• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Shkolla/Edukimi

Edukimi juaj

 • Nuk kam përfunduar 8-vjeçaren!

  Votes: 3 10.7%
 • Kam vetëm 8-vjeçaren!

  Votes: 2 7.1%
 • Kam mbaruar vetëm gjimnazin! (Profesional - Përgjithshëm)

  Votes: 1 3.6%
 • Po vazhdojë Universitetin!

  Votes: 8 28.6%
 • Studime pas-Universitare! (Master - Doktoraturë)

  Votes: 5 17.9%
 • Kam mbaruar Universitetin dhe ushtroj profesionin!

  Votes: 9 32.1%

 • Numri i votuesve
  28

Marina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 27, 2010
Postime
676
Pikët
0
Vendndodhja
N'prishtin
1- Kame vetem 8 vjecaren

2- Kame vetem te mesmen

3- Po vazhdoj Universitetin

4- Studime pas-Universitare

5- Kam mbaruar Shkollen dhe ushtroj profesionin
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Kam përfunduar pas-universitaren dhe ushtroj profesionin.
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Ku eshte opsioni per ne qe kemi 2 apo 3 mastera :p
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Ku eshte opsioni per ne qe kemi 2 apo 3 mastera :p
PHP:
Studime pas-Universitare
Ky është opsioni, renditi nëse ke mbaruar disa dhe trego profesionin që ushtron. Pse medoesmos duhet një opsion shtesë :p

Si PhD po ashtu dhe MSR janë pas-universitare. :D

Unë aty e pash të nevojshme dhe votova. :)
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

PHP:
Studime pas-Universitare
Ky është opsioni, renditi nëse ke mbaruar disa dhe trego profesionin që ushtron. Pse medoesmos duhet një opsion shtesë :p

Si PhD po ashtu dhe MSR janë pas-universitare. :D

Unë aty e pash të nevojshme dhe votova. :)
hahahaha SubZ....! e kisha fjalen per ata qe nuk kan fare shkolle ose me pak se 8 klase :p Mos do thuash se nuk ka te tille qe marin pjese ne forume
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

un kam me pak se 8 klase por skishte opsion hihihihihi
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

hahahaha SubZ....! e kisha fjalen per ata qe nuk kan fare shkolle ose me pak se 8 klase :p Mos do thuash se nuk ka te tille qe marin pjese ne forume
Nuk e di, po mesa kam lexuar dhe dëgjuar se 8-vjeçarja apo aktualja 9-vjeçarja është e detyrueshme të përfundohet. Nuk mund të them se nuk ekzisojn njerëz që nuk kanë përfunduar arsimit 8 - 9 vjeçar, mund të gjesh. Po a ka në forum, këtë s'mund ta vërtetoj.

Edhe nëse ka te tillë persona, i ka lezetuar leku që në moshë të vogël ose kanë emigruar larg vendit, pa përfunduar shkollën dhe janë rregulluar me punë dhe profesione të mira, gjë që nuk i duhet aspak shkolla.
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Nuk e di, po mesa kam lexuar dhe dëgjuar se 8-vjeçarja apo aktualja 9-vjeçarja është e detyrueshme të përfundohet. Nuk mund të them se nuk ekzisojn njerëz që nuk kanë përfunduar arsimit 8 - 9 vjeçar, mund të gjesh. Po a ka në forum, këtë s'mund ta vërtetoj.

Edhe nëse ka te tillë persona, i ka lezetuar leku që në moshë të vogël ose kanë emigruar larg vendit, pa përfunduar shkollën dhe janë rregulluar me punë dhe profesione të mira, gjë që nuk i duhet aspak shkolla.
Ke te drejte....Une njoh disa vete qe edhe e kan blere shkollen e mesme dhe te larten
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Ke te drejte....Une njoh disa vete qe edhe e kan blere shkollen e mesme dhe te larten
Nëse do dalim këtu tek kjo fjali, na duhet një temë e tëra vetëm për këtë diskutim. Kjo gjë ndodh në ato vende ku janë akoma në periudh tranzicioni dhe shikojm arsimimin (diplomimin) si mënyrën e vetme për të dal nga situata. Një diplom nuk të bën të aftë në profesionin e përzgjedhur, përkundrazi do zhgënjehesh kur të fillosh dhe ta ushtrosh. Gjërat do ndryshojn dhe do rregullohen, si kudo, i afti punon, i paafti vdes dhe askush s'do t'ia dijë. Kur të futet më egërsisht kapitalizmi do e vërejn se ajo diplom nuk do ti pi më ujë, thjesht do ta varin në murë dhe do ta mbajn për relikë.

Prandaj bota i ndan me kategori që në fillore, kush do vazhdoj universitetin, kush profesionale. Ka një regulator, ekzistojn institucione specifike, që ndjekin nxënësit se ku jan më mirë dhe për çfarë bëjn më mirë, nuk është ajo mania apo si ta them unë ndryshe trendy i diplomimit me çdo kusht se ndryshe nuk ke asgjë.

P.s Nëse do diplomë të huaj, e blen fare lehtë, në Bullgari, Rumani, Yugosllavi, e ku të duash. Ky fenomen nuk ekziston vetëm tek ne, por në shumë vende të botës. Prandaj, lind pyetja: Për çfarë të shërben ajo diplomë? Përgjigjia: Për asgjë, të them se kam dhe unë Universitet. Dhe dalin studenta injorant me universitet.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Skam mbaruar tetevjecaren,ishte LIGJ i detyruar ta beje.
kaq
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Skam mbaruar tetevjecaren,ishte LIGJ i detyruar ta beje.
kaq
Me vone vune gjymnasin,me dhune...........edukim.
kaq
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

hahahaha SubZ....! e kisha fjalen per ata qe nuk kan fare shkolle ose me pak se 8 klase :p Mos do thuash se nuk ka te tille qe marin pjese ne forume
Normal qe ka. Ka anetare forumi qe s'kane mbaruar akoma 8-vjecaren, jane nen 14 vjec, ose ata qe kane marre rruget ekurbetit me familjet e tyre dhe e kane lene 8-vjecaren pergjysme. Kam ndeshur njerin ne nje fshat qe vetem klasen e dyte kishte mbaruar. Kishte qene ne emigrim. Ishte te 16 vjec, tere ai djale si kallep. :O
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Femrat shemtaraqe kane komplekse.
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,195
Pikët
113
Përgjigje e: Shkolla/Edukimi

Po vazhdoj universitetin lol
 
Top