• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkrimtarët dhe alkooli

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


Në foto : Charles Bukowski dhe Ernest HemingwayPse shkrimtarët pinë?

Alkooli (dhe alkoolizmi) ka qenë një tipar përcaktues i jetës letrare në SHBA. Në vitin 2014 udhëtimi në Echo Spring, Olivia Laing shqyrtoi rolin që alkoolizmi luajti në jetën e gjashtë shkrimtarëve amerikanë (John Berryman, Raymond Carver, John Cheever, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway dhe Tennessee Williams) lidhjet psikologjike midis varësive të tyre dhe gjeniut krijues. Dymbëdhjetë shkrimtarë madje ishin nën ndikimin e tyre dersa ata punonin. Edna St. Vincent Millay shkroi esetë e saja të Panairit të Madh të 1921-ës, derisa pinte gin, Road to Glory e William Faulker në vitin 1936 u bë me uiski, Raymond Chandler për të prodhuar në 1946 The Blue Dahlia. Cold Blood të vitit 1965 është shkruar duke pirë martini.

A i'u ndihmon shkrimtarëve alkooli? Natyrisht që Jack Kerouac, Dylan Thomas, John Cheever, Ernest Hemingway dhe F Scott Fitzgerald mendonin se po.

Është e vërtetë se shumë shkrimtarë të mëdhenj kanë qenë alkoolistë. Lista përfshin Hunter S.Thompson, Tennessee Williams, Dorothy Parker, Charles Bukowski, Jack London dhe Truman Capote dhe shumë të tjerë.

Jack Kerouac, F. Scott Fitzgerald dhe Dylan Thomas vdiqën nga shëndeti i dobët që lidhet me komplikimet e alkoolizmit. Ernest Hemingway kreu vetëvrasje pas alkoolizmit, depresionit dhe sëmundjeve mendore. Ata kanë vuajtur me të vërtetë të gjithë për artin e tyre.

Duke qenë se shumica e tyre pinin gjatë gjithë jetës së tyre. Alkooli i ndihmoi ata të shkruanin ose të mbijetonin jetën e shkrimtarit.

"Unë fillova të parashikoj përfundimin e mijëra fjalëve të mia të përditshme duke marrë një pije kur vetëm pesëqind fjalë janë shkruar. Nuk ishte e gjatë derisa fillova me mijëra fjalë me një pije. "Jack London

Alkooli ndihmon në heqjen e frenimeve, dhe ndoshta kjo ndihmon disa njerëz të shkruajnë të vërtetën, ose të çlirojnë imagjinatën për të shkruar gjëra të çmendura.

"Sa më plak bëhesha aq më shumë dehesha. Pse? Sepse më pëlqen ekstaza e mendjes. "Jack Kerouac

Alkooli mund të na bëjë edhe më zbavitës, më të butë dhe më tërheqës - ose të paktën duket kështu pas disa pijeve. Mund të jep besim të rremë që na ndihmon të kalojmë nëpër një situatë që mund të jetë e frikshme. Shumë shkrimtarë janë të turpshëm ose nuk kanë besim në vete, kështu që mund të ndihmojë në këtë situatë.

Dylan Thomas ka pirë deri në vdekje. Mjeku i tij në Nju Jork e ka mjekuar nga deliriumi duke i dhanë morfinë të cilat injeksione vetëm i'a keqësuan gjendjen dhe ai ra në koma. Nuk ka dyshim se Thomas kishte pirë shumë në ditën që e çuan në spital. Një ditë më para ai kishte hapur një shishe uiski të vjetër Old Grand-Dad dhe i kishte afruar një gotë shërbyeses.

