• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,370
Pikët
113
Vendndodhja

Në Itali, perandori i fundit romak u rrëzua në vitin 476. Në lindje, Perandoria Romake, që njihej si Perandoria Bizantine, vazhdoi të qëndrojë në këmbë edhe njëmijë vite të tjerë. Kryeqyteti, Kostandinopoja, që kish marrë emrin e perandorit të parë të krishterë, u bë për të krishterët e Bizantit një qendër me po aq rëndësi sa edhe Roma, me Papën si patriark. Kostandinopoja mbajti gjithashtu një pozitë kyçe ekonomike përgjatë rrugëve tregtare midis Detit të Zi dhe Detit Mesdhe, si dhe në mes Evropës dhe Azisë.

Kostandinopoja dukej e pathyeshme. Pavarësisht më shumë se njëzet rrethimeve, ushtritë e vetme që pushtuan Kostandinopojën ishin ato të kryqëzatës së katërt dhe ata ia dolën vetëm me dinakëri. Në 1204, pjestarët e kryqëzatës, duke pohuar miqësi me vëllezërit e tyre të krishterë, i ankoruan anijet e tyre në Bririn e Artë, që ishte porti i qytetit. Më pas, hipën me shkallë në muret që në atë anë të qytetit ishin të ulëta, dhe e plaçkitën. Kështu që në 1453, kur sulltan Mehmeti II dhe ushtria e tij turke rrethoi qytetin, mbrojtësit e tij bllokuan hyrjen e Bririt të Artë me një zinxhir hekuri, të lidhur me disa lundra. Kjo do të thoshte që Mehmetit do t'i duhej të depërtonte në muret e anës perëndimore të qytetit. Për ta bërë këtë, ushtritë e tij do t'i duhej që së pari të kalonin një hendek me ujë, ishte 18.5 metra i gjerë. Pastaj ata do të duhej të kapërcenin një mur me gurë 9 metra të lartë, 21 metra të trashë, ndërkohë që mbrojtësit e qytetit i bombardonin me gurë, shtiza dhe vaj të nxehtë. Kushdo që arrinte të kalonte do të gjendej i bllokuar në mes të murit të jashtëm dhe një muri të brendshëm, 12 metra të lartë dhe 18 metra të gjerë. Të shpërndara brenda hapësirës së këtyre dy mureve ishin 96 kulla. Askush nuk e kishte thyer ndonjëherë. Edhe Atila, kur kish parë mbrojtjen e qytetit, kishte urdhëruar hunët e tij që të tërhiqeshin.

Mehmeti ishte i vendosur që ta pushtonte Kostandinopojën. Këshilltarët e tij, duke përfshirë Vezirin e Madh, Halil Pashën, e quajtën shumë të rrëmbyer sulltanin 22-vjeçar, ndërsa planin e tij të pamatur. Mehmeti i injoroi të gjithë. Ai ndërtoi një kala nëpër Bosfor që nga Kostandinopoja dhe në fillim të pranverës ngriti një bllokadë. I urdhëroi njerëzit e tij që të gërmonin poshtë mureve, por bizantinët arritën të kundërveprojnë ndaj secilës prej këtyre përpjekjeve. Më 20 prill, disa anije gjenoveze lundruan përtej bllokadës dhe - me zinxhirët e hequr në mesin e natës - hynë në Bririn e Artë. Në këtë moment, Mehmeti urdhëroi inxhinierët e tij që të ndërtonin një rrugë në anën tjetër të portit dhe me anë të qeve që kish marrë me vete tërhoqi shtatëdhjetë anije nëpër tokë, drejt Bririt.

Megjithatë, pas shtatë javëve, asnjë turk nuk kishte kaluar muret e qytetit. U duk se Pashai kish patur të drejtë. Brenda në qytet, bizantinët ishin të tejlodhur, por ende të vendosur. Pas kësaj, erdhën një seri ogurësh që nuk mund të shpërfilleshin. Një mjek venecian, Nicolo Barbaro, u bë dëshmitar i ngjarjeve nga brenda mureve. "Në orën e parë të natës, u duk një shenjë e mrekullueshme në qiell, që ishte për t'i treguar Kostandinit, Perandori i Parë i Kostandinopojës, se perandorisë së tij krenare po i vinte fundi", shkruante Barbaro. "Në orën e parë pas muzgut u ngjit Hëna, që kish qenë gjithë kohës e plotë, kështu që duhet të ngjitej në formën e një rrethi të plotë, por ajo u ngjit sikur të ishte jo më shumë se një Hënë treditore, duke u shfaqur shumë pak, ndonëse ajri ishte i pastër si kristal".

Sipas Barbaros, eklipsi hënor ndodhi në 22 maj; të tjerë thonë në 24 maj. Sido që të jetë, ishte shqetësuese. "Perandori i Kostandinopojës ishte shumë i frikësuar nga kjo dhe po kështu të gjithë të tjerët", vazhdon Barbaro, "sepse grekët kishin një profeci që thoshte se Kostandinopoja nuk do të binte deri kur Hëna e plotë të jepte një shenjë". Kishte edhe shenja të tjera po kaq shqetësuese. Teksa një statujë e Virgjëreshës - ikona më e shenjtë e qytetit - po transportohej nëpër rrugë, ajo u shemb në tokë. Më pas pati një stuhi të papritur dhe kortezhi u desh të braktisej. Mëngjesin tjetër, qyteti u zgjua i mbështjellë në një mjegull të trashë, të pazakontë në atë kohë të vitit. Më pas, një dritë e kuqe u ngrit nga toka deri në majë të kupolës së Shën Sofisë. Banorët e qytetit e interpretuan si shenjë që tregonte se qyteti do të shuhej në një kolonë zjarri. Një Kardin tek i shkruante Papës një muaj më vonë, thoshte se, "ashtu si qyteti u themelua nga Kostandini, bir i Helenës, po ashtu tani do të humbej prej një tjetër Kostandini (perandori i ri ishte i njëmbëdhjeti me atë emër), bir i Helenës. Dhe murgu Gennadios Scholarios vërente se maji, muaji kur qyteti do të binte, ishte i njëjti muaj në të cilin ai qe themeluar në vitin 330.

Edhe turqit i vunë re disa prej këtyre shenjave. Mehmet ishte veçanërisht i shqetësuar nga drita e kuqe mbi kupolën e Shën Sofisë, për të cilën u tremb se mos ishte shenjë e ndërhyrjes hyjnore në anën e qytetit. Më 26 maj, turqit mbajtën një këshill lufte dhe përsëri Pashai i kërkoi të tërhiqeshin përpara se të mbërrinin përforcimet europiane. Por Mehmeti kish nisur të besonte interpretimet e vetë bizantinëve për shenjat: se ishte koha që qyteti të binte. Më 29 maj, disa valë turqish dhe vasalësh të tyre sulmuan muret. Pas katër orësh, ata më në fund hynë. Pak para agimit, turqit ishin brenda në Kostandinopojë. "Profecitë ishin përmbushur", shkruante Barbaro, "duke parë se turqit kishin hyrë në Greqi, ishte një perandor i quajtur Kostandin, biri i Helenës, Hëna kishte dhënë një shenjë në qiell, pra Perëndia kishte vendosur kështu kundër të krishterëve dhe veçanërisht kundër Perandorisë së Kostandinopojës".

Kronikanët e kohës kishin arsye të forta t'u jepnin domethënie shenjave. Gennadios, për shembull, ka shkruajtur rrëfimin e tij pasi Mehmeti e kish emëruar Patriark të Kostandinopojës. Të tjerë, si Kristoboulos i Imbros dhe Laonikos Chalkokondyles, ishin gjithashtu të etur për të treguar besnikërinë e tyre ndaj sulltanit duke demonstruar pashmangshmërinë hyjnore të pushtimit të tij. Sulltani e shpërbleu Kristoboulosin duke e emëruar guvernator të Imbrosit.

Sidoqoftë, historianët e kohës, ashtu si edhe ata modernë pranojnë se turqit kishin më shumë ogurë në anën e tyre. Mehmeti solli me vete rreth 80,000 burra, të armatosur me shtiza, shpata, shigjeta, tokmakë dhe një përkushtim ndaj Islamit. Ndonëse Sulltani nuk e dinte, Kostantini kishte vetëm rreth 5,000-7,000 burra. Mehmeti kishte rreth 250 anije, Kostantini vetëm 26. Mehmeti kishte edhe shërbimet e një prodhuesi hungarez topash me emrin Urban, i cili i ndërtoi topat më të mëdhenj që ishin realizuar ndonjëherë në atë kohë. Njëri ishte 8.5 metra i gjatë me një predhë 2.5 metra të trashë. Sipas kronikanit grek Dukas, u deshën gjashtëdhjetë qe dhe dyqind burra për të vendosur topat në pozicion, në anën evropiane të Bosforit. Ata mund të qëllonin vetëm disa herë në ditë, por kur e bënin, dërgonin predha çerektonëshe në ujë dhe brenda në Kostandinopojë. Mbrojtësit e qytetit riparonin pa pushim muret, por deri në maj bombardimet e kishin bërë dëmin.

Për më tepër, turqit kishin shekuj që forcoheshin, bizantinët ishin në rënie. Në 1326, turqit pushtuan pjesën më të madhe të Anadollit dhe në 1356 ata kaluan në Evropë. Në 1402, tartarët i ndalën në Ankara, por shpejt tartarët u tërhoqën në lindje ndërsa turqit përparuan. Ndërkohë, bizantinët, asnjëherë nuk e kishin marrë veten nga pushtimi i 1204 dhe perandoria e tyre ishte reduktuar gradualisht duke patur tashmë vetëm Kostandinopojën dhe rrethinat. "Të paktën në sytë e lindorëve, perandori ishte ende perandori romak", shkruante historiani Steven Runciman. "Por, në realitet ai ishte vetëm një princ mes të tjerëve, njësoj të fuqishëm, apo ndoshta edhe më shumë".

