• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,459
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Perse dhurohet??
Per te marre fjale te mira ,,,,,,gjithmone??

Atehere s'ke dhuruar besoj.

Admiroj shpirtin human.
Emocionohem kur degjoj qe dhuruan pa menduar note kembimi.

Respekt per ata qe dhurojne e qendrojne anonime ne dhuratat e tyre qe kushtojne shume shume.

Me duket se po kthehet ndryshe tema(pune dhuratash)!!!
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Ne lidhje me kete eshte nje hadith i Muhamedit (paqja dhe meshira e Allahut qoft mbi te) i cili thote: Ai qe jep diqka me doren e djathte, le ta mshef nga dora e majte qe mos ta sheh. Pra e ka qellimin qe kur dikush te jep diqka te mos tregohet me emer dhe te mos e bene per emer, por ta bene ne msheftesi.
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,036
Pikët
113
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Lumi kete pakashume e thash para do kohesh ne nje teme tjeter por... do ti desh me vrane ahahahahahaha.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Lumi kete pakashume e thash para do kohesh ne nje teme tjeter por... do ti desh me vrane ahahahahahaha.
Po ti thuaje moj mike, e kujt po i intereson se cfare mendojne te tjeret, biles aq me shume sa qe i prek, aq me shume do me knaq edhe mua. :)

Le te plasin ziliqaret :p
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,514
Pikët
63
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Te varferit duhet ndihmuar,ne anen tjeter ka dembel qe nuk duhet bile te dhimbsen,nuk perpiqen te pakten,mund edhe mos tu ndihmosh,por ka nga ata qe kane edhe femije ateher nuk ke cfar ben!
 
Anëtar
Jun 12, 2014
Postime
4,971
Pikët
83
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Shpesh here ndodh qe te ndihmojme te tjere...Ne rastin konkret te varferit edhe dembelet mendoni se duhet ti ndihmojme?
Duket sikur, duke i vene bashke te dyja kategorite, i permbledh automatikisht ne nje te vetme: kush eshte i varfer eshte dembel, kush eshte dembel ngelet i varfer.
Besoj se e dime te gjithe qe nuk eshte gjithmone keshtu. Mund te jesh kokerr dembeli e te jetosh ne ar, mund te rropatesh nje jete te tere e te mos kesh mundesi kurre te ngresh koke e te mbushesh me oksigjen.
Me vjen keq per kategorine e dyte. Me vjen keq per ata femije qe jetojne ne kete realitet, me vjen keq per ata prinder qe jane te detyruar te shohin femijet tek jetojne ne ate realitet. Nuk jam mesuar te fal leke rrugeve, me mjaftojne ato situata qe i njoh nga afer.. Por te genjej kot.. nuk i ndihmoj.. ose me sakte, nuk e bej konkretisht.. me se t'i ndihmoj? Me nje cope buke? Me 5 qindarka? T'u heq edhe ate fije dinjiteti qe u ka ngelur? Mjafton t'ua bej te qarte qe jam. Kurdo qe te kene nevoje.
Kaq. Me teper nuk mund te bej.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,498
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Eh, fjala "NDIHME" ka shume kuptime, varet se kujt do t'ia afrosh ndihmen tende, dhe si duhet ta ndihmosh ate Person?

Nese e ndihmon qe te ece perpara, sigurisht qe ke bere mire, nga ana tjeter, nese e ndihmon nga ana financiare, cdo gje varet nga njeriu dhe rrethanat!


E gjithe kjo "NDIHME" s'mund te quhet ndihme, kur ve re personat qe i ke ndihmuar kur kane patur nevoje, s'ka rendesi se cilet, ata behen me dy fytyra, dhe te bejne dalje nga jeta e tyre. Tani qendron para tyre me syte hapur.

Pastaj thua"mjaft me"! E kote, te harxhosh mundin dhe energjine tende per te paprituren!
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Shiko si po e ha BE nga grekerit -qesh-
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Eh, fjala "NDIHME" ka shume kuptime, varet se kujt do t'ia afrosh ndihmen tende, dhe si duhet ta ndihmosh ate Person?

Nese e ndihmon qe te ece perpara, sigurisht qe ke bere mire, nga ana tjeter, nese e ndihmon nga ana financiare, cdo gje varet nga njeriu dhe rrethanat!


