• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkarko fjalorin e gjuhës shqipe

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
[FONT=Verdana, sans-serif] Fjalori elektronik shqip ka më tepër se 40 mijë fjalë dhe është kopje e botimit më të fundit si libër.[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Pse duhet shkarkuar fjalori elektronik shqip?[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Sepse është shumë më praktik se libri. Është e lodhshme dhe e bezdisshme të hapësh për çdo fjalë librin me njëmijë e ca faqe, ndërsa me fjalorin elektronik gjen çdo fjalë brenda një sekonde. Për çdo fjalë që nuk ia dimë kuptimin ose nuk jemi të sigurt se si shkruhet, hapim fjalorin dhe e shikojmë. Në këtë mënyrë ndreqim gabimet drejtshkrimore, përmirësojmë shkrimin dhe fitojmë njohuri më të mira të gjuhës shqipe.[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Hapat që duhen ndjekur për ta shkarkuar[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Fillimisht krijoni një dosje bosh në ekran ose tek dokumentet me emrin Fjalori shqip. [/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Hyni këtu http://www.gjuhashqipe.com/softuere/softueretre.aspx?id=83 dhe do t'ju hapet një faqe si tek fotografia e mëposhtme. Shtypni atë që është treguar me shigjetë dhe prisni disa sekonda. Pastaj shkarkoni fjalorin që është në format të zvogëluar (ZIP,17Mb ).[/FONT]
[FONT=Verdana, sans-serif]Pasi ta shkarkoni, kur të shkoni për ta hapur (extract), do t'ju kërkohet se ku doni ta instaloni. Zgjidhni dosjen që hapët me emrin Fjalori shqip, të cilën e keni në ekran ose tek dokumentet. [/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Kur të mbaroni instalimin dhe të hapni dosjen, do t'ju shfaqet kjo figurë. [/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]
[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]Shtypni dy herë QEP (atë që është treguar me shigjetë lart) dhe do t'ju hapet fjalori si më poshtë.
[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Verdana, sans-serif]Aty ku është treguar me shigjetë shkruani fjalën që kërkoni, por kini kujdes që në anën e majtë të mos ketë hapësirë, se nuk del gjë.
[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]
[/FONT]
 

muslim

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 25, 2013
Postime
86
Pikët
0
Përgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhës shqipe

prsh bato por nuk bene a ka mundesi qe te rishikoni
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,848
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhës shqipe

prsh bato por nuk bene a ka mundesi qe te rishikoni
sa di unë, nuk ke mundësi ta shkarkosh, sepse tani e kanë bërë me pagesë. Unë e kam që kur doli ky fjalor, por edhe as okohe duhej një procedurë. Ti e kërkoje, ndërsa ata ta dërgonin një kod, sipas të cilit pastaj mund ta shkarkoje.

P.S. Mirëpo fare mirë mund të shërbehesh edhe nëse shkon në këtë adresë ( gati sikur ta kishe të instaluar në kompjuterin tënd ):

http://www.fjalori.shkenca.org/
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
E vërtetë, projekt, është bërë me pagesë.

Po të jetë për libër, unë do t'ju këshilloja fjalorin e fundit të vitit 2006 me rreth 48 mijë fjalë, që ka një ka një rritje të madhe fjalësh në krahasim me të mërpashmit.
Kushton vetëm 2.500 lekë nëpër libraritë e Shqipërisë.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
6,212
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhës shqipe

Ke bere shume mire qe e ke sjelle kete fjalor se do ti ndihmoje shume ketij brezit te ri qe flet esperanto dhe ka harruar shqipen
 
Top