• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sallat makaronash edhe cdo lloj sallate ...

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
200 g djathë feta (djath tradicionale të bëra nga delet dhe qumështi i dhisë)

200 gr laker turshi ,, 3 domate

2 trangujve

1 qepë të kuqe

50 ullinj të zi ,,rigon, borzilok,,vaj ulliri, kripë


 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat me mish pule ( light

Përbërësit për 4 persona:

600 gr gjoks pule

80 Laker dhe rukolo

100 gram e misri

50g ullinj

salcë Kos:125 ml kos i bardhe , chives,,1 lugë gjelle vaj ulliri,,një majë e kripë,,, hudhër

Pjekni mbi pjastren e zgares mishin e pules te prere ne copa ,,hidhni pak krip dhe lereni menjean

Grijme lakren dhe rukolon,,i bejm me pak vaj e krip

ne nje tas tjter perziejm ullinjt dhe misrin ( e zier me pare ose miser kutie ) ose ( sipas deshires mund te mos i hedhim miser ) i perziejm te gjitha bashke ...dhe i vendosim bukur ne pjatance dhe i fusim ne frigorifer,

pregatisim salcen prej kosi,,,,,,,perziejm kosin me pak herbs,,hudheren,,krip vaj,

dhe e hedhim siper sallates


 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallate me panxhare e me salce kosi
Perberesit 1 kg panxhar

300 gr salce kosi

150gr arra

4 luge vaje ulliri

4 luge uthull hudhra sipas deshires

pergatitja

Zihet panxhari me nje luge kafe kripe dhe nje luge me sheqer. Pastaj lihen qe te ftohen dhe I qerojme me kujdese. Priten panxharet ne forme kubiku dhe perzihen me salce kosi me arra , vajin e ullirit, uthull ,dhe hudhra. Duhet te perzihet mire qe I gjithe panxhari te jete lyer me salce kosi. SHENIM; Sasia qe eshte shenuar me larte mund te perdoret sipas deshires.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallate me laker te kuqe dhe portokalla1 / 4 lakër e kuqe

2 portokall

1 lugë gjelle vaj luledielli

, kripe,,piper ,,uthull

PERGATITJA

Pritet lakra shume holle

portokallet me kujdes qerohen nga lekura dhe priten se gjati mbi nje tas ,,qe ti mbledhim lengun

E regullojme sallaten me lengun e portokalleve ,,vajin ,, kripe,,piper ,,uthull
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat me mish pule

1 gjoks pule ne copa dhe i zier

dy dora sallat jeshile

1 portokall ( e shtrydhim per len ,,por lemi 2-3 feta portokall per zbukurim )

1 Avocado prere ne feta

1 kastravac i prere per se gjati dhe ne feta

vaj ulliri,,krip,,leng limoni

PERGATITJA

Merren copat e mishit te pules dhe skuqen ne zjarr ( ose piqni )pergatitet sallata ne pjatance ,,hidhet krip e vaj ,,leng limoni,,lengu i portokallit ne sallate

Shtojme frutin e avocados ne feta ,kastravecin dhe disa veta portokall i perziejme me kujdes

Siper vendosim mishin e pules
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat me portokalla,,finok e ullinj te zinj
rrenje finok

1 portokall i madh

disa ullinj te zinj

vaj ulliri,,leng limoni ,kripe,,piper

PERGATITJA

Grihet vetem pjesa e bardhe e finokut holle per sallate,,vendoset ne sallatjere hidhet ,,kripe,piperi,, vaji i ullirit ,,limoni

I hiqet lekura portokallit dhe ndahet ne copa ,,vendoset fiper finokut ,,per zbukurim hidhen ca kokrra ullinj te zinj
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat me laker te kuqe e karrotalaker e kuqe e prere holle per sallat

karrota e prere holle per sallat

vaj

uthull

leng limoni

kripe

qepe e prere holle per sallat

PERGATITJA

Perziejme ne nje sallatjere ,,lakren ,karroten ,qepen,,hedhim vajin,,kripen,,uthullen, lengun e limonit

i perziejme sebashku dhe lihen te pakten 1-2 ore para se te sherbehen
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallate me karkaleca
4-5 persona

1kg karkaleca

2 limon

2-3 lug supe miell

2 veze

krip,vaj,

domate,,sallat jeshile

PERGATITJA

Karkalecat e pastruar zihen ,,kullohen u hidhet kripe,,,leng limoni

Pastaj lyhen me miell, kalohen ne veze te rrahura dhe skuqen

Sherbehen ne garniture me sallat e limon
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat me lulelaker


Per 4-5 persona

1 lulelaker

2-3 limona

vaj,kripe,,majdanoz

Pergatitja

Pastrojm lulelakren nga gjethet dhe e lajme mire,Vlojme nje nje tenxhere uje me kripe dhe fusim aty lulelakren e disa gjethe majdanoz

Pasi e shohim se eshte zier , e heqim nga zjarri e kollojme e ndajme ne dega ne pjatance,,sperkatet me leng limoni e vaj
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Sallat makaronashMarrim 2 konseva ton

dhe 6 tranguj turshi te kavanozave

i grijme turshit imet dhe i perziejm me tonin pasi kemi valuar makaronat pene i kullojme i shperlajm pak qe te ftohen paksa hedhim kete perberje si dhe vegeta,,pak majdanoz te grire

ne fund hedhim pana guzhine dhe i perziejm te gjitha
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sallat makaronash

e kam provuar kete shijen e makaronave me ton...me kujtohet vetem nji here

Qysh nga ai rast...booh...kurre me !

SEa me fal se te nderpreva fjalen ;)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Sallat makaronash

:OCfare koincidenceeeeeee !

Por vete nuk e kam bere ama...sdi

:)
 
Top