• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkollat si qendra komunitare në periferitë e Tiranës

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,359
Pikët
113
Vendndodhja


Stefano Boeri Architetti ka projektuar 3 shkolla në Tiranë që do të jenë të hapura 24 orë, çdo ditë të vitit duke i shndërruar ato në qendra sociale për banorët e të të gjitha moshave.

Tri strukturat e reja do të jenë të integruara në planin urbanistik të Tiranës, projektuar nga po e njëjta studio arkitektësh. Këto shkolla do të jenë të pozicionuara në 3 zona të Tiranës veri-perëndimore, përkatësisht në lagjet ‘Don Bosco’, ‘Kodër-Kamëz’ dhe në ‘Sheshin Shqiponja.’ Brenda këtyre strukturave do të integrohen çerdhe, kopësht dhe shkolla së bashku me hapësira të tjera të hapura për të gjithë komunitetin të cilat do të shërbejnë si vendtakime sociale.

Stefano Boeri thotë “shkolla duhet të jetë e hapur ndaj një ritmi të re jetese. Duhet të jetë një vend aktiv … për çdokënd, për të gjitha moshat; gjyshërit, të rinjtë, shoqatat lokale, ndërmarrjet kreative, institucionet. Shkolla e hapur është zemra e shoqërisë tonë, që rreh bashke me jetën që rrjedh brenda dhe përreth saj.”

artikulli origjinal

https://www.archdaily.com/889485/stefano-boeri-architetti-designs-3-schools-in-tirana-that-will-be-open-24-hours-a-day
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,391
Pikët
113
Përgjigje e: Shkollat si qendra komunitare në periferitë e TiranësStefano Boeri Architetti ka projektuar 3 shkolla në Tiranë që do të jenë të hapura 24 orë, çdo ditë të vitit duke i shndërruar ato në qendra sociale për banorët e të të gjitha moshave.

Tri strukturat e reja do të jenë të integruara në planin urbanistik të Tiranës, projektuar nga po e njëjta studio arkitektësh. Këto shkolla do të jenë të pozicionuara në 3 zona të Tiranës veri-perëndimore, përkatësisht në lagjet ‘Don Bosco’, ‘Kodër-Kamëz’ dhe në ‘Sheshin Shqiponja.’ Brenda këtyre strukturave do të integrohen çerdhe, kopësht dhe shkolla së bashku me hapësira të tjera të hapura për të gjithë komunitetin të cilat do të shërbejnë si vendtakime sociale.

Stefano Boeri thotë “shkolla duhet të jetë e hapur ndaj një ritmi të re jetese. Duhet të jetë një vend aktiv … për çdokënd, për të gjitha moshat; gjyshërit, të rinjtë, shoqatat lokale, ndërmarrjet kreative, institucionet. Shkolla e hapur është zemra e shoqërisë tonë, që rreh bashke me jetën që rrjedh brenda dhe përreth saj.”

artikulli origjinal

https://www.archdaily.com/889485/stefano-boeri-architetti-designs-3-schools-in-tirana-that-will-be-open-24-hours-a-day
Ti Mandi mire bere qe e solle kete postim. Une kam nje pyetje te thjeshte, qe ja u drejtoj kete atyre qe rrojne jashte, sidomos ne Itali (meqe arkitekti duket si italian nga emri).A ka shkolla te tilla ne bote , apo do ri vazhdojne Shqiptaret te shpikin ujin e ngrohte...dmth te hedhin leket ne hale?

Do doja te prononcoheshit.
 
Last edited:

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Shkollat si qendra komunitare në periferitë e Tiranës

sikur bejne segregacion dhe ti ndajne artistokraci kalamajat shkojne ne keto shkolla, ata kalamajat qe nuk u kane prinderit leke, ikin ke shkollat e ndertuara qe nga koha e Ali Pashe Tepelenes, pa kushte, pa ngrohje edhe ate me mesonjesa te amortizuar para pensjones.
 
Top