E gjithe kjo "NDIHME" s'mund te quhet ndihme, kur ve re personat qe i ke ndihmuar kur kane patur nevoje, s'ka rendesi se cilet, ata behen me dy fytyra, dhe te bejne dalje nga jeta e tyre. Tani qendron para tyre me syte hapur.

Pastaj thua"mjaft me"! E kote, te harxhosh mundin dhe energjine tende per te paprituren!
U martua N.Hilton me Rotschild....aq punetore sbesoj se jane
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

U martua N.Hilton me Rotschild....aq punetore sbesoj se jane
sjan as punetor as te moralshem...thjeshte mos ti dali leku jasht rrethit.
keto jane ligje te pashkruara tipike cifute/lindja e mesme
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

sjan as punetor as te moralshem...thjeshte mos ti dali leku jasht rrethit.
keto jane ligje te pashkruara tipike cifute/lindja e mesme
Nje fakt nga eksperienca ime(willkom,men alzheimer ...per mua).
Ne Baden-Baden Centrum: nje lypsare me shporte,me rroba te piseta.
I dhashe 1 DM...si keqardhje!
Perse ja dhe-dikushja dikur.
Me vjen keq-prandaj!
Lypsarja ka Make Up....apo vetullat spice- e harruara!
Sfola!
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Puntor e varfnjak nuk mund te ket.Punoni qe te keni...mos shiqo mbrapa..thuaj shpirtit :eek:re kshu e ke me mua,ne dash rri n'daq ik.Te dhurosh,do te thot ta lesh tjetrin ne mjerim ne ditet me te rtenda,sepse gjithmon nuj jetohet nga dhuratat.

Por nuk duhet as kujt ti kerkosh qe te behet 'viktim' e keshillave te kqia.
shiqo jeten tende,sepse Zoti perkujdeset per robin e vet.Vetem te smuret duhet te ndihmohen,pleqt,njerzit me te meta fizollogjike.
Njerzve te shendetshem nuk duhet tju ndihmohet .

Pejgamberi as e udhzonte njerrin qe te sillte ne Meca,shkurre per bukpjeksit..kshtu i tha te ndihmon Zoti.Pas nji kohe takohen dhe i shpreh falenderime ai beduini-maloku.Tani blije edhe nji gomar qe te mos udhtosh kembë.Pas ca kohe ai dembeli nuk shiqonte lart e si ngrihte as duart.Nuk harronte ti thoshte gomarit faliminderit qe po e ben punen e taxis :)
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Puntor e varfnjak nuk mund te ket.Punoni qe te keni...mos shiqo mbrapa..thuaj shpirtit :eek:re kshu e ke me mua,ne dash rri n'daq ik.Te dhurosh,do te thot ta lesh tjetrin ne mjerim ne ditet me te rtenda,sepse gjithmon nuj jetohet nga dhuratat.

Por nuk duhet as kujt ti kerkosh qe te behet 'viktim' e keshillave te kqia.
shiqo jeten tende,sepse Zoti perkujdeset per robin e vet.Vetem te smuret duhet te ndihmohen,pleqt,njerzit me te meta fizollogjike.
Njerzve te shendetshem nuk duhet tju ndihmohet .

Pejgamberi as e udhzonte njerrin qe te sillte ne Meca,shkurre per bukpjeksit..kshtu i tha te ndihmon Zoti.Pas nji kohe takohen dhe i shpreh falenderime ai beduini-maloku.Tani blije edhe nji gomar qe te mos udhtosh kembë.Pas ca kohe ai dembeli nuk shiqonte lart e si ngrihte as duart.Nuk harronte ti thoshte gomarit faliminderit qe po e ben punen e taxis :)
Danieli(gjerman): jugot.. beni jane bacile.
Ti e di-une!
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Njeriu i aft fizikisht dhe psiqikisht duhet te punoj,invalidet,rastet sociale dhe te pastrehet duhet te kujdeset shteti,ne qe punojm japim tatimet ne rrogat,nuk e di sa eshte perqindja por jan para..
Un besoj ne zot dhe e di qe qdo krijes e perendis e ka te garantuar RISKUN,per kete jam bindur nga jeta...mua me vjen keq nga ata qe dalin dhe lypin lemosh por ky problem eshte institucional,personat pergjegjes duhet te mirren me keto anomali shoqrore..
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Njeriu i aft fizikisht dhe psiqikisht duhet te punoj,invalidet,rastet sociale dhe te pastrehet duhet te kujdeset shteti,ne qe punojm japim tatimet ne rrogat,nuk e di sa eshte perqindja por jan para..
Un besoj ne zot dhe e di qe qdo krijes e perendis e ka te garantuar RISKUN,per kete jam bindur nga jeta...mua me vjen keq nga ata qe dalin dhe lypin lemosh por ky problem eshte institucional,personat pergjegjes duhet te mirren me keto anomali shoqrore..
gjeja e fundit qe une besoj eshte zoti...
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

