• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sallate greke

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0
Sallate greke

Per nje tas me sallate greke per 5 persona perdora:
1 tufe sallate jeshile te grire imet (kujdes grijeni me dore, kur grihet me thike i ikin vitaminat)
2 domate te kuqe te pjekura dhe me leng
2 kastravece
2 speca jeshile
1 qepe e kuqe mesatare
nje grusht me ullinj te zinj
250 gr djath i bardhe
1 thelb hudhre i grire holle
gjysem tufe majdanoz i grire holle
nje luge rigon
nje luge ëaji piper i zi
kripe, vaj ulliri, leng limoni
Pritini domatet jo shume te vogla, pritini kastravecat ne forme rrethore dhe qepet po ashtu. Pritini dhe specat holle. Te tera keto shtojani sallates jeshile. Nga ana tjeter priteni djathin ne katrore te vegjel dhe me pas shtojini dhe ullinjte dhe djathin mbi sallate.

Ne nje tas perzini hudhren e grire, vajin e ullirit, lengun e limonit, piperin e zi, rigonin dhe kripen. Me pas hidhini te tera keto mbi sallate dhe perzijini mire. Sallata eshte gati.
 
Top