• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa rendesi ka pershtypja e pare kur takoni nje person?!...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person...

Ka persona qe shprehen qe aparenca fizike nuk ka shume rendesi edhe kjo eshte reale nese nje person deshiron ta njohesh me tej...Por nuk mendoni se nese dikush nuk ju terheq nga aparenca ne impaktin e pare nuk do te keni deshire ta shihni me e jo te pretendoni te beni nje bisede me te gjere me te???

Per mendimin tim edhe impakti i pare eshte vertet i rendesishem persa kohe ti nuk e di nese me ate person do kesh me shume relata...me vone jane virtyte te tjera qe kthehen ne primaritet...

Ju si mendoni???....Pres pergjigjen tuaj...
 

OnLy

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 10, 2009
Postime
155
Pikët
0
Vendndodhja
Aty Ku Tymi Ska Te Sosur
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Impakti Par Eshte I Rendesishem,Por Me E Rendesishme Eshte E Ardhmja, Se Deri Ku Mund Arish Me Ket Person,Ose Do Mbet Gjithmon I Vetmi Takim...
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Per mendimin tim ka shume rendesi por nuk eshte kryesorja sepse njeriu ne takimin e pare nuk eshte plotesisht vetvetja per faktin se po njeh dike,te ben me te ndrojtur(te pakten flas per veten time)...prandaj njeru nuk gjykohet ne pamjen e pare :)
 

kushA

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 20, 2010
Postime
6
Pikët
0
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

dita e mire shihet me mengjesin thone.. dhe nese nuk eshte ne te parin, imagjino si do jete ne te dyten e me shume. pastaj atehere kur nuk e njohim nje njeri i shikojme difeketet etj etj , se me vone ose atehere kur fillon ''te hyje zemer'' dhe ne ''verbohemi''.. paksa e veshtire gjithsesi. te njohesh , gjykosh apo dhe te kutptosh nje njeri, sepse ndryshojme me shume se sa klima ne keto kohe..
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Ne teori jo edhe aq
Ne praktike udheheqes
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,035
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Per cfar takimi behet fjale?
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Impakti pare ka rendesi ne cfaredolloj takiim
Ke vene re :) kur kerkojme pune diku sfocrohemi ne luk
kur kemi takim me nje person qe adhurojme drnyshojme ecje timber tregohemi te kujdesshem etj :p
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,035
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Impakti pare ka rendesi ne cfaredolloj takiim
Ke vene re :) kur kerkojme pune diku sfocrohemi ne luk
kur kemi takim me nje person qe adhurojme drnyshojme ecje timber tregohemi te kujdesshem etj :p
Drejt,me se e vertete!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,704
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person...

Ka persona qe shprehen qe aparenca fizike nuk ka shume rendesi edhe kjo eshte reale nese nje person deshiron ta njohesh me tej...Por nuk mendoni se nese dikush nuk ju terheq nga aparenca ne impaktin e pare nuk do te keni deshire ta shihni me e jo te pretendoni te beni nje bisede me te gjere me te???

Per mendimin tim edhe impakti i pare eshte vertet i rendesishem persa kohe ti nuk e di nese me ate person do kesh me shume relata...me vone jane virtyte te tjera qe kthehen ne primaritet...

Ju si mendoni???....Pres pergjigjen tuaj...

Oooh, oooh motra, na e sqaro njehere se çfare jane: impakti i pare ? pastaj ajo aparenca fizike... nuk paskam lexuar asnjehere deri tani per emertime te tilla ? :O
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Ne fakt hapesi i temes duhej te thoshte, mbresa ose impresioni, ose pershtypja e pare dhe jo impakti sepse nuk perplasemi me personat qe shohim per here te pare...lol

Per mua eshte shume i rendesishem. eshte ai qe te ben te kerkosh me teper apo jo. natyrisht nuk behet fjale vetem per ate fizik:)
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

ne pergjithese nese nje person nuk me pelqen ne momentin e pare qe e shoh, nuk do me pelqeje as me pas.por une kam nje parim , te gjithe mund te gabojme ndaj jap gjithmone njerezve mundesine per ti njohur me mire.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,035
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

ne pergjithese nese nje person nuk me pelqen ne momentin e pare qe e shoh, nuk do me pelqeje as me pas
Ashtu mendoja dhe une per pjesen e pare,por me vone me doli ndryshe(personalisht)
Natyrisht qe impaktin e kishte,dhe e mendoj positivisht....
 