"Shekulli i fundit i Perandorisë Bizantine ishte një prelud për historinë e Perandorisë Osmane", shkruan historiani Donald Nicol. Shumë përpara se të pushtonte qytetin, pavarësisht brengave të këshilltarëve të tij, Mehmeti qe tashmë shumë më i fuqishëm se Kostantini. Deri në 1453, shpresa e vetme e bizantinëve ishte që aleatët e tyre të krishterë të mblidheshin e t'i ndihmonin. Por në perëndim, evropianët ishin të zënë me Luftën e Njëqind Vjetëve dhe Luftën e Trëndafilave. Më tej në lindje, mbretërit e Serbisë dhe Hungarisë kishin nënshkruar pakte me Mehmetin. Papa ishte përkrahës, por shumë pak kish për të ofruar. Venedikasit dhe gjenovezët dërguan disa anije, por interesi i tyre i vërtetë ishte për tregti dhe turqit dukeshin partnerë po aq të gatshëm sa edhe bizantinët. Disa anije veneciane arritën madje të dalin nga Briri i Artë në shkurt, duke arritur t'i shpëtojnë si bllokadës, ashtu edhe nevojës për të luftuar turqit.

Shkencëtarët dhe historianët mbeten të pasigurtë mbi arsyen që shkaktoi eklipsin e errët, motin e pazakontë dhe dritat e kuqe në Shën Sofi. Disa mendojnë se dritat ishin një reflektim i zjarreve të largët të turqve. Të tjerë spekulojnë se një aktivitet i largët vullkanor hodhi thërrmija në atmosferë dhe shkaktoi të tre fenomenet. Cilido të ketë qenë shkaku, nuk ka asnjë dyshim se në mendjen e mesjetarëve, ata kishin shumë rëndësi. Këto shenja nuk ishin as propagandë e mëvonshme e turqve fitimtarë. Kishte gjithashtu shumë kronikanë të krishterë si Barbaro dhe Isidori, që, mes tronditjes dhe dëshpërimit për rënien e Kostandinopojës, gjetën ngushëllim dhe shpjegim tek vullneti i Perëndisë. "Kishte një farë fatalizmi në mentalitetin bizantin", shkruan Nicol. "Ata kishin nuhatur, me një bindje në rritje, se në fund të fundit bota e tyre nuk do të zgjaste deri në Ardhjen e Dytë... dhe se përjetësia e vërtetë, e vetmja siguri dhe lumturi duhej të gjendej në Mbretërinë e vërtetë atje lart dhe përtej kësaj lugine lotësh. Kur fundi erdhi, në vitin 1453, ata ishin të përgatitur për të. Madje ndokush habitej që nuk kish ardhur më herët".

Ka mundësi që shenjat të kenë dhënë një dorë për rënien e qytetit. Në një pikë kur turqit ishin të pashpresë dhe bizantinët të lodhur tej mase, ato mund të kenë rritur moralin e të parëve dhe të kenë ulur atë të të dytëve. Artileria superiore turke ishte padyshim e rëndësishme, por edhe faktorët psikologjikë mund të kenë luajtur rolin e tyre në pushtimin e Kostandinopojës. "Mehmeti fare mirë mund të ketë folur për secilën shenjë duke thënë se ishin paralajmërime për fitoren", shkruan historiani Robert Martin. "Koha e sulmit final ndaj Kostandinopojës i jep natyrshëm besueshmëri kësaj ideje".

http://eshtunamagjike.blogspot.com/2009/08/shenjatperse-ra-kostandinopoja.html
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,149
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Shume shqiptare kane luftuar ne kete beteje te madhe historike. Ishin edhe nder faktoret kryesore te renjes se Konstantinopojes duke u ngjitur te paret ne muret e padepertueshme te saj!

Une, ketu, mund vetem ta imagjinoj kapacitetin e trimerise dhe aftesise luftarake te tyre, ne vecanti, si dhe betejen e zhvilluar, ne pergjithesi !!


Le te aplikohet maksimi i njohur i Lambertzit edhe ketu !Faleminderit
 

Superman

Man of Steel
Staff member
Anëtar
Oct 4, 2012
Postime
1,473
Pikët
48
Vendndodhja
Hic Et Ubique
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Topat ne fakt, ishin nje nga pikat kyce qe ndryshoi metoden e luftes, pasi tashme nuk mjaftonin me muret, sado te fuqishme. Ne perspektive duhet te thuhet, meqe Socio tregon vec njerin krah te ngjarjes, se lufta Arberore kunder pushtuesit Lindor, iteracionit te disate te hordhive Perse, Avare e Sllave (aleatet e pare politik, jo si Shqiptaret qe kishte qe luftonin ne dy krahe, por politik te Turkut ishin pikerisht Serbet nje pjese e Hungarise dhe vete Greqise) del akoma me i rendesishem per kohen qe fitoi Europa per tu pergatitur ne shume fronte. Fronti i pare qe perdorimi i Shqiptareve per te zgjatur dhe lodhur Turqit, teksa me frontin e dyte zgjidheshin problemet e brendshme, me frontin e trete i jepej fund nje kompetitori shume te fuqishem sic ishte Bizanti, dhe me frontin e katert diversifikohej civilizimi perendimor duke mare rruget per ne Boten e Re. Kjo e fundit qe dhe si lloj "sigurie", pra insurance qe nese fronti nuk ruhej dot dhe pas Shqiptareve fillonin te binin dhe te tjeret, se paku kolonizimi i botes se re sillte nje shprese tjeter. Lufta Shqiptare rezultoi e mjaftueshme per ta ulur hovin Osman.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,498
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Shume shqiptare kane luftuar ne kete beteje te madhe historike. Ishin edhe nder faktoret kryesore te renjes se Konstantinopojes duke u ngjitur te paret ne muret e padepertueshme te saj!

Une, ketu, mund vetem ta imagjinoj kapacitetin e trimerise dhe aftesise luftarake te tyre, ne vecanti, si dhe betejen e zhvilluar, ne pergjithesi !!


Le te aplikohet maksimi i njohur i Lambertzit edhe ketu !Faleminderit
Kush ishin keta Shqiptare? Me perjashtim te Ballabanit, nuk me bie ndermend ndonje emer tjeter. Pastaj ne kontekstin qe ndodhi kjo ngjarje, veshtire se mund te quhen keta njerez Shqiptare.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,149
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Kush ishin keta Shqiptare? Me perjashtim te Ballabanit, nuk me bie ndermend ndonje emer tjeter. Pastaj ne kontekstin qe ndodhi kjo ngjarje, veshtire se mund te quhen keta njerez Shqiptare.
Ishin trupat elite te Zagan pashes, me vone vezir i Perandorise.

Normal, qe ishin shqipetare, japoneze nuk mund te kishin qene. Ishin paraardhesit tane, ashtu siq ishte edhe Jakup Arnauti e shume e shume pasha e vezire te tjere.

P.S. E kaluara nuk mund ti pershtatet te sotmes vetem se nuk pelqehet andaj harro kontekstin politik. Fatkeqesisht apo fatmiresisht historia nuk mund te jete politikisht korrekte.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,498
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Ishin trupat elite te Zagan pashes, me vone vezir i Perandorise.

Normal, qe ishin shqipetare, japoneze nuk mund te kishin qene.
Mund te me sygjerosh ndonje link ku une mund te lexoj mbi keto trupa elite shqiptaresh?
Ishin paraardhesit tane, ashtu siq ishte edhe Jakup Arnauti
Ballabani apo Jakupi ishin jenicere, shqiptare te rrembyer qe ne moshe te vogel dhe te rritur ne Perandorine Otomane. Ata realisht nuk ishin me Shqiptare dhe une dyshoj nese ata flisnin Shqip, nisur edhe nga eksperienca qe kemi me emigrantet ne keto vite qe jane rritur jashte Shqiperie me nene dhe babe.
e shume e shume pasha e vezire te tjere.
Mund te na thuash ndonje emer tjeter nga keta pashallare dhe vezire Shqiptare qe morren pjese ne pushtimin e Konstandinopojes?
P.S. E kaluara nuk mund ti pershtatet te sotmes vetem se nuk pelqehet andaj harro kontekstin politik.
Kam pershtypjen se ne rastin konkret je ti qe nuk po i permbahesh kesaj sentence.
Fatkeqesisht apo fatmiresisht historia nuk mund te jete politikisht korrekte.
Plotesisht dakord por duhet te jemi te sakte nga pikepamja historike.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
15,438
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Mund te me sygjerosh ndonje link ku une mund te lexoj mbi keto trupa elite shqiptaresh?

Ballabani apo Jakupi ishin jenicere, shqiptare te rrembyer qe ne moshe te vogel dhe te rritur ne Perandorine Otomane. Ata realisht nuk ishin me Shqiptare dhe une dyshoj nese ata flisnin Shqip, nisur edhe nga eksperienca qe kemi me emigrantet ne keto vite qe jane rritur jashte Shqiperie me nene dhe babe.

Mund te na thuash ndonje emer tjeter nga keta pashallare dhe vezire Shqiptare qe morren pjese ne pushtimin e Konstandinopojes?

Kam pershtypjen se ne rastin konkret je ti qe nuk po i permbahesh kesaj sentence.

