• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sali Musliu - Piktorë

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Sali Musliu ka lind ne vitin 1966 ne Gjilan
shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Gjilan
kurse Akademin e Artit ne Dusseldorf - Gjermani ne vitin 1998
ka shumë shperblime , njeri nga ta asht edhe Shperblimi Special –Artist i Vitit nga PRESS CLUB ‘’Beqir Musliu’’ ne vitin 2006

po siç thojnë " Piktura asht per tu shikuar , jo per te folur per te..."

po i postoj disa punime te Saliut
8FF24A56-0C03-4727-874A-26A866B0275D.jpeg
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

E para dhe e pesta(pema me te kuqe gri te bardhe dhe te zeze) shume te bukura..:)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

We sa kisha pa e pa kete .. Thx Busavata. po te tregoj dicka nga piktura e pare qe ke paraqitur saliu eshte quajtur piktori i corapeve lool Me shaka gjithmone nga artistet e tjere.

Vajza e trishtuar eshte vepra e vetme qe me terheq ta shoh.

P.S I thjesht por gjenial e i drejtperdrejte.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Vertete Origjinal...Tani gjenial nuk do ta quaja edhe pse eshte i zoti...
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Robbery.. kjo eshte Viktime pjelle e dores Serbe, Nje femer e dhunuar, por edhe pse e tille syte e saj, lotojne shprese.. :(


Kjo tregon marshimin e kosovareve drejt shqiperise.e cdo vendi qe mund te premtonte pak siguri per ta.( jane kembe te gjakosura)P.s ska vend per komente. do ishin te teperta.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Ti je shume demokratik...ne çdo teme me ke heq te drejten e replikes..:p
Miiiire po shkoj te ruj grunin..:p
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Meri ajo qe me pelqeu me shume..:)
Tani sipas intuites (se historine e piktures nuk e di) vuatje, trishtim me jep pershtypjen..ligesi(e verdhe me te zeze), nervozizem(e bardha, vdekja piktures :p), dhune(kuq e zi)..Ai efekti i volumit ne baze te ngjyrave..Te çeltat qe duken sikur jane me afer, te erretat qe i japin thellesi..Eshte pikture tridimensionale vetem me ngjyra te pastra pa hije..Me pelqen shume..edhe ndjesia qe me ngjall eshte e forte..Penelatat(dmth menyra si eshte dhene ngjyra dhe sa ngjyre ka ne penel)..Harmonia ngjyrave, ka perdor ngjyra qe mbyshin njera tjetren..
Te ben te reflektosh..:) Te ngjall diçka..
Edhe e dyta te i njejti postim me pelqeu..Prape shoh Ligesi po E perballuar me shume force..Dmth nji vuajtje po qe e ka pranuar tashme..
Sipas meje keto e..
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Meri ajo qe me pelqeu me shume..:)
Tani sipas intuites (se historine e piktures nuk e di) vuatje, trishtim me jep pershtypjen..ligesi(e verdhe me te zeze), nervozizem(e bardha, vdekja piktures :p), dhune(kuq e zi)..Ai efekti i volumit ne baze te ngjyrave..Te çeltat qe duken sikur jane me afer, te erretat qe i japin thellesi..Eshte pikture tridimensionale vetem me ngjyra te pastra pa hije..Me pelqen shume..edhe ndjesia qe me ngjall eshte e forte..Penelatat(dmth menyra si eshte dhene ngjyra dhe sa ngjyre ka ne penel)..Harmonia ngjyrave, ka perdor ngjyra qe mbyshin njera tjetren..
Te ben te reflektosh..:) Te ngjall diçka..
Edhe e dyta te i njejti postim me pelqeu..Prape shoh Ligesi po E perballuar me shume force..Dmth nji vuajtje po qe e ka pranuar tashme..
Sipas meje keto e..
Ne ate pikture jane paraqitur teshat e luftetarve te varfer qe luftonin per liri. eshte si nje butik rrobash te grisura nga zvarritjet, e te gjakosura nga plaget e marra, Tesha te zhgerryera mes mundimesh e dhimjesh pa fund. dhe perpara tyre qendron femija i veshur me te zeza, i cili mban zi per ta.

