• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Cfare kuptoni me vetmine... ??!!!
Ju ndodh shpesh te ndiheni vetem dhe mendoni se te ndjerit vetem do te thote thjesht te gjendesh ne nje mjedis pa persona afer apo dicka shume me teper se kaq ?

Personalisht mendoj se jane te shumta momentet qe dikush mund te ndihet vetem por kjo nuk ka lidhje me pranine e personave ne ambientin ku ai gjendet! Eshte dicka me teper psikologjike dhe shpirterore. Ka momente qe mund te jem e rrethuar nga shume persona qe me dhurojne dashuri dhe mungesa e nje personi te vetem,mungesa e nje detaji te vetem me ben te ndihem shume vetem e bosh ne brendesi :(!

Nuk e di nese ju ka ndodhur edhe juve dicka e tille dhe si e menaxhoni nje moment te tille dobesie ?!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Vetmia ?!
Nuk e kam zbuluar dot Kycin e menaxhimit psikologjikisht. :(

( perjashto tentativat konkrete si levizja aktive, perfshirja ne rreth shoq. me miq apo...., nje film, teater, lokal etj etj, qe jane gje tjeter)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
un e quajta "se sentir seul au millieu de la foule" qe ne shqip esht ndjesi vetmie ne mes te turmes kur kishim debat ne oren e sociologjise dhe kjo me detyroi te flisja pereth 30 min para 80 nxenesave sepse ju duk shum interesante profesorit te filozofise tashti sdo ri te shkruaj ketu se mer shum koh po me pak fjal kjo esht ajo qe ndiej un ne perditshmerin e jetes time
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

ehh kemi chancin me tmire qe jemi kjo qe jemi e te mos e ndiejm vetemine..sepse te pakta jan ato dit qe mund te ndihem kshu si jam ndier sot...
pikerisht kur isha me 1femi nder ata qe jan abandonuar..dhe un i shoqeroj..kur mbyllen shkollat..merrem me ata..po ai femij me kujton dicka personale....sot e kuptova se cfare chanci kemi ne qe jemi ose me sakte kemi dike ..qe derdh lot per ne...ose me sakte mua personalisht...
Ai femi eshte abandonuar ..qe diten qe lindi dhe gjen perkrahjen ..ne ato pak deshira te vogla qe i plotsohen....eshte vertet per te ardhur keq...
***kesaj i thon vetmi :(:(
 

Jolene

⌛️
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,412
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Titulli: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Shumicen e kohes nuk kam kohe te ndjehem vetem kjo vjen nga jeta qe bej, ndoshta tingellon apsurde por me pelqen te rri vetem ose te shtrihem edhe te mos mendoj per asgje thehst te harroj ku jam dhe cfar me rrethon.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Titulli: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Shumicen e kohes nuk kam kohe te ndjehem vetem kjo vjen nga jeta qe bej, ndoshta tingellon apsurde por me pelqen te rri vetem ose te shtrihem edhe te mos mendoj per asgje thehst te harroj ku jam dhe cfar me rrethon.
Nuk eshte aspak absurde ne fakt sepse te gjitheve na ndodh te kemi nevoje te qendrojme vetem ne momente te caktuara dhe ndihemi mire ne shoqerine e vetmise tone .. Ndoshta ne ato caste eshte e vetmja ndjesi qe nuk na shqeteson aspak !
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Njeriu ka nevoj per vetmi..por ne nje moment vetmie i them vetes"cfare dreqin ben ka plot gjera per te mos ren ne kete gjendje":)
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Dhe une si te gjithe ka momente ku ndjehem vetem ,por mendoj qe cdo njeri ka nevoje te rrije pak ne vetmi . Dhe ne qofte se nje person nuk do njehej kurre i vetmuar sdo kishte sesi te kuptonte sa mire eshte kur ndjehesh i kompletuar ose je i rrethuar nga persona qe te duan ..Por disa here besoj se nje person i vetem mund te lere nje boshllek te madh , edhe mendonj se ai person mund te na e heqe vetmine me prezencen e tij ..
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Aktivitetet ditore ma bejne diten shume te mbushur, dhe mundesia per tu ndjere vetem eshte zero. Ndoshta ne fundjave mund ta ndjeje vetmin, duke qene vetem dhe momentet relaksuese i shikoje si vetmi. Po nje vetmi e bukur dhe cliruese, e cila nuk ka produktivitetin diteve te javes, po te jep nje ndjesi qe te ndihmon akoma me shume te kuptosh dhe rendesin e atyre personave qe ke per zemer.
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Vetmia eshte vendi ku iluzionet tuaja fillojne te ecin me ty, eshte rruga per te takuar vetveten.
Te jesh vetem nuk do te thote te jesh i vetmuar. Ne vetmi ke shoqerine qe deshiron te kesh...mund te deshirosh c`te do zemra.
Vetem ushqen shpirtin per nje realitet te ri...
Nganjëherë kjo është e gjitha e nevojshme, madje esenciale.
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

vetmia, ta mbysesh me te qar se te ben mir.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Vetmia ne konceptin Psikologjik.