Plotesisht dakord por duhet te jemi te sakte nga pikepamja historike.
King!
E njoh Socio-n prej shume vjetesh dhe po te them dicka. Mos dysho kurre per informacionin historik qe sjell Socio sepse eshte jashtzakonisht i sakte. I ati i Socio-s ka qene nje profesor i madh dhe shume i nderuar, por kjo s'ka rendesi, e them vetem se duhet te kete marre dicka nga i ati, dardha bie nen dardhe themi ne.
Une me Socio-n ka rene shpesh here rasti dhe kemi debatuar, por jo per saktesi informacioni, por per shkak pozicionesh.
Une kam nje pozicion qe bie paksa ndesh me rrymen e pergjithshme qe haset shpesh neper faqet sociale apo forume.
Shume persona mburren me perandoret ilire te Romes, me Konstandinin e madh(personi i cili e plasi europen ne dark ages, dhe ligjeroi krishterimin),me papet shqiptare, me arvanitet qe themeluan greqine, me veziret dhe pashallaret shqiptare te perandorise osmane, me Ballaban pashen(Mikel Badheri, emri i vertete)me Mehmet Aliun shqiptar te Egjiptit(i cili ka qene pasha ne ushtrine otomane) etj etj.
Une te gjithe keta i konsideroj zero, nul, asgje. Jo vetem nuk bene asgje per shqiperine, por shume nga keta luftuan kunder. As nuk e diskutoj se kane qene persona te zgjuar, inteligjente, shume kane qene dhe trima, kane vene vulen e tyre ne histori, por jo ne historine shqiptare, SO FUCK EM' ALL.
Persa i perket ketij Zaganishit, bashkekohesit te Gjergj Kastriotit kam shkruar shum vite me pare, kam dhene dhe mjaft detaje, te cilat nuk mesohen ne lenden e historise te shkollave shqiptare. E kam permendur shkarazi dhe ketu ne forum ca dite me pare.

https://www.forum-al.com/showpost.php?p=1437089&postcount=15

Kane qene shum trima, Edhe Zaganishi me trupat e tij elite arnaute, po Ashtu dhe Ballaban pasha(Mikel Badheri).

Gjergj Kastrioti nga te gjitha betejat e tij te famshme, ka humbur vetem njeren, ate me Mikel Badherin. S'kishte si te ndodhte ndryshe, vetem nje shqiptar mund ta thyente ate, por ky shqiptar ishte ne krahun e gabuar.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
15,438
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Ishin trupat elite te Zagan pashes, me vone vezir i Perandorise.

Normal, qe ishin shqipetare, japoneze nuk mund te kishin qene. Ishin paraardhesit tane, ashtu siq ishte edhe Jakup Arnauti e shume e shume pasha e vezire te tjere.

P.S. E kaluara nuk mund ti pershtatet te sotmes vetem se nuk pelqehet andaj harro kontekstin politik. Fatkeqesisht apo fatmiresisht historia nuk mund te jete politikisht korrekte.
Jo, historia nuk esht politikisht korrekte, ajo e verteta kam fjalen. Kurse historia fake eshte ajo qe e bejne fitimtaret.
Politically correct eshte koncept i shpikur nga sovjetiket ne vitin 1920. Me shqeto do te thote, ti mashtrosh masat me fjale te bukura. Jo te paraqesesh realitetin fiks sic eshte, por te mashtrosh boten per te qene ne rregull me te.
Na pelqen a s'na pelqen, Zaganishi ishte shqiptar, ka shum raste qe per te qene politically correct fshihen faktet historike. Per kete arsye nuk dihet asgje per kete person ne lenden e historise, nuk dine as ata qe kane mbaruar universitetin per histori, ne Tirane.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,392
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Gjergj Kastrioti nga te gjitha betejat e tij te famshme, ka humbur vetem njeren, ate me Mikel Badherin. S'kishte si te ndodhte ndryshe, vetem nje shqiptar mund ta thyente ate, por ky shqiptar ishte ne krahun e gabuar.
Betejen e Beratit ? Me tradhetine e Mojsi Golemit,rruga nga ana e Ohrit, mbeti e hapur.Forcat shqiptare ,qe kishin rrethuar Beratin po pushonin ne hije ne dreke buze lumit.Ballaban Pasha i sulmon beftasi dhe 5000 shqiptare u shkuan ne shpate, midis tyre i shoqi i Mamices? Per kete humbje behet fjale?
fritz-. Po e ke per kollajllek , ribotoje ate materialin per Zagan Pashen. Une shpesh jo me kot ripostoj materiale ketu, qe i vleresoj se kane informacion te vlefshem, ne menyre qe linket e tyre te rifreskohne ne net.Shume e shume materiale te botuara vite me pare , kane humbur.
P.S.
Me duket se per Ballaban Pashen, Zaganin,keta renegate shqiptare etj. kam lexuar kohe me pare ca materiale ne net(si turbull m'u kujtua tani).

Po vendos ketu nj postim qe sapo gjeta . Nuk gjyjoj dot per saktesine.Aty del dhe Zagan Pasha si emer.
Code:
http://xlpress.tv/ballaban-pashe-baderatradhetari-tmerrshem-kombit-shqiptarperballe-hyjnorit-gjergj-kastrioti/
“Ballaban Pashë Badera;Tradhetari me i tmerrshem i Kombit-Shqiptar;perballe hyjnorit GJERGJ KASTRIOTI”…
Nga;Paulin Zefi.
*(Kjo eshte Biografia e plote e”Ballaban(Mehill)Pashes”nga Martaneshi;Gjenerali i famshem osman qe masakroi bashkeatdhetaret e tij ne emer te Perandorise Osmane dhe ambicies se tij te semure,armiku me i rrezikshem i GJERGJ KASTRIOTIT,i pabese,i pashpirt,anti-Shqiptar dhe nje gjakprishur qe me veprat e tij cnjerezore,eshte ngjitur deri ne piedestalin me te larte te”Tradhetareve te Kombit tone”,duke i lene ne hije figura te urryera si;Hamza Kastrioti,Esat Pashe Toptani,Haxhi Qamili etj.etj.)

*”Mehilli i vogel nga Martaneshi dhe Familja e tij”;…

Mehill Badera/Bardheri”ka lindur ne Martanesh ne fillim te shek.XV-te(14?!)nga prinder te cilet quheshin;Millosh dhe Helena…Familja e tij ishte Katolike dhe ai u pagezua me emrin Mehill(Mikel)dhe kishte dy vellezer me te medhenj qe quheshin;Kostandin(i madhi)&nje vella te dyte”Jonima”i cili na shfaqet me vone si Komandant osman me emrin”Jonuz”(per femijerine e tij,nuk ka te dhena)…Babai i tij”Milloshi”(Gjakperzier,Shqiptaro-serb)na shfaqet per here te pare si luftetar profesionist dhe mercenar ne sherbim te Vojvodes se Vllahise(Rumania jugore):Mircea Cel Batran(1335-1418)i cili luftoi pareshtur kunder Sulltanit Otoman.Bajazidi i I-re Yildirim(1360-1403)per te mbrojtur Vllahine e tij…Pas vdekjes se Vojvodes se Vllahise,Mircea Cel Batran;Milloshi(Ortodoks),kerkoi strehim ne Arberi dhe u vu ne sherbim te Princit”Gjon Kastrioti”i cili i fali disa prona ne Malesine e Martaneshit ku u martua me nje vajze Katolike vendase me emrin”Helena”…Ketu,Milloshi u konvertua ne Katolicizem dhe vazhdoi qe ti sherbente me besnikeri dhe vetemohim edhe hyjnorit GJERGJ KASTRIOTIT,deri ne fund te jetes se bashku me djalin e tij te madh,”Kostandinin”….

*”Kryengritja e Princit te fuqishem Gjon Kastrioti(1380?-1437)dhe rrembimi i Mehill Bardherit(Ballabani i vogel)nga ushtaret osmane”;….

