• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Scorpions

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,169
Pikët
113
Vendndodhja

1 Historia e grupit

Scorpions
Grupi muzikor hard rok "Scorpions"Scorpions (shqip, akrepa) është nje grup muzikor hard rok dhe metal i rëndë nga Hanoveri i Gjermanisë, formuar në vitin 1965 dhe një prej grupeve gjermane rok më të njohura në skenen ndërkombëtare. Shpesh ata njihen si nismëtarët e të ashtuquajturës Powerballade. Këngët e tyre më të njohura janë "Rock You Like a Hurricane" (Ju rokojmë si uragan) dhe disqet njëkëngëshe "Wind of Change" (Era e ndryshimeve), "No One Like You" (Askush nuk është si ti), dhe "Still Loving You" (Ende të dashuroj).

Grupi muzikor rok "Akrepa" ka qenë shumë i njohur në vitet '80-të dhe ka shitur mbi 100 milionë disqe në mbarë botën.scorpions jan konsideruar si pioneret e heavy metal,dhe kane influencuar shum grupe,si ozzy osbourn,van halen,dokken,ac/dc,metallica,iron maiden,hellowen,def leppard,dio,bonfire,motley cure,bon jovi..revista rolling stones ka percaktuar si erojte e heavy metal.led zepelin kane qen nje nga grupet me te frymezuar te scorpions,james hotfield(metallica)ka afirmuar gjithmon qe esht fans i scorpions..ne 2009 fituan cmimin echo awards si grupi me i mir LIVE ,2 Pjestarët tanishëm të grupit

Klaus Meine (këngëtar)
Rudolf Schenker (kitarrë, zërat e pasmë)
Matthias Jabs (kitarrë prirëse)
James Kottak (baterist, zërat e pasmë)
Paweł Mąciwoda (kitarrë bas)

Veprat muzikore
3 Disqet
1972: Lonesome Crow
1974: Fly To The Rainbow
1975: In Trance
1976: Virgin Killer
1977: Taken By Force
1979: Lovedrive
1980: Animal Magnetism
1982: Blackout
1984: Love At First Sting
1988: Savage Amusement
1990: Crazy World
1993: Face The Heat
1996: Pure Instinct
1999: Eye II Eye
2004: Unbreakable
2007: Humanity: Hour I
2010: Sting in the tail

3.1Albumet e drejtpërdrejta
1978: Tokyo Tapes (Live)
1985: World Wide Live (Live)
1989: Best of Rockers 'n' Ballads (Compilation)
1995: Live Bites (Live)
2000: Moment Of Glory (me Filarmonine e Berlinit)
2001: Acoustica (Live Unplugged)
2002: Classic Bites (Compilation)
2005: The Platinum Collection (Compilation)
[redakto] Video dhe DVD
1985: First Sting (VHS)
1985: World Wide Live (VHS)
1988/2003: To Russia With Love And Other Savage Amusements (VHS/DVD)
1991/2002: Crazy World Tour Live (VHS/DVD)
2001: Moment Of Glory Live (DVD)
2001: Acoustica (DVD)
2002: A Savage Crazy World (DVD)
2003: Rock You Like A Hurricane (DVD)
2005: Unbreakable World Tour 2004 – One Night In Vienna (DVD)
2006: Wacken open air
2009: Amazonia: Live in the jungle

4 Kënget
Singles & EPs
Një pjesë nga këngët më të njohura. Lista e plotë ndohdet në faqen rrjetore zyrtare të grupit. (shiko më poshtë).

1977: He’s A Woman She’s A Man
1979: All Night Long
1979: Lovedrive
1979: Is There Anybody There
1979: Another Piece Of Meat
1980: The Zoo
1982: No One Like You
1984: Still Loving You
1984: Big City Nights / Bad Boys Running Wild
1984: Rock You Like A Hurricane
1984: No One Like You (Live)
1988: Rhythm Of Love
1988: Passion Rules The Game
1989: Is There Anybody There
1990: Wind of Change
1990: Send Me An Angel
1990: Tease Me Please Me
1992: White Dove
1993: Alien Nation
1993: No Pain No Gain
1993: Under The Same Sun
1996: You And I
1996: When You Came Into My Life
1997: Where The River Flows
1998: To Be No. 1
2000: Moment Of Glory
2000: Hurricane 2000
2004: Miracle