Vetmi: Pra zgjedh te kesh privacine tende, your space, your own time with yourself.

Mendoj se [VETMIA] ndodh per shume arsye:

1) Pjese e karakterit nen Schizoid Personality Disorder. Keta njerez preferojne te qendrojne vetem dhe ndihen me mire ashtu. Nuk kane deshire te bejne shoqeri te reja. Jane shume te urte ne shkolle. Shumica i njohin thjesht si emer sepse nuk komunikojne.

2) Prape pjese e karakterit por ne kete rast si Avoidant Personality Disorder. Keta njerez jane ato tipat e turpshem qe nuk kane guxim te bejne shoqeri. E deshirojne miqesine/biseden me te tjeret por nuk kane guts. Kane frike se mos cdo gje do shkoje keq...etj. etj. Dhe keto ndihen miserable vetem.

Mund te ndodh qe je vetem dhe gjithsesi nuk ndjen nevojen e askujt. Te tilla raste i ndodhin cdokujt. Ka momente kur njeriu kerkon te analizoj e te reflektoj per te shkuaren, te tashmen e te mendoj per te ardhmen. Eshte e qarte qe ne momente te caktuara njeriu e kerkon vet vetmine per te arritur qetesine qe mund ti sherbej qofte per te analizuar dicka apo edhe thjesht per tu relaksuar.
Ka raste te tjera kur je vetem dhe ndien nevojen e njerezve te tjere; familjes, shoqerise, njerezve te dashur te tjere. Kjo tregon pozitivitet, pasi te ben te kuptosh vleren e te qenit nje qenie shoqerore dhe te kujton qe ti je pjese e saj.
Ekziston edhe rasti tjeter kur ti je prane njerezve dhe mund te ndihesh vetem. Kjo mund te tregoj se edhe pse i rrethuar nga njerez mendja dhe trupi mund te jene diku tjeter.
Rast problematik mund te jete ne ato raste ku nuk ekziston asnje pike e perbashket, apo kohezion midis teje dhe njerezve qe ju rrethojne.
Mund te jete mjaft e rrezikshme kur kjo qe thashe me siper te ndodh me njerezit e afert, pasi do te rrezikonte ne mbylljen ne vetvete dhe te kthente individin ne nje mine me sahat.
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Deri diku jam dakort me ty Madness...Por kete nuk mund ta thuash 100 % Sepse disa gjera nuk mund ti ndash , ne te bardhe dhe te zeze...
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

vetmia eshte ndjenje qe te han shpirtin zemren ne momente te zymta .....po kur e pranon vetmine eshte qetesia me e madhe shpirterore..por zor ta kuptosh vetmine...!! me moshe çdo gje.. asnjehere spranohet vetmia..!! kuptimi i vetmis te largohesh nga gjitheçka.....!! gje qe nuk heqim dore...

klm naten.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Mund te ndodh qe je vetem dhe gjithsesi nuk ndjen nevojen e askujt. Te tilla raste i ndodhin cdokujt. Ka momente kur njeriu kerkon te analizoj.....

Ekziston edhe rasti tjeter kur ti je prane njerezve dhe mund te ndihesh vetem. Kjo mund te tregoj se edhe pse i rrethuar nga njerez mendja dhe trupi mund te jene diku tjeter.
.....
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

ne kete periudhe ndjej ate lloj vetmie qe do kisha deshire te mos e ndjeja..
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,198
Pikët
113
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Jo vetmi se sa me shum zbrazeti , sepse jam e rrethuar nga njerez qe kan rendesi ne jeten time dhe i dua, por dicka brenda meje eshte bosh dhe keto kohet e fundit kjo ndjesi sa vjen e behet me e shpesht ...
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Gjithnje jam e rrethuar nga shume njerez, per shkak te punes, familja, shoqeria etj. Por shpesh te gjithe keta dalin ne konkluzione qe jam arrogante dhe egoiste! Jo thjesht me pelqen te rri vetem, pa u perfshir ne dicka qe sme perket drejtperdrejt mua, pa u bere kurjoze per dike, dicka! Bota nuk rrotullohet rreth meje. Preferoj te ruaj distancen, por jo ti menjanoj keta njerez. Vetmi per mua eshte ajo pjesa ku duhet reflektuar.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Sa vetem ndihem ndonjehere ...

Sa vetem ndihem asnjehere ... jam mesuar me vetmine dhe me pelqen qetesia qe te jep per t'i peshuar gjerat , per te rigjetur vetveten kur rrembimi i ngjarjeve te ben te dalesh nga vetja .
 
Top