Gjate viteve 1429-1430,”Princi.Gjon Kastrioti”kishte sulmuar disa here,keshtjellen e Krujes se pushtuar nga osmanet,me qellim per ta rimarre kete qytet i cili kishte sherbyer si kryeqyteti i Principates se Kastrioteve por nuk kishte arritur qe ta shtinte ne dore si rezultat i mungeses se artilerise se rende,qendreses se garnizonit turk dhe sidomos fale pozicionit natyror te kesaj keshtjelle….Pavaresisht se nuk u arrit marrja e Krujes,”Gjon Kastrioti”kishte siguruar lirine e plote te Principates se tij duke nisur qe nga Dibra e madhe e deri ne detin Adriatik,territor nga ku ishin debuar autoritetet osmane,pervec garnizonit te Krujes,por hakmarrja e”Sulltan.Muradit te II-te Kodja(1404-1451)”do te vinte shume shpejt….Pasi P.Osmane pushtoi qytetin e Selanikut(29-mars-1430),ushtria osmane e komanduar nga anti-Shqiptari”Isak bej Evrenozi”ju drejtua Arberise dhe ne kete ushtri te perzier,merrnin pjese edhe nje numer i konsiderueshem i trupave serbe,te komanduara nga kunati i Sulltanit(Vellai i Mara Brankoviç)dhe njeri nga djemte e”Despotit.Gjergj Brankoviç(1377-1456)”qe une besoj se behet fjale per”Princin.Todor”pasi ne vitin-1430;Grguri,Sefani&Llazari”ishin femije dhe perkatesisht 15,13 dhe 9-vjec…”Isak Bej Evrenozi dhe Todor Brankoviç”ju drejtuan Principates se”Gjon Kastriotit”ku pervec djegies se vendbanimeve Arbere,plackitjes se Kishave Katolike,masakrave mbi popullsine civile,regjistrimin e dhunshem te popullsise kryengritese,u shkaterruan edhe disa nga keshtjellat me te rendesishme te Gjon Kastriotit dhe u grabiten shume djem te vegjel qe u moren si”Takse gjaku”!!!…Gjate kesaj ekspedite ndeshkimore kaq te tmerrshme,kaloresit osmane te njohur si”Akinxhi”,bastisen te gjitha fshatrat e lugines se Drinit te Zi(Diber)dhe ne luginen e lumit Mat duke depertuan deri ne fshatrat e thella te Martaneshit(territor i Gjon Kastriotit),rajon malor shume i thyer qe osmanet e cilesonin si”çerdhe qafirësh”…Masakrat e osmaneve nuk kursyen asnje familje Arbere ne kete krahine kryengritese ku fatkeqesia pllakosi edhe mbi familjen e”Mehillit te vogel/Ballaban Badera/Bardheri”sepse ushtaret turq,i perdhunuan dhe i vrane nenen e tij,Helenen(gruan e Milloshit),nderkohe qe i ati,Milloshi,ju shpetoi ketyre masakrave se bashku me te birin”Kostandinin”duke u fshehur ne pyjet e dendura te Martaneshit…Djali i tij i dyte”Jonima/Jonuzi”i cili na shfaqet me vone nga autoret e kohes dhe Mehilli(Ballaban Pasha),u moren si skllever duke u derguar ne Adrianopoje(Edirne-Turqia europiane),ku perfshihen ne sistemin e Devshireve(njesoj si GJERGJ KASTRIOTI)…Mehilli i vogel qe ishte i pagezuar si Katolik,tashme u konvertua ne Islam dhe fale aftesive te tij te vecanta dhe sidomos zgjuarsise(ishte biond&trup-shkurter)arriti te realizoje nje karriere ushtarake shume te sukseseshme si Lufretar-Jenicer,kalores feudal-ushtarak ose Spahi dhe u ngjit deri ne rangun e Pashait me emrin Ballaban Pasha(njihej edhe me emrin,Ballaban Badera),Gjeneral i madh,Sanxhakbej i Ohrit etj.etj…..Nderkohe qe fama e tij ne Perandorine Osmane rritej fale aftesive te jashtezakonshme,kulmi i suksesit dhe ngjarja me e rendesishme ne jeten e tij ishte dita e 29-majit-1453 ku pikerisht Komandanti i njohur i P.Osmane”Ballaban Pasha ose Ballaban Badera”ishte i pari qe sulmoi dhe depertoi brenda mureve te pathyeshme te Kostandinopojes nepermjet hyrjes”Kerkoporta”dhe po ashtu,Arberi tjeter i turqizuar”Ulubatli Hasan/Hasani nga fshati Ulubat i Burses(1428-1453)”,Kalores Timarli-Spahi dhe i glorifikuar si martir-turk,ishte i pari qe vendosi flamurin turk mbi muret e 3-fishta te Konstandinopojes ku gjeti vdekjen nga shigjetat e harketareve bizantine por edhe Kapudan Pasha(Admiral i madh),me vone Veziri i madh i P.Osmane,komandant i pergjithshem i ushtrise(1453)apo miku me i besuar i Sulltan.Mehmetit te II-te,i cili ishte Arberi i islamizuar”Zagan Pasha/Zağanos Paşa”ku duke ju referuar Historianit turk”Halil Inalcık(1916-2016)”;”Zagan Pasha”ishte djali i Komandantit te shquar Arber”Vrana Konti/Konti Uran”,te cilin osmanet e kishin marre peng ne femijerine e hershme!!!…Pas tyre,dihet se vershuan plot 100.000-ushtare osmane qe pergjaken rruget e qytetit duke masakruar 30.000 Bizantine(shume prej tyre,ishin Arber Ortodokse)dhe ne kete menyre kaq brutale,Perandoria e lavdishme Bizantine(395-1453)mori fund se ekzistuari duke dale nga skena e Historise…Pra,ishte nje Shqiptar(Perandori Romak,Kostandini i Madh i Ilirise)qe e ngriti kete qytet madheshtor ne vitin-330 duke e bere Kryeqytet te Perandorise Romake dhe ishin perseri 3-Shqiptare te cilet e pushtuan kete qytet per tja dhuruar Perandorise Osmane,duke ndryshuar keshtu,rrjedhen e Historise Boterore,nderkohe qe P.Bizantine kishte qene mburoja kryesore e civilizimit europian duke sherbyer si barriere e pakalueshme per hordhite barbare aziatike…Sulltan Mehmeti i II-te Fatih(1432-1481)hyri triumfalisht ne qytet pas 3-ditesh,i shoqeruar nga renegatet Arber”Zagan Pasha dhe Ballaban Pasha”duke realizuar endrren me te madhe te shtepise se Osmanit,ku”Relikja e fundit e P.Romake”;Kostandinopoja,u shpall si Kryeqyteti i ri i Perandorise Osmane e pagezuar me emrin”Istambul”dhe fale kesaj ngjarje dramatike per civilizimin europian dhe boten e Krishtere,Sulltan.Mehmeti i II-te,u njoh me epitetin”Fatih”(Fitimtari)…….

*”Turkoshaku Ballaban Pasha;tmerri i Atdheut dhe Familjes se vet.Lufta kunder GJ.KASTRIOTIT,masakrat shkaterrimet dhe vuajtjet qe i shkaktoi Vellezerve-Arber,disfatat e turpshme dhe vdekja e merituar”;….