 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Scorpions...."Sting In The Tail" asht albumi i fundt i Rock grupit Gjerman Scorpions , i fundit ne plotkuptimin e fjales ... e kan te hapur turnejen e ketij albumi , pra turnejen e fundit , pas perfundimit te turnes Scorpions me asnjehere nuk do te bejn muzikë se bashku , grupi do te shkatrohet , e kan lajmruar ne intervisten e tyre te funfdit vokalisti Klaus Meine dhe gitaristi Rudolf Schenker.
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Scorpions

fantastike, grupi im i preferuar..

send me an angel eshte kenga qe adhuroj me shume
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Scorpions

Scorpions jan teper legjende dhe i kan baladat e dukatit
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,945
Pikët
113
Si lindi si u krijua teksti i kenges Wind of Change te Scorpionsave.
Sipas grupit te Scorpionsave ato shkuan ne 1988 per te dhene nje koncert ne Moske dhe koncerti u anullua(canceled) nga zyrtaret e Moskes.Grupi shkoi ne nje qytet tjeter ne Leningrad dhe dha koncert qe pati sukses.Sipas Scorpionsave ato shkuan ne Rusi jo per te luftuar si gjermane por per te sjelle dashuri ne popullin rus.
Me vone ne vitin 1989 Skorpionsat shkuan perseri ne Rusi,ne Moske ne gusht 1989 ne Festivalin Paqesor te Muzikes dhe grupi vuri re qe shume gjera kishin ndryshuar nga viti 1988 ne 1989.Koncerti u dha ne stadiumin me kapacitet 100 mije vende Lenin ne Moske
Skorpionsat dhane shume intervista ne media ne Gjermani me pershtypjet pozitive ne turneun e tyre ne Rusi.Ne intervista u perdor termi "ndryshime"(change).Ky term u kap nga agjencia amerikane e inteligjences(CIA).Cia doli me idene qe te ndikonte ne Europen lindore duke krijuar nje kenge per ndryshime politike dhe kulturale.Cia kishte agjentet e vet ne Gjermani.Njerit prej agjenteve ju dha misioni per te krijuar nje tekst kenge me titull Era e Ndryshimit(Wind of Change) Teksti do ti jepej Scorpionsave per te krijuar kenge dhe synimi do ishte qe kjo kenge te kendohej ne Rusi.Dhe ashtu u be,agjenti krijoi tekstin,tekstin e pa CIA e pelqeu dhe teksti ju dha Scorpionsave.Teksti ju dha skorpionsave sepse skorpionsat kishin shume fame atehere ne Europe dhe pelqehej shume nga publiku.Scorpionsat pranuan dhe krijuan kengen Wind of Change(Era e Ndryshimit).
Kenga pati sukses te jashtezakonshem dhe u dha nga gjithe rrjetet televizive ne Europe dhe ne Rusi.Rrjeti televiziv gjerman ZDF e ka cilesuar kengen Wind of Change si kenga e shekullit.Kjo kenge u be kenga Himn per renien e murit te Berlinit dhe bashkimin e dy Gjermanive.
Ideja dhe qellimi i CIA-s ne krijimin e kenges qe qe kjo kenge me tekstin e saj te ndikonte influenconte ne ndryshime rrenjesore politike deri ne permbysjen e sistemeve komuniste ne Europen Lindore te asaj kohe.Dhe kjo dha shume rezultat pozitiv.Teksti i kenges dhe kenga u bene katalist
per nje revolucion politik dhe kultural ne Gjermanine Lindore,ne Rusi,ne Poloni ,ne Cekosllovaki,ne Rumani,Bullgari,Hungari dhe Shqiperi. Ne 1990 filluan protestat per ndryshime politike,konfrontimet e dhunshme qe cuan ne permbysjen e sistemeve komuniste ne gjithe Europen Lindore.
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
6,250
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Kenge himn lirie, e cila do te mbetet aktuale per aq kohe sa ne bote do te kete sisteme tiranike.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,169
Pikët
113
Vendndodhja
Ne fakt sa here e degjoj si keng me jep nje andrenalin dhe shprese qe Shqiperia do behet nje dite.

