• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkolla e muzikes ruse frymezon talentin shqiptar

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Tirana eshte qyteti i lindjes dhe i zbulimit te talentit, por Shkupi po i perforcon dhuntite ne piano. Ka pak dite qe gjendet ne kryeqytet.


Premiera absolute e kompozitorit rus Rahmaninov e ka shkeputur nga realiteti i zhurmshem. I perqendruar mbi tastieren e pianos ai studion 6 ore ne dite per te rrembyer duartrokitje ne nje skene te madhe.

Prej tre vjet e gjysme vazhdon studimet ne Shkup, per te thithur eksperiencen nderkombetare. I angazhuar ne menyre sistematike ne vendin fqinj, zgjedhja e tij kishte vetem nje emer, Dimitri Bashkirov, profesori i tij.

I kultivuar per te luajtur sa muzike baroke aq edhe moderne, atashimi prane profesorit rus i perforcon pozitat per koncertin ne Tirane. Kete gje pohon edhe dirigjenti i ketij koncerti, rusi Juri Sabaliev. “Ka nje teknike shume te mire, pershtatet mire me ansamblin”, shprehet Juri Sabaliev.

Injektimi i shpirtit rus tek talenti shqiptar dhe teknika e Paganinit duket se jane garanti per realizimin e vepres ne fjale.

Por per te ardhur deri ketu eshte pershkuar nje rruge e gjate. Zamiri thote se muzika eshte variable, nuk eshte e thene te jesh perfekt. Por ata qe e kane ndjekur, nuk tregohen kaq modeste.

Me jehonen e duartrokitjeve ne vesh dhe pergjegjesine e madhe mbi supe, Zamir Kabo shetit skene me skene me filozofine se* “profesioni nuk perfundon* asnjehere dhe t’i duhet te jesh gjithmone gati ta ushtrosh ate”/tch/Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top