Sulltan.Mehmeti i II-te Fatih,i pashprese ne luften kunder GJERGJ KASTRIOTIT,vendosi qe te nise kunder tij,pikerisht Ballaban Pashen,kete renegat Shqiptar i cili ishte njohes shume i mire jo vetem i territorit(vendlindja e tij)por sidomos i taktikes ushtarake te”Kryetrimit tone”dhe i reflekseve te tij ne fushen e Betejes…Keto ngjarje u zhvilluan nderkohe qe Ballaban Pasha sherbente si Sanxhakbej i qytetit te Ohrit(1464-1465)dhe ngjarjet vijuan ne kete menyre;…….Pas Betejes se Albulenes(2-shtator-1457),Sulltan.Mehmeti i II-te kishte humbur cdo shprese per ta mundur GJERGJ KASTRIOTIN,dhe i kerkoi paqe(1457)por paqja u trazua shume shpejt nga Papa spanjoll”Callistus i III-te(1378-1458)”…Gjithashtu osmanet u munden keqas edhe ne 4-beteja te tjeta sapo GJ.KASTRIOTI u kthye nga ekspedita e lavdishme italiane(1461-1462)ne ndihme te Mbretit te Napolit Ferrante i I-re/Ferdinando d’Aragona(1424-1494)”…Prandaj Sulltani kerkoi perseri qe te vendoste nje armepushim te ri 10-vjecar dhe marreveshja e paqes u nenshkrua ne Shkup me dt.27-prill-1463 por paqja nuk e pati jeten e gjate pasi luftimet rifilluan ne muajin gusht-1464 kur GJERGJ KASTRIOTI shpartalloi nje ushtri osmane prane qytetit te Ohrit,ushtri e komanduar nga Sheremeti(14-gusht-1464)...Menjehere pas ketyre ngjarjeve,Sulltan.Mehmeti i II-te u detyrua qe te therrase Komandantin e shquar osman,renegatin Arber”Ballaban Pasha(ish vartes i SKENDERBEUT ne vitet 1437-1439)”i cili se bashku me djemte e tij;Hamzai dhe Haziri,i kerkoi beteje hyjnorit GJERGJ KASTRIOTI,dhe ky si gjithmone ishte i gatshem per lufte…Perpara zhvillimit te betejes se Vajkalit,Ballabani i dergoi KASTRIOTIT si dhurata:6-kuaj te zgjedhur,rrace e paster arabe dhe nje shpate argjendi(ironia qendronte tek braktisja qe Kryetrimi i kishte bere asaj jete luksoze prane Sulltanit,duke zgjedhur luften nebrojtje te Arberise)dhe nderkohe,KASTRIOTI i dergoi si dhurata;Nje parmende druri,nje bastun bariu dhe nje Shqiponje me mesazhin se;”Me mire te kishe qendruar bujk qe te punoje token ne Mat ose Bari ne Martanesh se bashku me Babain tend dhe te jetoje i lire ne Atdhe,sesa te jetoje ne luks duke luftuar per Sulltanin kunder Atdheut&Familjes tende”!!!…Beteja e pare u zhvillua ne fushen e Vajkalit(Bulqize)ne vitin-1464 ku GJERGJ KASTRIOTI e fitoi kete beteje por fatkeqesisht,ushtaret osmane te Ballaban Pashes i kapin si rober-lufte,8-Komandantet me te shquar Arber si”Moisi Golemi i Dibres,Muzaka i Angjelines(nipi i GJ.KASTRIOTIT),Vladan Gjurica,Gjin Muzaka,Nikolle Berisha,Gjon Perlati,Gjin Manesi dhe Gjergj Kuka”,por gjithashtu edhe vete GJ.KASTRIOTI rrezikoi seriozisht jeten dhe shpetoi vetem fale vrullit te kalit te tij qe e nxori nga pusia e ngritur prej Ballaban Pashes!!!…Ballabani i mundur,i dergoi 8-Komandantet Shqiptare te zene rober per ne Stamboll,ne menyre qe te justifikonte humbjen e tij tek Sulltan.Mehmeti te II-te Fatih,dhe ky i fundit nuk pranoi asnje shperblim nga ana e GJERGJ KASTRIOTIT(i cili i lutej qe ti shkembente 1-Komandant Shqiptar me 200-rober turq)por ai dha urdher qe keto Shqiptare,te rripeshin te gjalle ne qender te Stambollit ku kokat e prera,te argetonin femijet turq dhe kufomat e tyre te shqyheshin nga qente!!!…Kjo ngjarje tragjike e beri GJERGJ KASTRIOTIN shume me te pameshirshem sesa pas tragjedise se Beratit(1455)sepse tani e tutje,ai nuk do te mbante me asnje rob lufte,por do ti masakronte te gjithe pa meshire…Beteja e dyte ndermjet GJ.KASTRIOTIT dhe Ballabanit u zhvillua ne Oranik te Dibres ku gjate kesaj beteje,osmanet pesuan nje disfate tjeter dhe Ballabani mezi shpetoi nga vdekja…Beteja e radhes u zhvillua perseri ne Vajkal(Bulqize)dhe ketu Shqiptaret pervec se fituan ne menyre te shkelqyer,ata me ne krye GJERGJ KASTRIOTIN,marshuan drejt territoreve Osmane ne Maqedonine e sotme dhe arriten deri ne Shkup ku plackiten aq sa munden neper pronat e osmaneve dhe sidomos fermen e madhe te Sulltanit,ku moren te gjithe kuajt dhe bagetine duke jua shperndare me pas,familjeve te varfra ne Arberi…Vlen per tu nenvizuar fakti,se gjate gjithe ketyre ngjarjeve,Babai i Ballabanit;Milloshi(veteran)&Vellai i tij i madh;Kostandini,luftonin pareshtur ne radhet e Gardes Pretoriane si Besnike te palekundur te GJERGJ KASTRIOTIT dhe kunder kriminelit Mehill qe tashme ishte shnderruar ne perbindeshin e turqizuar Ballaban,i cili kishte tradhetuar jo vetem atdheun(Arberine)por edhe kujtimin e Nenes se tij”Helena”te cilen e kishin perdhunuar dhe vrare,ushtaret osmane ne vitin-1430…Tradhetari Ballaban Pasha rikthehet ne Arberi ne muajin qershor-1466 duke shoqeruar Sulltan.Mehmetin e II-te fatih ne krye te nje ushtrie prej 160.000 vetash ne drejtim te keshtjelles legjendare te Krujes per ti dhene goditjen vendimtare,GJERGJ KASTRIOTIT,ne veren e vitit-1466 qe njihet si”Rrethimi i II-te i Krujes”…Sic dihet,Kruja i rezistoi sulmeve te artilerise dhe furise barbare osmane por Sulltani u hakmorr ne menyre kafsherore;Ekzekutoi mijera civile Arber,dogji fshatrat e Krujes,Kurbinit,Matit,Dibres,Durresit dhe pergjate lugines se Shkumbinit,ku vlen te citohet masakra e tmerrshme ne Qidhen te Dibres ku u copetuan plot 10.000 pleq,gra dhe femije por pasojat me te renda do te rezultonin pas ndertimit te Kalase se Elbasanit…Pasi Mehmeti i II-te fatih u terhoq i turperuar drejt Stambollit,ai la Ballaban Pashen ne krye te 80.000 ushtareve qe te vazhdonte rrethimin e Krujes me shpresen se”4000-Luftetaret e Garnizonit te Keshtjelles”qe komandohej nga”Tanush Topia(14?!-1467)”do te dorezoheshin ose te vdisnin nga uria!!!…Gjate gjithe kesaj periudhe(7-muaj radhazi),Ballaban Pasha;masakroi civile,Vellezer te nje gjaku,preu pemet frutore,shkaterroi te mbjellat,dogji vreshtat,e leshoi ushtrine osmane per placke,vrasje&perdhunime dhe sipas burimeve te kohes,keto ishin ditet me te zeza per Historine e Kombit tone,te shkaktuara nga nje Shqiptar…Viti-1466 shenon edhe tradhetine e radhes nga ana e njerezve me te afert te GJ.KASTRIOTIT pasi djali i”Mamica Kastriotit dhe i te ndjerit Muzak Topia”i quajtur”Reposh Topia”u bashkua me Ballaban Pashen pasi u martua me vajzen e tij!!!…Nderkohe,i gjendur ne veshtiresi,ne muajin dhjetor-1466,GJERGJ KASTRIOTI u nis nga Lezha drejt Raguzes(Dubrovnik)dhe lundroi drejt Ankones per te shkuar ne Rome(12-dhjetor-1466)ku”Atletit te Krishtit”,”Mbrojtesit te Krishterimit”dhe”Kapitenit te Pergjithshem te Selise se Shenjte”ju rezervua nje pritje madheshtore si ne kohet e arta te P.Romake kur Perandoret e shquar ktheheshin fitimtare nga ekspeditat ushtarake duke hyre triumfalisht brenda mureve te qytetit te perjetshem…Veneciani”Papa.Pali i II-te/Pietro Barbo(1417-1471)”u mrekullua nga paraqitja epike e hynjorit”GJ.KASTRIOTI”dhe e Luftetareve te tij Arber,por dhe nga e gjithe ajo pjesemarrje e jashtezakonshme e qytetareve romane dhe e banoreve te rrethinave te cilet ishin dyndur ne nje menyre te pabesueshme,prane Selise se Shenjte per te pare nga afer dhe nderuar”Shpaten dhe Mburojen e Krishterimit&civilizimit Europian”…Realisht,ndihma e Papa.Palit te II-te konsistoi vetem tek nje shume financiare e pamjaftueshme(5000-dukate),tituj honorifike,nje relike te shenjte,dhurara te tjera dhe fjale te mira te cilat qendronin shume larg pritshmerive nga ana e”GJ.KASTRIOTIT”i cili i zhgenjyer,u shpreh se;”Paska qene me mire,n.q.s do ti lija Osmanet te marshonin drejt Romes ne menyre qe keto Pape te nxirrnin nje mesim te mire”!!!…Rrethimi i Krujes vazhdoi pergjate gjithe dimrit te veshtire te viteve 1466-1467 dhe GJERGJ KASTRIOTI ne muajin prill-1467,u kthye nga Roma dhe Napoli me ndihma te pakta…Menjehere sapo u kthye ne Atdhe,organizoi nje ushtri prej 16.000-vetash ne qytetin e Lezhes dhe se bashku me Princin famemadh”LEKA i III-te DUKAGJINI(1410-1481)”,Vojvoda i Shkodres”Nikolle Moneta”dhe me ndihmen e disa reparteve Veneciane(500-mercenare)fillimisht sulmoi dhe shpartalloi nje ushtri osmane te komanduar nga vellai i Ballabanit;”Jonima/Jonuzi”me dt.19-prill-1467 dhe ketu zuri rob”Jonuzin se bashku me te birin”dhe u nis per nje sulm te pergjithshem drejt Krujes ku po e priste Ballaban Pasha i hidheruar per disfaten e te vellait renegat dhe pengmarrjen e tij nga GJ.KASTRIOTI…Sulmi u zhvillua diten e”Shen.Gjergjit me 23-prill-1467(sipas kalendarit te sotem Gregorian)”dhe Ballaban Pasha;nga rrethues,u kthye ne”i rrethuar”dhe fatmiresisht gjate ketij sulmi te befasishem,Ballaban Pasha u godit me nje shigjete ne fyt nga nje harketar i garnizonit te Krujes i cili quhej”GJERGJ ALEKSI”qe sipas burimeve historike,ishte nje Harketar-Gjahtar profesionist nga Malesia e Krujes…Vdekja e Ballaban Pashes,shkaktoi demoralizimin e plote te ushtrise osmane e cila u terhoq me shume humbje dhe duke qene se mbeten pa Komandant,ata perbenin nje pre shume te lehte per Malesoret Arber te cilet u leshuan me te gjitha forcat duke u hakmarre pa meshire dhe i ndoqen kemba-kembes deri brenda territorit osman…Pas kesaj fitoreje te bujshme,GJERGJ KASTRIOTI,furnizoi me ushqime Garnizonin legjendar te Krujes qe po behej gati per rrethimin e III-te te Krujes sepse ne muajin korrik-1467,Sulltan.Mehmeti i II-te fatih,u rikthye ne krye te nje ushtrie akoma me te madhe qe te hakmerrej per humbjen katastrofike dhe vrasjes se Ballaban Pashes,por edhe kesaj here,u detyrua qe te terhiqet me shume turp dhe nga ana tjeter e mbyti Arberine ne gjak duke kryer nje gjenocid qe kurre nuk e kishte perjetuar ndonje komb europian deri ne ate kohe ku brenda 15-diteve te qendrimit te Sulltanit ne Arberi,llogaritet qe te jene masakruar deri ne 30.000-Arber(civile)brenda nje dite te vetme(cit.burimet osmane)……
nga Paulin Zefi
 
Last edited:
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Me fal qe po ta them po kush e ka shkruar kete artikull injorantesh??

Qe permend terma si '' ushtria turke'' apo edhe me keq'' greket'' apo '' kishte hyre ne greqi''/

Kush jane kta idiote qe Perandorine Romake tre Lindjes dhe perandoret e fundit te saj i bekan '' grek'' dhe na fliskan per '' territori grek'' kur atehere nuk ekzistonte fare termi greqi dhe as si koncpet gjeografik dhe nacional.


Keta historianet e pjerdhur te shekullit te 10e kane shhaperdhyer dhe shkerrmoqur fare historine me keto keq perkufizime.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Shume shqiptare kane luftuar ne kete beteje te madhe historike. Ishin edhe nder faktoret kryesore te renjes se Konstantinopojes duke u ngjitur te paret ne muret e padepertueshme te saj!

Une, ketu, mund vetem ta imagjinoj kapacitetin e trimerise dhe aftesise luftarake te tyre, ne vecanti, si dhe betejen e zhvilluar, ne pergjithesi !!


Le te aplikohet maksimi i njohur i Lambertzit edhe ketu !


Faleminderit
Une jam disa nga ata shqiptare qe ndryshe nga disa te tjere qe kane komplekse inferioriteti, them qe shqiptaret duhet te jene ose krenare ose neutrale ndaj ndikimit te madhq e shqiptaret paten ne perandorine osmane dhe numrit te pafund te personaliteteve Shqipytare ne kete perandori, por ti je nje person me probleme te theksuara identiteti.

Vetem ti mund te ndihesh krenare se paska pas shqiptare dhe pashallare shqiptare qe paskan rrethuar dhe pushtuar Konstandinopojen, nderkoqe qe shqiptaret kishin 70 vite qe perlesheshin me Osmanet dhe nderkohe qe Shqiptaret kishin kohe qe zhvillonin nje lufte totale ndaj kesaj perandorie.

E di ti qe Shqiptaret u pikelluan per renien e konstandinopojes dhe i kane bere edhe poezi kesaj disfate?

Ke probleme te theksuara me veten tende, zgjidh nje rruge te qarte se cfare je.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Mund te me sygjerosh ndonje link ku une mund te lexoj mbi keto trupa elite shqiptaresh?

Ballabani apo Jakupi ishin jenicere, shqiptare te rrembyer qe ne moshe te vogel dhe te rritur ne Perandorine Otomane. Ata realisht nuk ishin me Shqiptare dhe une dyshoj nese ata flisnin Shqip, nisur edhe nga eksperienca qe kemi me emigrantet ne keto vite qe jane rritur jashte Shqiperie me nene dhe babe.