 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113

Ветер перемен

Нáбережнόй* Москвы́
Идý к Пáрку Гόрькогό.
Слýшаю я – вéтер пéремéн…
Лéтня(-я) ночь áвгустá --
Мúмо идýт солдáты.
Слýшаю я – вéтер пéремéн…

Мир – смыкáется (замыкается)…
Дýмали ли Вы́?
Мы стáнем блúзкими как брáтья!
Вόздух напόлнен бýдущим,
И чýвствуется (ощущáется) вездé --
Вéтер, вéтер пéремéн!

Вернú меня, вернú в (…этот) момéнт
Той нόчи слáвной (слáвы),
Когдá дéти грядýщего мечтáют…
Вéтер пéремéн!

Идý по ýлицé,
Дáвние воспόминáния,
Закόванны́ми в прόшло-ом…
Нáбережнόй Москвы --
Идý к Пáрку Гόрькогό.
Слýшаю я – вéтер пéремéн…

Вернú меня, вернú в (…этот) момéнт
Той нόчи слáвной (слáвы),
Когдá дéти грядýщего мечтáют…
Вéтер пéремéн!

Вернú меня, вернú в (…этот) момéнт
Той нόчи слáвной (слáвы),
Когдá дéти грядýщего мечтáют…
Вéтер пéремéн! (О ветре перемен)


Naberezhnoy Moskvy
Idu k Parku Gor'kogo
Slushayu ya Veter Peremen
Letnyaya noch' Avgusta
Mimo idut soldaty
Slushayu ya Veter Peremen
Mir smykaetsya
Dumali li Vy My
stanem blizkimi Kak
brat'ya Vozduh napolnen buduschim
I chuvstvuetsya vezde
Veter, Veter Peremen

Verni menya,
verni v moment toy nochi slavnoy
Kogda deti gryaduschego
mechtayut Veter Peremen

I du po ulitze,
Davnie vospominaniya
Zakovanny
V Proshlom Naberezhnoy Moskvy
Idu k Parku Gor'kogo
Slushayu ya Veter Peremen

Verni menya,
verni v moment
toy nochi slavnoy
Kogda deti gryaduschego
mechtayut Veter Peremen

Verni menya,
verni v momenttoy
nochi slavnoy
Kogda deti gryaduschego
mechtayut Veter Peremen

(Ne kete moment nuk dua te harxhoj kohen qe te gjej dhe historine se si u pershtat kenga nga versioni anglez ne rusisht. Me kujtohet ne mjegull historia ,qe e kam lexuar diku dhe me siguri do e kem ne ndonje hdd)

Kenga e mesiperme erdhi gati 5 vite e ca me vone se

Sting - RussiansIn Europe and America there's a growing feeling of hysteria
Conditioned to respond to all the threats
In the rhetorical speeches of the Soviets
Mister Krushchev said, "We will bury you"
I don't subscribe to this point of view
It'd be such an ignorant thing to do
If the Russians love their children too
How can I save my little boy from Oppenheimer's deadly toy?
There is no monopoly on common sense
On either side of the political fence
We share the same biology, regardless of ideology
Believe me when I say to you
I hope the Russians love their children too
There is no historical precedent
To put the words in the mouth of the president?
There's no such thing as a winnable war
It's a lie we don't believe anymore
Mister Reagan says, "We will protect you"
I don't subscribe to this point of view
Believe me when I say to you
I hope the Russians love their children too
We share the same biology, regardless of ideology
But what might save us, me and you
Is if the Russians love their children too
 

al74

V.I.P
Anëtar
Dec 30, 2017
Postime
4,340
Pikët
113
Ndoshta eshte e vetmja kenge qe mund ti kendoj tekstin. Sikur njerezia apo politika kurve te degjonte me shume muzike do ishim me te paqte ne dynja.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,056
Pikët
113
Qesharke eshte qe dikur rinia kur e degjoshin ket kenge mendojshin qe eshte per dashuri -qesh- -qesh- -qesh- -qesh- -qesh-
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,088
Pikët
113
Vetem kenge te “Scorpions” 
  • Like
Reactions: DUA
Top