P.s Sry... S`nderhyj me.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

..per ndjesi fola.. se di historine..
Si titullohet???
P.S.. Si paskam shku larg, jo..:p
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Asigjo mi lal..:p..me shume kohe harxhova me hap fjalorin me perkthy termat teknik :p..
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

..per ndjesi fola.. se di historine..
Si titullohet???
P.S.. Si paskam shku larg, jo..:p
as une se di historine. dhe as nuk e di si titullohet... por telajoja flet qarte.

Nese smundesh ta lexosh ate pikture ,... skam cte them.:p
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Po une se njof fare ket tipin...Megjithese e pashe nje femije po e pashe me te bardhe...hmmmm...edhe nja dy bluze ne te majte..
Psh une pashe edhe nje porte ne telajo qe ti s'e permende fare..:p
Edhe mo na bo kshu si tip interesant ti, Nese s'mundesh ta lexosh pikturen..:p..
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

K/Plak ti me siguri qe ke dhe "Manualin shpjegues" se s`ka mundesi tjeter... :p

Une pyeta se si cdokush e percepton ne menyre te lire....e per me teper Robbery-n , me qellimin per nje mendim me kompetent qe dha per ngjyrat... Nje person, qe nuk e njeh tekniken e piktures apo me thelle ate, (artin e piktures), si une psh, eshte i interesuar te dije dhe nje koncept profes.
Mendimin tim dhashe moj. Ate qe une shoh..

Sa per manualin sme duhet fare. imagjinata ime e shkon shume em larg se manuali apo matematika(perllogaritje)

P.s Skam cbej. Tani shpejt marr edhe nje certifikate per kritik arti. dhe vitin tjeter do shkoj te bej nje master per kete.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

Po une se njof fare ket tipin...Megjithese e pashe nje femije po e pashe me te bardhe...hmmmm...edhe nja dy bluze ne te majte..
Psh une pashe edhe nje porte ne telajo qe ti s'e permende fare..:p
Edhe mo na bo kshu si tip interesant ti, Nese s'mundesh ta lexosh pikturen..:p..
Spo bej interesantin fare. thjesht po te hap horizontin :p `rritu`
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë

kam harue ne fillim te them , Sali Musliu asht profesor ne univerzitetin e Prishtines..kuptohet prof. per ART ...
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Sali Musliu - Piktorë(ne foto Lutfi Haziri me punimin e Sali Musliut )Sali Musliu, piktor gjilanas që jeton e vepron në Gjermani, është fitues i Çmimit Blerës të “Peneli i Flakës së Janarit 2018”, ngjarje kulturore në të cilën është hapur edhe ekspozita e cila do të qëndrojë e hapur deri në përfundim të Manifestimit “Flaka e Janarit 2018”.

Në këtë edicion, sipas organizatorëve ka pasur prurje të shumta, mbi 60 sosh, por që në pamundësi që të ekspozohen të gjitha, një pjesë e tyre nuk kanë mundur të jenë pjesë e kësaj ekspozite.

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka falënderuar artistët pjesëmarrës e komisionin dhe ka shtuar se kjo është ndër shtyllat kryesore të “Flakës…”, që në Gjilan zhvillohet tash e 27 vite.

Ai ka rikujtuar kohët kur kjo ngjarje mbahej në galeri alternative e në restorante, që ishin shndërruar në hapësira për ekspozim. Ai ka uruar fituesit dhe i ka ftuar gjilanasit që t’a vizitojnë ekspozitën, kurse ka paralajmëruar se prioritet i tiji në të ardhmen do të jetë bërja e Gjilanit me një galeri të mirëfilltë të arteve në një objekt krejt tjetër.

“Ka ardhur koha për të gjetur rrugën, objektin apo edhe që të ndërtohet një galeri e re. Ju siguroj se gjatë këtij viti do të punoj për këtë qëllim”, ka thënë Lutfi Haziri, duke shtuar se galeria do të jetë institucion publik, por do të udhëhiqet nga Shoqata e Artistëve Figurativ dhe do të jetë në menaxhim të tyre dhe për ta e ata do të bëjnë kalendarin e plotë të ekspozitave për 12 muajt e vitit.

Ndër fitues të sivjetmë, të përzgjedhur nga Juria Profesionale, Rasim Vllasaliu, Ragip Ramadani dhe Sabri Shaqiri janë Luan Shahiqi, Shefqet Abrazhda dhe Avni Behluli.

Portali 2lonline17 Janar, 2018 21:34
 
Top