Mund te na thuash ndonje emer tjeter nga keta pashallare dhe vezire Shqiptare qe morren pjese ne pushtimin e Konstandinopojes?

Kam pershtypjen se ne rastin konkret je ti qe nuk po i permbahesh kesaj sentence.

Plotesisht dakord por duhet te jemi te sakte nga pikepamja historike.
Shqiptare kane qene, dhe duke pas parasysh konteksin historilk, mos karro se shqiptaret nuk kane qene ndonjehere ndonje popull i bashkuar, keshtu qe edhe keta shqiptare kane qene.

Ballabani menodhet si ishte i rrembyer, por Zagranoz Pasha ( qe u be kryeminister me vone) dhe Iliaz Beu qe themeloi Korcen moderne, ishin shqiptare qe kishin bere karriere...

Edhe Gedik Pasha qe mori Shkodren ne 1479, ishte shqiptar po ashtu....

Edhe nje tjeter vlonjat qe u be kryeminister ne 1480 ishte po shqiptare qe kshte bere karriere...

Ne 1560 sistemi Devshirmese merr fund ne praktike, dhe eshte koha qe shqiptaret shndrrohen masiisht ne myslimane, sepse vetem myslimanet mund te behehsin ushtare po pjese e gardes perandorake.

Ne nuk duhet te ndihemi te kompleksuar sepse ka pasur shqiptare qe kane marr konstandinopojen... sepse ajo qe bene shqiptarwe kunder osmaneve ne shekullin e 15, eshte e paarritshme ne histori... dhe nuyk ka as 5% te vemndjes mediatike qe meriton nga bota.

Kur historia na therriti ne ishim aty....

Por shqiptaret nuk jane komb i bahskuar, dhe nuk kane qene ndonjehere, dhe vete i krijuan lidhjet e forta me perandorine osmane...

Edhe kreret e Lidhjes se Prizrenit, ,mbasi Europa deytroi Osmanet te nderhynin kunder Lidhjes, ata nuk luftuan kunder uishtrise osmane, por moren edhe grada me te larta me vone.

Edhe Ismail Qemali per nja 30 vite u mundua te shpetonte perandorine osmane para se te merrerj me mevetesimin de juro te shqiperise... etj etj.

Nuk kemi as mse e shikojme veten si viktima, as edhe pse te mohoje historine, sepse ne rrasdh te pare do mungoja analiza, dhe ka nje arsye pse jemi ne kete katandi sot.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

King!
E njoh Socio-n prej shume vjetesh dhe po te them dicka. Mos dysho kurre per informacionin historik qe sjell Socio sepse eshte jashtzakonisht i sakte. I ati i Socio-s ka qene nje profesor i madh dhe shume i nderuar, por kjo s'ka rendesi, e them vetem se duhet te kete marre dicka nga i ati, dardha bie nen dardhe themi ne.
Une me Socio-n ka rene shpesh here rasti dhe kemi debatuar, por jo per saktesi informacioni, por per shkak pozicionesh.
Une kam nje pozicion qe bie paksa ndesh me rrymen e pergjithshme qe haset shpesh neper faqet sociale apo forume.
Shume persona mburren me perandoret ilire te Romes, me Konstandinin e madh(personi i cili e plasi europen ne dark ages, dhe ligjeroi krishterimin),me papet shqiptare, me arvanitet qe themeluan greqine, me veziret dhe pashallaret shqiptare te perandorise osmane, me Ballaban pashen(Mikel Badheri, emri i vertete)me Mehmet Aliun shqiptar te Egjiptit(i cili ka qene pasha ne ushtrine otomane) etj etj.
Une te gjithe keta i konsideroj zero, nul, asgje. Jo vetem nuk bene asgje per shqiperine, por shume nga keta luftuan kunder. As nuk e diskutoj se kane qene persona te zgjuar, inteligjente, shume kane qene dhe trima, kane vene vulen e tyre ne histori, por jo ne historine shqiptare, SO FUCK EM' ALL.
Persa i perket ketij Zaganishit, bashkekohesit te Gjergj Kastriotit kam shkruar shum vite me pare, kam dhene dhe mjaft detaje, te cilat nuk mesohen ne lenden e historise te shkollave shqiptare. E kam permendur shkarazi dhe ketu ne forum ca dite me pare.

https://www.forum-al.com/showpost.php?p=1437089&postcount=15

Kane qene shum trima, Edhe Zaganishi me trupat e tij elite arnaute, po Ashtu dhe Ballaban pasha(Mikel Badheri).

Gjergj Kastrioti nga te gjitha betejat e tij te famshme, ka humbur vetem njeren, ate me Mikel Badherin. S'kishte si te ndodhte ndryshe, vetem nje shqiptar mund ta thyente ate, por ky shqiptar ishte ne krahun e gabuar.
Babai i Socios mund te kete qene edhe nipi i Isak Njutonit, por kjo nbuk mohon qe socio eshte nje islamik me probleme te theksuara identieti, dhe e kam shpejguar me lart kete gje.

Sa per pjesen tende tjeter te komentin, une besoj se duhen hapur nja 10 muzeume per gjithe ata shqiptare qe kane ndikuar kaq shume historine boterore, sepse jevgjit e tjere ne ballkan ku ti gjejne ti vjedhin keto figura hisotrike.

Nuk jam dakord fare per ty ne lidhje me Perandoret Ilire te Romes.

Mos e shiko historine me lupen e Enverit.

Te mos ishte per Romen dhe sidomos per Perandoret Ilire te Romes dhe Konstandinopojes, Klaud Gotiku, Julian Apostati, Diokleciani, Konstandini i Mash, Justini, Anastasi, Justiniani i Mash etj etj dhe struktrat e tyre, jo vetem do kishte rene perandoria romake, por barbaret e lindjes so kishin shfarros Iliren nga faqja e dheur dhe ne nuk do ishim duke folur shqip sot ketu.

Zhvillimi i perandorise romake plus edhe ate te lindjes, edhe nen drejtimin e perandoreve Ilire eshte nje kulminacion i qyteterimit boteror.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Betejen e Beratit ? Me tradhetine e Mojsi Golemit,rruga nga ana e Ohrit, mbeti e hapur.Forcat shqiptare ,qe kishin rrethuar Beratin po pushonin ne hije ne dreke buze lumit.Ballaban Pasha i sulmon beftasi dhe 5000 shqiptare u shkuan ne shpate, midis tyre i shoqi i Mamices? Per kete humbje behet fjale?
fritz-. Po e ke per kollajllek , ribotoje ate materialin per Zagan Pashen. Une shpesh jo me kot ripostoj materiale ketu, qe i vleresoj se kane informacion te vlefshem, ne menyre qe linket e tyre te rifreskohne ne net.Shume e shume materiale te botuara vite me pare , kane humbur.
P.S.
Me duket se per Ballaban Pashen, Zaganin,keta renegate shqiptare etj. kam lexuar kohe me pare ca materiale ne net(si turbull m'u kujtua tani).

Po vendos ketu nj postim qe sapo gjeta . Nuk gjyjoj dot per saktesine.Aty del dhe Zagan Pasha si emer.
Code:
http://xlpress.tv/ballaban-pashe-baderatradhetari-tmerrshem-kombit-shqiptarperballe-hyjnorit-gjergj-kastrioti/
Me fal qe ta them por eshte nej artikull injorantesh romantike qe as nuk duhet ta psotoje....

1)Per prinderit e Ballabanit dihet shume pak, e lere me qe mamaje e tij qenka perdhunaur dhe vrare, qe nuk ka asnje fakt.

2) Nuk ka pas katolike ndonjehere ne zonen e Matit dhe Martaneshit, sidomos ne Mat, kane qene te gjithe ortodokse deri sa erdhi Perandoria Osmane, si shumica e shqiptareve, pak a shume.

3) Reprezaljet osmane per te mundur Gjon Kastriotin nuk kane qen aq te medha sa kerkon ti beje ky ne vitet 1431-1435, ne vitet kur Kastrioti mndet, por Gjergj Arianiti del fitmitar , mund Osmanet ne 5 beteja dhe zgjeron territorin e vet der ne Arte dhe Manastir, dhe fitoret e tij jane nje nga arsyet se perse kthehen Skenderbeu ne atdhe.

Duhet te jemi shume te qarte ne pjese fetare te shqiptareve... shqiptare ishin romake, jo '' romej'' por romake shqipfoles.. ishin qyettare te Bizantiti dhe shumcia ishin ortodokse.

Shiko fene e shumices s familjeve shqiptare fisnike ne Lidhjen e Lezhes.

Mesoni ABC-ne historise se shqiptareve, pastaj flisni...


