• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa shkencetar shqiptar njihni ?

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
jepni informacione nese keni mbi shkencetar shqiptar ne shqiperi ose neper bot
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Karl Gega esht arkitekti gjeni qe ndertoi tunelin e Smeringut ne austri nese do kesh rastin ndonjiher te kalosh atje do e kuptosh çfar shkencetaresh ka nxjer shqiperia dhe kombi shqiptar e ky esht vetem 1 prej tyre qe fatkeqesisht regjimi i ulet komunist o mohoi dhe ndaloi çdo menyr per ti njohur keto shqiptar me fam neper bot
 

Dori

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2009
Postime
433
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Asnji snjof un :$:$
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

une sdi as nje te drejten :p
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Meri Arjan çani esht pjesa me e erret dhe me e turpshme (per injoranc dhe vulgaritet) e realitetit shqiptar
nese shef emisionet e tij te qaj hallin sepse po humbke shum koh nga jeta
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Meri jo jo se e di qe ske halle :)
thjesht doja te thoja qe sme pelqen hiç ai personi me pak fjal
per ata qe kan mundesi te shofin kanalet frankofone dhe njohin gazetarin e famshem francez Thiery Ardisson esht mese e leht te shofin se sa tentativ e shemtuar esht ajo qe ben Arjan çani per te kopjuar sadopak te madhin ardisson
prandaj u shpreha ashtu ka kopjuar çdo gjest çdo pasthirm çdo mimik te gazetarit francez dhe kur e shef te vjen me vjell sepse esht vertet ordiner ne çdo drejtim
aq me teper qe njiher deklaroi me paciperin me te plot qe jam grek duke i pasur veshet si parafango zizi e duke qen katundar i qelbet provincial nga fshatrat e humbura te shqiperis
po hajt mo ne shqiperi po nxjerin skenderbeun sllav jo mo arjan çanin
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Gjon Gazulli.. ka studjuar ne shkoder pastaj ne universitetin e Paudas 1425. Shkoi ne Hungari te perpiqej ti mbushte mendnjen mbretit Hungarez te mbeshteste shqiperine kundra perandorise ottomane. Veprat e tije mbi Matematiken edhe Astronomine jane te njohura ne Itali edhe ne Hungari. Vellai i tije Pal Gazulli ishte nje nga gjeneralet e Skenderbeut :)
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Ferid Murad fizikant edhe farmacist/pharmacologyë se di shqip dmth edhe ka fituar cmimin nobel per mjekesi edhe kerkime bashke me nje tjeter qe sme vjen ne mendje :)
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Me cpo shoh pak me siper disa shkruajne qe shkencetaret shpikin..Une per vete do ti ndaja sepse nje shkencetar nuk eshte domosdoshmerisht dikush qe shpik por qe studion shkencat dhe i ben te perparojne (por qe mundet te shpiki formula te ndryshme apo te gjejne thjesht me ane te llogjikes, si Anshtajni apo Mendelejevi, gjera qe syri i njeriut nuk i kap dot). Kurse shpikes quhet edhe ai qe gjen si me e vesh i corape pa u perkul..:d
Per vete nuk njoh asnje shkencetar apo shpikes me origjine shqipetare.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ë

Shaban Demiraj është gjuhëtar i njohur shqiptar, ish kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë gjatë viteve 1993 - 1997.
Është një nga shkencëtarët më në zë në vend që ka pasur një rol të madh në përshtatjen e Akademisë së Shkencave me zhvillimet e ndërrimit të sistemeve politike në vend.
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,282
Pikët
0
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

Jemi nje komb teper i vogel per mendje teper te medha.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

Jemi nje komb teper i vogel per mendje teper te medha.
kjo nuk ka domethanje , edhe shkenca asht si fusha e futbollit e barabart per secilin komb , ma mire me than per secilin person ..

p.s. Nikolla Teslla , djali i priftit + pa ndonje shkollim shkencor apo pedagogjik' ..
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,681
Pikët
113
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

Une njof nje ketu ne forum:p
Kush e gjen cili eshte?:D
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,282
Pikët
0
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

kjo nuk ka domethanje , edhe shkenca asht si fusha e futbollit e barabart per secilin komb , ma mire me than per secilin person ..

p.s. Nikolla Teslla , djali i priftit + pa ndonje shkollim shkencor apo pedagogjik' ..
Sllavet jane nje e treta e globit Bus, mos na krahaso ne me sllavet.

Futbollistet i ka me te mire ai qe ka ku mund te zgjedhe, nuk mbaj mend kampionate boterore te fituara nga minikombe
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

Sllavet jane nje e treta e globit Bus, mos na krahaso ne me sllavet.
krahasimi ka te bej vetemse me shkollimin edhe rrethin se ku asht rritur ..
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,282
Pikët
0
Përgjigje e: Sa shkencetar shqiptar njihni ?

krahasimi ka te bej vetemse me shkollimin edhe rrethin se ku asht rritur ..
As u afrohemi per asnje nga keto qe the, pikerisht profesionistet me te mire shqiptare jane shkolluar ne shkollat sllave nese e di historine.

Persa i perket rrethit ku jemi rritur, hidh nje sy nga instituti La luçe te shohesh çkemi qene para viteve 30, ku therret qameti.
 
Top