• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shikimi i dashurise ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Te dashurosh do te thote te kuptohesh pa folur me tjetrin...do te thote te mesosh sesi te respektohesh,dashuria eshte nje dhurate qe asnjehere nuk duhet refuzuar,pasi eshte nje nga me te bukurat qe mund te shpresojme dhe enderrojme.

Te dashurosh do te thote qe te kesh nje zemer qe rreh per tjetrin,per dike qe na jep lumturi dhe na ben te ndjehemi ne mirekuptim me veten dhe me jeten.
Dashuria eshte si nje lule qe dalngadale rritet dhe qe mund te venitet nqs nuk kujdesemi per te.
Dashuria eshte kjo ndjenje e bute qe e ben jeten kaq te bukur....
Te dashurosh do te thote te japesh gjithçka,pa kerkuar asgje si kembim,te duash do te thote te japesh pa llogaritur,te falesh gjithe dashurine...
Dashuria eshte nje ndjenje shpirti e mbushur me momente te veçanta,qe bejne te mundur njohjen e çasteve magjike ne jeten tone..
Te dashurosh do te thote te falesh zemren dhe te jepesh i gjithi,teresisht e plotesisht me mendje dhe me trup,te dashurosh do te thote te mos kesh frike nga ndjenjat!
Dashuria eshte nje nga favoret me te bukura qe ekzistenca jone mund te na krijoje.....eshte butesia me e madhe qe njohim ne nje bote mizore!
E vetmja qe i ngjan dashurise eshte vete dashuria....
Te duash dhe te te duan eshte njelloj sikur te ndjesh diellin dy here,te ngrohesh nga te dyja anet...
Te dashurosh do te thote ti thuash tjetrit..."te dua jo vetem per ate qe ti je,por edhe per ate person qe ndjehem kur jemi bashke"!

Antoine de Saint-Exupery ka thene..."Dashuria nuk eshte vetem te veshtrosh tjetrin ne sy,mbi te gjitha eshte nje shikim i dy personave ne nje drejtim te vetem"

Do te doja mendimin tuaj per kete shprehje...


Respekte :)!
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Antoine de Saint-Exupery ka thene..."Dashuria nuk eshte vetem te veshtrosh tjetrin ne sy,mbi te gjitha eshte nje shikim i dy personave ne nje drejtim te vetem"

me pelqen shprehja e kti Antoine....
 

No Way

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
44
Pikët
0
Vendndodhja
Larg
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Eshte shkruar shume per dashurine...e do vazhdoje te shkruhet...

Por askush,ASKUSH,nuk ka mundur te perkufizoje sakte kete ndjenje qe ngre peshe shpirtin.....Mbase ngaqe eshte e mistershme eshte kaq e bukur!

Sa per ate shprehjen :"Dashuria nuk eshte vetem te veshtrosh tjetrin ne sy,mbi te gjitha eshte nje shikim i dy personave ne nje drejtim te vetem"; eshte interesante......po une do te thosha nje tjeter "Te duash do te thote te arrish te shohesh nepermjet syve te partnerit,dmth te jesh nje me te!"
Eshte po aq e vertete,apo jo?! :)
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,658
Pikët
113
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Te dashurosh do te thote te japesh gjithçka,pa kerkuar asgje si kembim,te duash do te thote te japesh pa llogaritur,te falesh gjithe dashurine...
Kjo nuk me duket shume realiste, te japesh pa kerkuar asgje si kembim, as nje fije dashuri ????
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Me duket shprehje shume logjike...kur ka dashuri sikur nuk qendrojne tamam keshtu gjerat...:)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Te dashurosh eshte te japesh trup e shpirt,ose per te thene me mire,eshte te behesh dy qenje ne nje te vetme,dashuria eshte besimi,eshte kulmi i lumturise,eshte nje trekendesh i ndricuar,i vendosur ne nje kupe e atij tempulli qe quhet shoqeri.....
Nuk ka rendesi se ku je......por ka rendesi me cilen jeee...
Shoqeria,mjek i shpirtit dhe trupit....