Mire Ballabani qe u rrembye, po Zagranoz Pasha, Iliaz Beu dhe Gedik Pasha qe bene vet karriere ne perandorine osmane ne ate vite, cfare duhet te themi?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,498
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Jo, historia nuk esht politikisht korrekte, ajo e verteta kam fjalen. Kurse historia fake eshte ajo qe e bejne fitimtaret.
Politically correct eshte koncept i shpikur nga sovjetiket ne vitin 1920. Me shqeto do te thote, ti mashtrosh masat me fjale te bukura. Jo te paraqesesh realitetin fiks sic eshte, por te mashtrosh boten per te qene ne rregull me te.
Na pelqen a s'na pelqen, Zaganishi ishte shqiptar, ka shum raste qe per te qene politically correct fshihen faktet historike. Per kete arsye nuk dihet asgje per kete person ne lenden e historise, nuk dine as ata qe kane mbaruar universitetin per histori, ne Tirane.
Që të shpjegohem më qartë se mbase këtu është gabimi. Nuk është problemi që të jemi korrekt politikisht kur flasim për këta njerëz.Por të diskutojmë dhe ti përgjigjemi pyetjes se nga pikëpamja historike çfarë përfaqësojnë politikisht këta njerëz(po flas për këta njerëz që morën pjesë në pushtimin e Kostandinopojës)? Asgjë nuk përfaqësojnë. Njerëz që u rrëmbyen kur ishin të vegjël nga turqit dhe u rritën në trupën e jeniçerëve, kaq ishin. Patjetër që ishin shqiptarë, megjithëse për Zaganozin ka pretendime edhe nga grekët dhe serbët por duke i ditur falsifikimet e tyre që gjithmonë mbrapa ç'do emri të famshëm Ilir apo Shqiptar vendosin si pulle poste ndonjë origjinë të mundshme greke apo serbe, unë jam i prirur që të besoj se Zaganozi ka qenë Shqiptar. Por nuk mund të më thuash që me logjikë trimat e tij ishin arnautë dhe jo Japonezë, ky nuk është argument dhe as provë, sepse me logjikë shumë të fortë unë mund të them shumë gjëra që më vonë mund të rezultojnë të gabuara. Sepse pastaj do thuash që edhe Ballabani me trima arnautë erdhi në Shqipëri sepse në trupën e jeniçerëve kishte krahas të tjerëve edhe Shqiptarë, por kjo nuk pi ujë. Çfarë ishin këta njerëz politikisht? Nëpunës të Perandorisë. Çfarë ishte Brankoviçi apo Vojvod Jaksha dhe të tjerë vojvodë serbë që morën pjesë në pushtimin e Qytetit? Këta ishin sundimtarë serbë, vasalë të Sulltanit, jo nëpunës apo oficerë të Perandorisë. Ky është dallimi. Sepse asi nën mëngë i Sulltanit në këtë rrethim ishin topat e prodhuar nga një Hungarez, Urbani por Hungarezët ishin në luftë me Turqit dhe nuk ishin vasalë të Sulltanit. Në rrethimin e Qytetit ka marrë pjesë gjithë Europa. Kishte më shumë të krishterë, katolikë dhe ortodoksë në ushtrinë e Sulltanit sesa brenda mureve të Qytetit. Aleati më i madh në Perëndim i Perandorisë Osmane ishte Franca, por nëse unë do të pyes të më thuash emrin e një sundimtari Shqiptar që morri pjesë në këtë betejë, ti nuk e ke një emër të tillë. Në qoftë se një Shqiptar nxjerr bythën përjashta përballë Pallatit Bakingam apo kur ai Shqiptari në mënyrë abuzive ngriti çmimin e ilaçit në Amerikë, kjo nuk do të thotë se unë si Shqiptar duhet që të ndihem keq përpara të huajve. Por kur gazetat e gjithë botës tallen me këtë idiot që ne kemi kryeministër kur takon elitën e botës i veshur me çorape të kuqe dhe atlete sportive me atë buzëqeshje prej defiçenti të stamposur në surrat, atëherë po që ndihem keq.
Gjithashtu duhet të kuptosh se nuk mund të vendosen në një kategori Ballabani me Qyprilinjtë për shembull, por ky është një diskutim tjetër.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,498
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

2) Nuk ka pas katolike ndonjehere ne zonen e Matit dhe Martaneshit, sidomos ne Mat, kane qene te gjithe ortodokse deri sa erdhi Perandoria Osmane, si shumica e shqiptareve, pak a shume.
Ti ma vërteton dot këtë që thua? Sepse unë ta vërtetoj lehtësisht të kundërtën.
Mire Ballabani qe u rrembye, po Zagranoz Pasha, Iliaz Beu dhe Gedik Pasha qe bene vet karriere ne perandorine osmane ne ate vite, cfare duhet te themi?
Nuk po i hyj fare diskutimit nëse u rrëmbyen apo jo. Këta njerëz nga cilat familje vinin? Ku i kishin territoret e tyre që sundonin në Shqipëri? Por edhe nëse ne pranojmë në mënyrë hipotetike që ka pasur sundimtarë Shqiptarë që kanë marrë pjesë, prap kjo nuk vërteton gjë sepse duhet marrë në konsideratë statusi që kishin, gjithmonë në mënyrë hipotetike flas. Funksiononte ndryshe feudalizmi në Perandorinë Otomane krahasuar me feudalizmin në Perëndim, tjetër strukturë.
Edhe njëherë po ta përsëris. Ishin Shqiptarët prezentë në pushtimin e Qyetit? Jo. Ka pasur shqiptarë që kanë marrë pjesë? Po patjetër që ka pasur. Mbase zbulojmë në të ardhmen që kuzhinieri personal i Sulltanit në këtë rrethim ishte një Shqiptar sepse Sulltani vdiste për qoftet e tija. Por ça do me thënë kjo?
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,392
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Me fal qe ta them por eshte nej artikull injorantesh romantike qe as nuk duhet ta psotoje....

1)Per prinderit e Ballabanit dihet shume pak, e lere me qe mamaje e tij qenka perdhunaur dhe vrare, qe nuk ka asnje fakt.

2) Nuk ka pas katolike ndonjehere ne zonen e Matit dhe Martaneshit, sidomos ne Mat, kane qene te gjithe ortodokse deri sa erdhi Perandoria Osmane, si shumica e shqiptareve, pak a shume.

3) Reprezaljet osmane per te mundur Gjon Kastriotin nuk kane qen aq te medha sa kerkon ti beje ky ne vitet 1431-1435, ne vitet kur Kastrioti mndet, por Gjergj Arianiti del fitmitar , mund Osmanet ne 5 beteja dhe zgjeron territorin e vet der ne Arte dhe Manastir, dhe fitoret e tij jane nje nga arsyet se perse kthehen Skenderbeu ne atdhe.

Duhet te jemi shume te qarte ne pjese fetare te shqiptareve... shqiptare ishin romake, jo '' romej'' por romake shqipfoles.. ishin qyettare te Bizantiti dhe shumcia ishin ortodokse.

Shiko fene e shumices s familjeve shqiptare fisnike ne Lidhjen e Lezhes.

Mesoni ABC-ne historise se shqiptareve, pastaj flisni...


Mire Ballabani qe u rrembye, po Zagranoz Pasha, Iliaz Beu dhe Gedik Pasha qe bene vet karriere ne perandorine osmane ne ate vite, cfare duhet te themi?
Ore Kaci. Se na je perveshur te gjitheve....Lexo njehere o mik. E kam thene, kur e postova.
Po vendos ketu nje postim qe sapo gjeta . Nuk gjyjoj dot per saktesine.Aty del dhe Zagan Pasha si emer.
Postimet vihen per informacion dhe per te gjykuar. Kur behet fjale per histori, duhet lexuar sa me shume dhe duhen krahasuar faktet me njeri tjetrin dhe vene truri ne pune. Nuk mund te besh histori vetem duke j'u referuar vetem nje autori.

Meqe Ti or mik thua nuk dihet kjo dhe ajo ose ka pak informacion ( ok , ja dhe une jam dakort qe asnje nuk e di ja perdhunuan mami Helen), jep dhe ti informacionet e tua mbi ato qe ke lexuar. Na u perveshe te gjitheve .... por duhet te sjellesh kunderfakte per ato qe thua. Une nuk besoj se ti ke jetuar ne ate kohe qe t'i vesh vulen gjerave me nje .... artikull injorantesh romantik. Ne duam te thellohemi me deshire, pasion ne historine apo ABC e historise se Shqiptareve dhe meqe me c'po shoh qe na e jep si keshille, do te te lutesha ne rradhe te pare per veten time dhe pastaj ne emer te te tjereve: Cfare na rekomandon TI, si materiale puro per te mesuar ABC e histoeise shqiptare , qe mos harxhojme kohe me artikuj romantikesh ?

P.S.
Ore Kaci, me duket mua apo i merr nje cike gjerat pak nxitimthi dhe e leshon pak gjuhen? Me qete o mik,se nuk do ndajme as tokat dhe as pasuri.Shpresoj qe te me kuptosh.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
15,438
Pikët
113
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Babai i Socios mund te kete qene edhe nipi i Isak Njutonit, por kjo nbuk mohon qe socio eshte nje islamik me probleme te theksuara identieti, dhe e kam shpejguar me lart kete gje.

Sa per pjesen tende tjeter te komentin, une besoj se duhen hapur nja 10 muzeume per gjithe ata shqiptare qe kane ndikuar kaq shume historine boterore, sepse jevgjit e tjere ne ballkan ku ti gjejne ti vjedhin keto figura hisotrike.

Nuk jam dakord fare per ty ne lidhje me Perandoret Ilire te Romes.

Mos e shiko historine me lupen e Enverit.

Te mos ishte per Romen dhe sidomos per Perandoret Ilire te Romes dhe Konstandinopojes, Klaud Gotiku, Julian Apostati, Diokleciani, Konstandini i Mash, Justini, Anastasi, Justiniani i Mash etj etj dhe struktrat e tyre, jo vetem do kishte rene perandoria romake, por barbaret e lindjes so kishin shfarros Iliren nga faqja e dheur dhe ne nuk do ishim duke folur shqip sot ketu.

Zhvillimi i perandorise romake plus edhe ate te lindjes, edhe nen drejtimin e perandoreve Ilire eshte nje kulminacion i qyteterimit boteror.
Nuk e ke fare idene si funksiononte perandoria romake, pa u futur ne detaje, nja dy gjera thelbesore te pergjithshme.
Shtetesine ne perandorine romake e kishin vetem banoret e gadishullit italik, dhe kjo vone, se ne fillim as keta nuk e kishin, e kishin vetem qytetaret e romes.
Perandoria romake nuk ishte sic eshte BE sot, meqense shum marrin mundimin ne menyre te gabuar te heqin paralele.
Te gjitha pjeset e perandorise, perfshi ilirine, ishin koloni. Te gjitha kolonite ishin tmerresisht te varfra ekonomikisht dhe punonin per romen.
Dy fjale dhe per dike tjeter, nja dy detaje historike te cilat do i mesosh per here te pare.
Krimineli konstanini i "madh" ishte kopil. I ati i tij ishte gjenerali romak constantius, i cili kishte te emen gjermane nga treviri ne gjermanine e sotme. Kurse helena e ema e konstantinit nuk u martua kurre me constantius, ajo ishte konkubine(nje lloj skllave seksuale dhe sherbetore)ka te ngjare te ishte skllave vendase, ka te ngjare te ishte skllave e sjelle nga roma. Ne rastin me te mire, krimineli konstandin ka qene gjysem ilir. I ati i konstandinit ka qene martuar me teodoren, te bijen e perandorit romak maximian.
Tjeter.
Konstandini ishte kriminel, pervec masakrave te medha qe ka bere, vrau familjaret e vet.
Mburru tashi me kriminelin konstandin, kur e bejne ortodokset te cilet e kane shenjt, pse te mos e besh dhe ti?
Nuk dihet qe ky te kete qene protagonist i ndonje zhvillimi pozitiv ne territoret ku ishin iliret, asgje, zero.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Ti ma vërteton dot këtë që thua? Sepse unë ta vërtetoj lehtësisht të kundërtën.

