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Kur ndihmoj te varferit ndjehem mire, sikur ndihmoj veten ne nje trup tjeter.
Por edhe dembelet i ndihmoj pa i gjykuar, me jane simpatik e i kam zili qe jane dembel.... pushim, pushim, nuk kane deshire te bejne asgje, jane te lodhur edhe pa bere gje. Kane lindur e jane rritur keshtu, nuk eshte faji i tyre.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
48,677
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Nuk eshte gje e keqe te inkurajosh/ndihmosh edhe dembelet...te pakten te mundohesh disa here, pasi shumica edhe frymezohen dhe me k'te rast ju hapen syte...... Pra per te dyja palet do mundohesha.
 

Poeti

Anëtar i ri
Anëtar
May 2, 2011
Postime
4,510
Pikët
0
Vendndodhja
Ferizaj-Kosovë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Te varferit do ti ndihmoja ndoshta edhe ne menyre te perhereshme, por dembelet...do te ua hudhja ujin vale mbi koke, te leviznin vendit!
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,118
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Te varferit do ti ndihmoja ndoshta edhe ne menyre te perhereshme, por dembelet...do te ua hudhja ujin vale mbi koke, te leviznin vendit!
Nejse, dembel e fukara te ben rrethi shoqeror.
Dembelet nuk jane gje me shume se njerez te cilet e kane humbur shprehine e punes.
Gjermanet e kane nje program te posacem per kete pune. E quajne ABM (Arbeitsbeschaffungsmassnahmen) e qe "me shqip" i bie "Trajnim per te fituar shprehi pune".
Dallimi ndermjet lypsarit dhe dembelit (i cili nuk ben dot asgje per ta permiresuar gjendjen e vet) eshte se lypsari eshte aktiv, kurse dembeli pasiv.

Sidoqofte, te dyja "kategorite" kane nevoje per ndihme, cilesdo natyre qofte.

*
 

shoku_tanku

Kulaku eshte kapitalisti i fshatit.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
34,023
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

shume dakord,ti ndihmojme ne iniciativat e tyre per te pushuar nen hijen e ndonje peme e te tjera si keto
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,653
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Sinqerisht, nuk me shkon fare ne mendje te ndihmoj, asnjerin lloj*.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Njeriun i cili ka nevoj per ndihme duhet ta ndihmojm,duhet te llogarisim gjithmon se mun te rrezohemi bile edhe keq!!,kjo ndodh nga rrethanat,nuk duhet tja kthejm shpinen njerzve qe dojn mu qua ne kemb,por duhet tja ofrojm doren dhe ta ngrisim me ter fuqin qe kemi ne dispozicion.
Mikun duhet po qe se eshte nevoja ta bartim edhe ne shpin per te kendellur,kurgja nese nuk mundemi duhet se paku nje got uj tja ofrofrojm qe ai te kendellet dhe ta mbledh vehten,miku i vertet,ne ditet e veshtira!!
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,080
Pikët
83
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Njerez punetore dhe te varfer ka plot. Dmth punojne shume por prape se prape sigurojne kushtet minimale, nuk arrijne te bejne ndonje pasuri te madhe bazuar ne punen qe bejne. Eshte pune rrisku kjo, kur nuk shkon nuk shkon dhe pik. Gjithesesi eshte obligim qe njeriu te mundohet e te shpresoje per me mire.
Kurse dembelat jane njerez te mire, nuk jane njerez te sherrit, jane shakaxhinje te bejne me qesh cdo minute sepse nuk merziten. Nuk ju behet vone dhe jane 24 ore te gezuar. Kemi nevoje per njerez qe te bejne me qesh, te shtojne jeten :p , ja vlen te ndihmohen.

`bam` `bam`
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,080
Pikët
83
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Idea kjo qe thoni juve eshte shume e vertete. Sado te mundohesh aq mosmirenjohes dhe paragjykime do kesh. Kete pyetje beja edhe une dikur.
Por kohet e fundit veproj ndryshe. Dmth perseri vezhdoj te jap e te bej mire mbrenda mundesive te mija, por tani e bej vetem per tu ndjere mire une.Dmth bej dicka nga e cila une do ndihem mire dhe e kenaqur dhe nuk e vras me mendjen nese dikush do jete apo jo mirenjohes, (sepse keto jane raste te rralla) Jap nje ndihme dhe jam mirenjohese vetes time. Dmth I rrah krahet "Puhizes" , sepse po prite qe kete ta beje dikush tjeter qoft edhe nevojtare do ngelesh gjithemone e zhgenjyer.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Kur ndihmoj te varferit ndjehem mire, sikur ndihmoj veten ne nje trup tjeter.
Por edhe dembelet i ndihmoj pa i gjykuar, me jane simpatik e i kam zili qe jane dembel.... pushim, pushim, nuk kane deshire te bejne asgje, jane te lodhur edhe pa bere gje. Kane lindur e jane rritur keshtu, nuk eshte faji i tyre.
Sa me pelqeu ky citim. :)
 
Top