• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sekreti që të jetojmë më gjatë

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113Gjëja kryesore për një jetë të gjatë? Ndoshta një gjumë i mirë, sipas një studimi të fundit të realizuar nga Universiteti i Portlandit, koordinuar nga dr.Gu Danan. I bazuar në cilësinë dhe sasinë e gjumit për rreth 2.800 njerëz ai ka zbuluar se njerëzit që jetojnë gjatë kanë treguar se flinin më mirë dhe më shumë se të tjerët. Studimi ka përfshirë 15.638 të rritur të moshës 65 vjeç e lart, duke përfshirë edhe 3927 persona të moshës 99-100 vjeç dhe në bazë të hulumtimeve është vënë re se ai që fle keq kishte prirje që kur të që i moshuar, të vuante nga sëmundje kronike. Në fakt, studiuesit arritën në përfundimin se ekziston një lidhje e dyanshme mes gjumit dhe jetës së gjatë, pasi ai që e ka dhuratë një jetë të gjatë, ka edhe dhuntinë për të patur një gjumë të mirë dhe anasjelltas.
 
Top