gjeja e fundit qe une besoj eshte zoti...
sistem -a,besimi ne zot eshte qashtje personale i nderuar,un shoqrin time e zgjedhi ne baz te kritereve kombetare e jo fetare,mua nuk me intereson qfar feje ka sabiti,marku e agroni por me interson a i plotson kriteret e te qenurit shok!!..fjala shok te un nuk e ka kuptimin komunist por tradicional sipas kritereve shqipetare ...
Perendis i kam shum borgj ,dhe jam shum mirnjohes per ate qka jam ...``shqipe``
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

sistem -a,besimi ne zot eshte qashtje personale i nderuar,un shoqrin time e zgjedhi ne baz te kritereve kombetare e jo fetare,mua nuk me intereson qfar feje ka sabiti,marku e agroni por me interson a i plotson kriteret e te qenurit shok!!..fjala shok te un nuk e ka kuptimin komunist por tradicional sipas kritereve shqipetare ...
Perendis i kam shum borgj ,dhe jam shum mirnjohes per ate qka jam ...``shqipe``
Ndersa une perendise si kam asnje borxh!
Te tjerat dakord!
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Ndersa une perendise si kam asnje borxh!
Te tjerat dakord!
Ne shiqim te par kjo duket e vertet(mendim i imi personal),por un mendoj se asgje ne jet nuk eshte apsulute...te gjith jemi ne borgje,dikush ne dashuri,dikush ne shoqri,dikush te nena,dikush te babai,dikush te x,dikush te y.etc...jeta eshte e komplikuar,nuk e dim se ku bejm mir apo keq,disa gjera ne shiqim na duken se jan te keqia por prap ndoshta ne mes te asaj te keqe kapim anen pozitive...kur si dihet sistem -a,jeta eshte luft !!!!diku vlen teoremat e darvinit,dikund teoremat e ndryshme,por sido qe te jet duhet te mirret gjithmon gadishmeria per tu ndesh me ato qe na dalin perpara(Stuhit e ndryshme)..
Kerkoj falje ky ishte mendim personal,keto parime i kam nga edukata familjare dhe si i till mundohem mi zbatu ne jet!,faleminderit!
 

Sunflower

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 18, 2014
Postime
935
Pikët
0
Vendndodhja
Tek shtepia ime :p
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Te varfrin perher me cdo mundesi qe ke duhet ndihmuar. Sa me shume te japesh aq me shume te shtohet pasuria.
Dembelin duhet ta ndihmosh duke e zgjuar dhe te mesoj qe duhet punuar te kesh.
Qofshim gjithmone njerez qe ndihmojme dhe asnjeher nevojtar te tjereve.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Përgjigje e: Sa mendoni se duhet ti ndihmojme te varferit dhe dembelet...???

Ne shiqim te par kjo duket e vertet(mendim i imi personal),por un mendoj se asgje ne jet nuk eshte apsulute...te gjith jemi ne borgje,dikush ne dashuri,dikush ne shoqri,dikush te nena,dikush te babai,dikush te x,dikush te y.etc...jeta eshte e komplikuar,nuk e dim se ku bejm mir apo keq,disa gjera ne shiqim na duken se jan te keqia por prap ndoshta ne mes te asaj te keqe kapim anen pozitive...kur si dihet sistem -a,jeta eshte luft !!!!diku vlen teoremat e darvinit,dikund teoremat e ndryshme,por sido qe te jet duhet te mirret gjithmon gadishmeria per tu ndesh me ato qe na dalin perpara(Stuhit e ndryshme)..
Kerkoj falje ky ishte mendim personal,keto parime i kam nga edukata familjare dhe si i till mundohem mi zbatu ne jet!,faleminderit!
Ske perse kerkon falje sepse sjam profet,jemi miq....ta zeme!
Une e di ku bej mire,ndoshta duhet te bej keq...nuk e di!
 
Top