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Ndonjehere eshte dhe ç'eshte kimie , o ka reaksion, o s'ka :D
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,704
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Ne fakt hapesi i temes duhej te thoshte, mbresa ose impresioni, ose pershtypja e pare dhe jo impakti sepse nuk perplasemi me personat qe shohim per here te pare...lol
eh ama nuk e tha ashtu...aha impakti pra qenka perplasje :d
nese eshte me te perplasur, eh ta perplasesh njehere me makine ne mes te rruges -qesh- pastaj rruges drejte spitalit gjasat jane shume te medha per te biseduar dhe shtuar muhabetin e edhe mbetet opsioni hapur ta vizitoje edhe me lule per heren tjeter `thankyou`
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Ne fakt hapesi i temes duhej te thoshte, mbresa ose impresioni, ose pershtypja e pare dhe jo impakti sepse nuk perplasemi me personat qe shohim per here te pare...lol

Per mua eshte shume i rendesishem. eshte ai qe te ben te kerkosh me teper apo jo. natyrisht nuk behet fjale vetem per ate fizik:)
Ok, ka perdorur nje term te huaj, fare mire mund te perdorte pershtypje, por ai eshte shume i sakte ne perdorimin e fjales se huaj, sepse termi impact/impatto perdoret:D

nome
urto
collisione
impressione

verbo
conficcare

Ps.Gjuhet e huaja nuk mesohen mire nga televizori apo autodidakt.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,035
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

You have exactly one opportunity to make a dynamic first impression. In the first fortyfive
seconds of meeting you for the first time, people will make up to eleven
assumptions about you including your level of expertise, success, education and
knowledge. Most people start making these assumptions before you utter a single word.
They process the visual information and quickly form judgments. Your attire,
appearance, posture, and facial expressions will affect these judgments. And, if your
customer forms the wrong opinion of you, you will have to work much harder to
establish credibility.

http://www.uturn.net.nz/downloads/RTG11.pdf


"Hence, first impressions appear to be very important, in any occasion, any friendship, or any relationship"
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Nuk e dija qe kjo teme ishte bere nje diskutim international..:lol:
Jo per gje por te gjithe mundet ta njohim nje gjuhe te huaj (ose edhe me teper) por ajo e jona eshte menyra me e mire e komunikimit ne nje forum shqipetar, apo jo?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,035
Pikët
113
Përgjigje e: :) Sa rendesi ka impakti i pare kur takon nje person ...

Nuk e dija qe kjo teme ishte bere nje diskutim international..:lol:
Jo per gje por te gjithe mundet ta njohim nje gjuhe te huaj (ose edhe me teper) por ajo e jona eshte menyra me e mire e komunikimit ne nje forum shqipetar, apo jo?
Tété, ne cdo dhe sado gjuhe ta shprehesh mendimin, te njejtin kuptim ka. -profesor-
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,705
Pikët
113
Përgjigje e: Sa rendesi ka pershtypja e pare kur takoni nje person?!...

Ne pergjithesi, pershtypja qe me ka lene per here te pare qe e kam nje person, ajo ka shenuar edhe deshiren apo mos deshiren time per ta njohur me teper. Ndoshta e kam gabim, por nese nuk me "ngjit" per here te pare dikush, veshtire ta takoj per here te dyte. Kuptohet nese do kisha mundesi zgjedhje.
 
Top