• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Salcë për qofte ose patate

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa

Përbërësit për 4-5 persona:

* gjysmë lugë gjelle me miell
* 4-5 lugë vaj
* 3-4 kokrra domate
* 1 lugë gjelle me salcë
* 3-4 thelpinj hudhra
* 2 lugë gjelle me uthull
* 2 filxhanë çaji me ujë,
* kripë, piper, majdanoz.

Përgatitja:

Kaurdisini qepët e prera hollë në një tigan me yndyrë. Kur qepa të ketë marrë një ngjyrë si të kuqërremtë, shtoni miellin. Kaurdisini së bashku dhe pastaj shtoni domatet e qëruara e të grira hollë. Përziejini edhe pak dhe më pas shtoni ujë, uthull, kripë, piper, fletë dafine dhe hudhra të shtypura. Lërini derisa të marrin valë. Kjo masë u hidhet qofteve përsipër dhe futet në furrë.

Pasi ta keni hequr nga furra, vendoseni në pjata dhe mbulojeni me salcë dhe majdanoz të grirë hollë. Kjo gjellë mund të shoqërohet edhe me patate të skuqura, të ziera, pure patatesh dhe perime të tjera. Qoftet mund të bëhen me salcë edhe menjëherë sapo t'i keni skuqur. Në këtë rast lihen pak të qullëta.
 
Top