Eshte nje utopi per te cilen nuk eshte mire te harxhojme shume fjale.Po e permend vetem per te treguar se eshte nje enderr.Cfare eshte dashuria ideale?Cdo e dashuruar e kesaj toke do te pergjigjej:eshte dashuria qe nuk te ben te vuash,qe nuk krijon shkaqe xhelozie,hidherimi e zemerimi;eshte dashuria qe i pergjigjet njesoj te dy aneve.Si djali edhe vajza do t`i jepnjin ketij pasioni kontribut plotesisht te barabarte reciprociteti i ndjenjes do te ishte i pandryshushem,ekuilibri i persosur.E treguar ne shprehje matematikore.psh dashuria ka 10 njesi sentimentale 5 te femres(f).do kete nje formule dashuria ideale M5+F5=dashuria .Mirepo,kjo formule eshte e vetmja qe nuk realizohet kurre,o nese realizohet,nuk ka vec nje zgjatje provizore,momentale.Nuk egzistojne pasione te ndara me mase te barabarte nga ta dyja pjeset.Po te realizohet ky fakt si mashkulli,edhe femrat do te dashuronin ne perjetime fare te njejta,e dashuria do te humbte cdo vlere e cdo force terheqese.Sepse dashuria eshte anatagonizem,opozicion e kontrast i interesave sentimentale.Si ne fizike dy forca te barabarta e te kunderta terhiqen,po keshtu ne dashuri dy pasione me intenzitet te barabarte prodhojne inerci,qetesi,mungese shqetesimi e turbullimi.Ndersa dashuria eshte shqetesim,furi,vuajtje.Ku nuk ka lufte,dashuria vdes e mbytur nga indiferenca reciproke.E ashtuquajtura "dashuria ideale" nuk ekziston,sepse nuk ka arsye te ekzistoje.Duke u lidhur me formulen do te kemi pra dashuri M6+F4,M7+F3..ose e kunderta dy seri rastesh.Ne te paren mashkulli do te doje me shume e femra me pak;ne te dyten do te jete pasioni i femres do te jete me i madh se ai i mashkullit.Ne ato raste kur dy pasionet paraqesin nje diference te vogel,dashuria do te jete relativisht e qete ,e embel,e qendrushme.Ne rastet kur ndermjet dy pasioneve ekziston nje diference e theksuar persa i perket intensitetit te tyre,do te kemi nje dashuri te stuhishme,te rrembyer,plot xhelozira,kontraste,terbime: dashuri tragjike!
Dicka qe te pengon pamjen e paster.....hmm....e pse kjo te ndodh...!!?....kjo....!!duhet pas shkaktar per kete.....(le te mbetet sekret personi)qe ka dashur ndoshta edhe do te ta prishe pamjen e paster dhe vizjonet e jetes tende....thjesht planet qe i ke pasur dhe i ke ....ka deshire te ti lere per gjys....planet qe ndoshta ka shum kohe je duke i ndertuar....dhe vjen moment ai do per nje cast te te prish....gjithcka.....por kur dikujt ja ofron kete pamje te turbullt....mos ki frike se vet nuk ke per te pare me mire....se te pakten e sheh vet se si fitove shkaterimin tend....por kjo te pakten nuk te mjafton....e di e di meriton shum shummm me shkaterim te madh....
"Asnjeher nuk dihet...dhe nuk duhet menduar se mund te jete nje e neserme"
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,782
Pikët
113
Përgjigje e: Shikimi i dashurise ...

Dashuria nuk ka fjale, te duash do te thote te dashurosh me gjithe shpirt.
Por kjo dashuri eshte me shume kuptimplote kur personat qe e duan njeri tjetrin mirekuptohen midis tyre. .....
 
Top