• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Servilizmi.

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,372
Pikët
113
Vendndodhja
Nje dukuri qe ka ekzistuar dhe po perhapet gjithnje e me shume ne shoqerine tone. Njerez te cilet per te arritur diku apo dhe thjeshte per te gjetur nje vend ne nje shoqeri te caktuar jane te gatshem te ulen deri ne piken e fundit, duke mos pasur respekt as per veten, duke zhdukur cdo lloj mendimi te ndryshem nga ai i atyre qe ne nje fare menyre "adhurohen", duke u kthyer keshtu ne kukulla me te cilet zbaviten te fuqishmit apo dhe te "zgjuarit".
Servilet, njerez me karakter te ulet dhe vlera te vogla njerezore.

Ka shume raste servilizmi sot, ne qeveri, ne jeten e perditshme madje edhe ne forume kam vene re dicka te tille.

Ju cmendim keni per servilet? Per servilizmin si dukuri?
Nese keni ndonje rast konkret mund edhe ta sillni..
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Servilizmi.

Raste konkrete kam plot..per vet faktin qe sdu te hap Panik skam nderln te permend Emra...gjithesi jam plotesisht dakort me ty Mandi qe ekzistojn madje dhe ne Forum...

Megjithate do thoja qe ska gje me te ulet ne bote se sa 1servil..
shkon nga shkon edhe dalin horrlliqet.. dhe ngel si m*t pastaj...
eshte gjeja me e ulet ke nje njeri ...:S
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Re: Përgjigje e: Servilizmi.

Raste konkrete kam plot..per vet faktin qe sdu te hap Panik skam nderln te permend Emra...gjithesi jam plotesisht dakort me ty Mandi qe ekzistojn madje dhe ne Forum...

Megjithate do thoja qe ska gje me te ulet ne bote se sa 1servil..
shkon nga shkon edhe dalin horrlliqet.. dhe ngel si m*t pastaj...
eshte gjeja me e ulet ke nje njeri ...:S
Jam dakort me ty belle , por sa per ate qe ngel si m**** nuk besoj se ngel se ne nje fare menyre ati apo asaj nuk i ben pershtypje asnje gje madje as vetja e vet , njeres pa seder pa karakter pa nje respekt per veten ne radh te pare pastaj per te tjeret me pak fjale njeres qe rrojne kot per mendimin tim , Eshte gjeja qe urrej me shume tek nje njeri, Te jet servil ...nuk e ve ne dyshim qe kto lloj "monstrash" Gjenden ne cdo cep te shoqerise sone ,
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,461
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Titulli: Servilizmi.

N.q.s dikush esht i gatshem te shperdoroj veten per te zen vend diku ku nuk esht i/e mirepritur esht problemi i tyre, cdo njeri ka menyren e vet te sjelljes :)
Servilizmi dikujt i jep perparesi ne jet dikujt jo varet si e perdor por, gjithmon ka existuar dhe do exsitoj si menyr jetese.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
belle vie ktu flitet per servilizmin si dukuri ska lidhje me sa servila kemi ne forum apo per emra te veçant
mundohu mos te krijosh konflikte te kota
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Servilizmi.

Stealth lexoje mir temen..shifi temat kur hapen edhe mos i kap nga fundi ;)
Ka servilizem kudo thashe ..jet reale ..si term dhe kudo ku jemi...pse jo dhe ne chat dhe forume ..kjo ekziston ndas eshte puna se po perhap panik mos i merr gjonat personale...sepse ata qe jan ..e din se kush jan ;)
ska nevoj me hap panik ketu :)
Thjeshte ju pergjigja temes !!

Golden_Boy po ngenlin si m**t pra se i dalin lol
Pastaj njerez te paskurpullt si ben dhe pershtypje ..jam dakort me ty...po ama eshte gje e bukur kur diskriminohen 1 her ;)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Servilizmi.

Edhe nese me eshte dashur ta bej, nuk kam MUNDUR dot.
Eshte cilesi negative e nje personaliteti te dobet e karrierist.
Servilizmi ka dy ane negative te theksuara mendoj :
Nje servil "nxjerr" ne shitje cdo gje pa vlere te tij para EPRORIT per te perfituar ate qe Ka Vlere Per te.
Nje servil eshte EPRORI me i eger para VARTESVE te tij.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Servilizmi.

Servilizmi ... Shume fjale edhe mendime mund te jepen ne lidhje me te gjithsesi panvaresisht gjithckaje qendron nje e vertete rrenqethese: Servilizmi eshte perhapur ne mase ne shoqerine tone sikurse ne cdo shoqeri tjeter!
Habitem kur degjoj persona te ndryshem (madje edhe persona afer meje) qe reagojne ne menyre te ndryshme me persona dhe situata te ndryshme!

Ecin me moton se per tu arritur dicka duhet patjeter te pershtatesh me ndryshimin,madje edhe duke ndryshuar karakter edhe duke u sjelle ne nje menyre qe nuk te perket!!! Panvaresisht rasteve qe kam degjuar,panvaresisht situatave qe kam perjetuar une e urrej kete ves negativ tek nje person!!!
Personalisht jam dhe do te mbetem gjithmone vetvetja edhe nese nuk do arrij gjithcka qe dua! Ne fund te fundit do jem gjithmone komode dhe e kenaqur sepse veproj sic e ndiej edhe e shoh te arsyeshme (pa qene e nevojshme te mendoj gjithmone per rezultatet finale) ...
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Servilizmi.

boh servilat shifni icik sa servila jane dhe politikanet para te huajve vec sala me raste bo si Gjel edhe me ata , hallall per ket
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,959
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Servilizmi.

Servilizmi vetia e njerezve pa karakter , eshte shume e perhapur ne shqoerine shqiptare ku secili edhe nje pershendetje ja thote atij qe ka nje interes , ku edhe gezimet problemet apo çdo faze te jetes rregullohet sipas interesit tek shqiptaret , nuk thone me kot fukarallek , maskarallek , une mendoj se per servilizmin eshte fjala ne rradhe te pare .
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
51,867
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Servilizmi.

NJE NGA VESET ME TE PAPELQYERA DHE QE E URREJ JASHTE MASE....
per fat te keq ne Shqiperi kjo lloj shterse sociale qe para 21 vjetesh kishte lepire dhe ishte shenderruar ne nje vegel te katundarodiktatures. Dhe sot e kesaj dite vazhdon me temenate e lepirjet qe e mbajne ne fuqi dhe i japin vende kyce ne shum drejtime si ne pushtetin lokal po edhe ate executiv e administrativ. Kjo sjell qe DREJTESIA, perparimi dhe zbatimi i kushtetutes dhe ligjeve te mos perfillet duke i lene shteg sharlatantizmi dallkauk te krijoje imunitet dhe spe jo disa here te konsiderohet si e vetmja rruge per te arritur dicka........
 
Top