• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shakira ne hall, kenga e Afrika 2010 eshte e vjedhur!

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Kenga e boterorit Afrika 2010 rrezikon te kthehet nga nje sukses i jashtezakonshem ne nje dem prej 11 milion dollaresh per kengetaren Shakira. Ne fakt ekziston nje kenge e vitit 1982 e kompozitorit dominikan Wilfrido Wargas, mjaf e ngjashme per te mos thene e njejte me kengen e Shakires. Kenga e 1982 kendohet nga Las Chicas del Can" dhe titullohet "El negro no puede". Kompozitori i kenges, Vargas ka akuzuar yllin kolumbian Shakira per kopjim dhe i ka kerkuar 11 milion dollare demshperblim.

Fakt tjeter kurioz eshte se edhe vete Vargas eshte frymezuar per kete kenge ashtu si edhe shume kompozitore te tjere te viteve 80 nga nje motiv popullor i lindur gjate luftes se dyte boterore pasi disa ushtare kameruneze kishin krijuar nje slang te vecante nga gjuha Fang. Pra origjinali i ketij motivi veshtire ti perkase Vargasit.
 
Top