Nuk po i hyj fare diskutimit nëse u rrëmbyen apo jo. Këta njerëz nga cilat familje vinin? Ku i kishin territoret e tyre që sundonin në Shqipëri? Por edhe nëse ne pranojmë në mënyrë hipotetike që ka pasur sundimtarë Shqiptarë që kanë marrë pjesë, prap kjo nuk vërteton gjë sepse duhet marrë në konsideratë statusi që kishin, gjithmonë në mënyrë hipotetike flas. Funksiononte ndryshe feudalizmi në Perandorinë Otomane krahasuar me feudalizmin në Perëndim, tjetër strukturë.
Edhe njëherë po ta përsëris. Ishin Shqiptarët prezentë në pushtimin e Qyetit? Jo. Ka pasur shqiptarë që kanë marrë pjesë? Po patjetër që ka pasur. Mbase zbulojmë në të ardhmen që kuzhinieri personal i Sulltanit në këtë rrethim ishte një Shqiptar sepse Sulltani vdiste për qoftet e tija. Por ça do me thënë kjo?
Ti je person qe ke lexuar dicka nga historia dhe ndryshe nga une ke edhe durimin qe te postosh burime ( sic e ke bere ne Apricity) dhe te lumte per kete.

Ke disa problematika me ceshtjen e shqiptareve te qenit Ortodokse historikisht, sepse vet je atesit dhe ke zet neo greket qe jane ortodokse, por fakti eshte qe Shqiptaret duke qene jo vetem krjues te Perandorise Romake te Lindjes, por edhe sundues te saj per 200 vitet e para der ne 590, dhe duke qene pjese perberese shume e rendesishme, dhe shume familje fisnike shqiptare te mesjetes kishin edhe lidhje gjaku perandorak, eshte mese e lgjikshme qe shqiptaret kane qene ortodokse.

Fakti tjeter eshte qe ne Lidhjen e Princave Shqiptare, pervec Dukagjineve, te gjithe te tjeret kane qene ortodokse.

Edhe Kisha e Shen Ndout ne Lac ka qene Ortodokse, dhe mund te te sjell fakte per kete gje.

Ke folur me lart qe ne pushtimin e Konstandinopojes ka pasur te krishtere ne ushtrite e sulltanit, dhe ka pasur edhe serve..

Seret skllever ishin, edhe pse vasale, dhe edhe pse vasale ne menyre ligjore, skllever dhe prostituta ishin ne syte e osmaneve.

Skenderbeu ( dhe shqiptaret myslimane po e po) bahske me prinact e tjere shqiptare para e mbas tij, shiheshin me sy shume me te lart dhe nderues nga osmanet, edhe pse armiq.

Ka pas te krishtere ne ushtrite e sulltanit, por kane qene minoritet, as 5% e ushtrise nuk ishin.

Sa per gjeneralet shqiptare qe kane qene ne kete rrethim dhe pushtim, une nuk mund te flas se nga cfare familjes fisnikesh ishin, por dime qe kane qene Zagranoz Pasha qe ka qene 100% shqiptar, iliaz Beu, themelues i Korces dhe Ballaban Badera bashke me nje tjeter shqiptar.

Ky eshte fakt, biles edhe ne fazat e fundi te pushtmit te Arberise ne vitet 1480, kishte shume shqiptare ne ragnejt me te larta osmane, biles kryeministra qe ne ate kohe.

Nuk duhet te ndihemi te kompleksuar per kete pune, sepse sic e ke thene edhe ti vete, KUR HISTORIA NA THERRITI, NE ISHIM ATY.
Ne mundem Osmanet ne 35 beteja, nga te cilat 25 betja nga Skenderbeu dora vete.

Luftuam per 100 vite dhe beme lufte frontale per 50 vite, kur te tjeret ose ishin pushtuar pa lufte , ose ishin bere vasale, ose mbushin haremet sic benin kurvat serbe.

Arsyje dhe thelbi i komentit tim, eshte qe pse Shqiptaret u kthyen ne Islam?

KJo eshte ceshtja...

Dhe po ti fitesh me thelle analizes do kuptosh se eshte po e nejta rsye se pse jemi ne kete gjendje sot, dhe perse po shume shqiptare ecin kaq shume jashte...
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: SHENJAT/Përse ra Kostandinopoja?

Nuk e ke fare idene si funksiononte perandoria romake, pa u futur ne detaje, nja dy gjera thelbesore te pergjithshme.
Shtetesine ne perandorine romake e kishin vetem banoret e gadishullit italik, dhe kjo vone, se ne fillim as keta nuk e kishin, e kishin vetem qytetaret e romes.
Perandoria romake nuk ishte sic eshte BE sot, meqense shum marrin mundimin ne menyre te gabuar te heqin paralele.
Te gjitha pjeset e perandorise, perfshi ilirine, ishin koloni. Te gjitha kolonite ishin tmerresisht te varfra ekonomikisht dhe punonin per romen.
Dy fjale dhe per dike tjeter, nja dy detaje historike te cilat do i mesosh per here te pare.
Krimineli konstanini i "madh" ishte kopil. I ati i tij ishte gjenerali romak constantius, i cili kishte te emen gjermane nga treviri ne gjermanine e sotme. Kurse helena e ema e konstantinit nuk u martua kurre me constantius, ajo ishte konkubine(nje lloj skllave seksuale dhe sherbetore)ka te ngjare te ishte skllave vendase, ka te ngjare te ishte skllave e sjelle nga roma. Ne rastin me te mire, krimineli konstandin ka qene gjysem ilir. I ati i konstandinit ka qene martuar me teodoren, te bijen e perandorit romak maximian.
Tjeter.
Konstandini ishte kriminel, pervec masakrave te medha qe ka bere, vrau familjaret e vet.
Mburru tashi me kriminelin konstandin, kur e bejne ortodokset te cilet e kane shenjt, pse te mos e besh dhe ti?
Nuk dihet qe ky te kete qene protagonist i ndonje zhvillimi pozitiv ne territoret ku ishin iliret, asgje, zero.
Po me kujton nje postues tjeter qe jeoton ne Amerike dhe nuk e di a jeni i njejti person.

Kjo qe po thua ti eshte qesharake dhe eshte turp te diskutohen gjera te tilla ne 2018.

1) Ne rradh te pare Perandoria Romake e zhvilloi Ilirine, e sidomos Ilirine e jugut, si asnjehere me para.... rruge, qytete, teator, kanalizime, ujesjelles, universitete, porte gjigande etj etj... Durresi, Shkodra, Ulqini, zona Vlores etj etj ishin nder zonat kryesore tregtare te perandorise.

Eshte qesharake te thuash ti qe Ilria o zona e Mbreterise se Bashkuar Ilire ishte me e varfer nen Romen sesa nen Gentin apo Glaukun, mos u bej qesharak.

2) Gadishulli Italik popullohej nga 9 kombe te ndryshme kur Roma filloi te zgjerohej, dhe nuk ka paso koncept ''italie' ne ate kohe.

Qytetarine Romake e kane marr iliret e jugut qe ne shekiullin e pare paar eres sone, sepse Iliria ishte pjese e pronvicave sentoriale dhe konsidrohej zone e vecante. Biles Iliria, dhe sidomos Ilira e jugut dhe Dardania, kishin autonomi te plote te zhvillonin gjuhen dhe kultyuren e tyre, prandaj edhe ne flasim shqip sot dhe jo nje latinishte bastarde sic u be ne gasishullin iberik apo france.


3) Keto faktet qe ti na i prezanton si fakte, jane fakte ne koken tende, dhe eshte turp te diskuohen keto gjera, kur bastarde nga afganistani si servet mundohen ta vjedhin Konstandinin ne mes te dites, nderkohe qe ti e mohon.

Dihet mire qe Konstandini i madh ishte Ilir, bioles fshatar Dardan, qe edhe latinisht nuk dinte mire.

Babai i tij sundonte nje pjese te perandorise romake ne perendim, dhe kete e trashegoi edhe Konstandini. Prejardhja e mamase se tij eshte e paqarte vetem.

Une nuk e di cfare masakrsha paska bere Kosntandini, por di qe eshte pjese e top 3shit te Peradoreve Romake, dhe nje nga 8 figurat me ndikuese ne histori.

Patriarkana Ortodokse ne Stamboll e njeh si te shenjte, dhe eshte pasardhja me e drejperdrejt e fjales dhe insitutcioneve te Krishtit.

Ndoshta ti je budist, por cdo shqiptar qe di pak histori, nuk i konsideron ortodokset si te huaj, pervecse disa malokeve gege ne ish jugosllavi ( qe nuk ju vej shume faj) dhe atesiteve komuniste te Enverit.

Po te mos ishte per perandorine romake, perandorine romake te lindjes dhe perandoret ilire ne te dyja perandorite, basrabet e lindjes, e lloj lloj kafshesh, do e kishin shfarrros mire e mire Ilirine, dhe kush e di cfare gjuhe do flisnim ne sot.

Lere ketu kete bisede tani se lat nam.

Te tjeret ku te gjejn ete marrin figura, ju te ndriturit mohoni edhe ato qe me te drejte i kemi.
 
Top