Kurse shkrimtari amerikanë John Cheever thotë: "Shkrimtari kultivon, zgjeron, lindë dhe ndez imagjinatën e tij. Teksa rrit imagjinatën e tij, ai mbush kapacitetin e tij për ankth dhe në mënyrë të pashmangshme bëhet viktimë e dërrmimit nga fobitë që mund të zbuten vetëm nga doza e heroinës apo alkoolit. "

"Fillova të pij shumë pasi kuptova se gjërat që unë më së shumti i kam dashur në jetë për veten time dhe shkrimet e mia, për gruan time dhe fëmijët, thjesht nuk do të ndodhin". -Shkrimtari amerikan Raymond Carver

Gjenet mund të qëndrojnë prapa një predispozite për alkoolin. Edhe tragjedia e fëmijërisë: baballarët vetëvrasës (Berryman dhe Hemingway kishin baballarët që u vranë me pushkë) dhe nënat e nënës. Por nga shkrimtarët vetëm Tennessee Williams flet me sinqeritet dhe bindje: "Pse një burrë dehet? Janë dy arsye : 1. Është shumë i frikësuar për diçka të keqe. 2. Nuk mundet të përballet me të vërtetën."

Një nga ankesat e Hemingway kundër Fitzgerald ishte se ai dehej shumë lehtë. Hemingway dhe Cheever pëlqenin të mburren se mund të pinë të gjitha nën tavolinë. Mbajtja e një pije si një provë e burrërisë.

Alkoolizmi nuk mund të lihet lehtë nga problemet e shëndetit mendor. "Çmenduri dhe pije, çmenduri dhe pije. Ndryshimi i mendimit të njeriut është thelbësor për kreativitetin, dhe pija mund të ndihmojë me këtë, tha Bukowski - "alkooli ju tërheq ose ju nxjerr nga mendimi rutinë dhe nga përditshmëria." Hemingway gjithashtu kështu mendoi : "Çfarë tjetër mund të ndryshojë idetë tuaja dhe t'i bëjë ato të vrapojnë në një plan tjetër, si uiski?" Një gotë për t'u çlodhur në tavolinën tuaj, kur shumica e shkrimit është bërë - është e mirë për ata që kanë vullnet.

Por ekziston shembulli paralajmërues i Jack London, i cili shpërblente veten me një pije, kur ai kishte bërë gjysmën e kuotës së tij të përditshme prej 1,000 fjalësh, pastaj e gjeti veten të paaftë për të filluar me shkrua pa pije. Njeriu merr një pije, pastaj pija e merr njeriun. Çlirimi bëhet stuhi. "Shkruani dehur, redaktoni esëll" është këshilla shumë e cituar nga Hemingway.

Pse pinë shkrimtarët? Pse dikush pi? Nga mërzia, vetmia, zakoni, hedonizmi, mungesa e vetëbesimit, si lehtësim i stresit ose një pushim nga euforia, për të varrosur të kaluarën, për të zhdukur të tashmen ose për të shpëtuar të ardhmen. "Pini si peshk, shkruan si engjëll", do të bënte një epitete të këndshme kjo. "Pini si peshk, shkruan si peshk" ka më shumë gjasa.

Edhe disa nga fituesit më të mëdhenj në historinë e shkrimit amerikan kishin demonët personalë, natyrisht, me sasi të mëdha të alkoolit që shpesh përdoreshin për të larguar shpirtin e keq. Vende të tjera kishin pjesën e tyre të dehjes letrare, por shkrimi dhe pirja ishin thuajse sinonim në Amerikën e shekullit të 20-të. Dehja "ka ardhur duket si një shoqërim natyror i jetës letrare", shkruante Alfred Kazin në përshkrimin e tij në vitin 1976, simbol i "vetmisë, aspiratave kreative dhe manisë" të profesionit.

Sinclair Lewis, Eugene O'Neill dhe William Faulkner (të cilët së bashku përbënin gjysmën e plotë të gjashtë Amerikanët që kishin fituar çmimin Nobel) ishin ose alkoolistë apo pijanecë të sëmurë për pjesën më të madhe të jetës së tyre, dhe të dy Hemingway dhe Steinbeck goditën fort shishen. Lista dukej sikur vazhdonte.

Fitzgerald dhe Ring Lardner ishin alkoolistë (dhe te dytë vdiqën në moshën dyzet vjeçare), siç ishin Jack London dhe John Berryman (bën vetëvrasje). Hart Crane kishte problem me pijen (dhe vrau veten), siç bëri J.P. Marquand, Wallace Stevens, E.E. Cummings, dhe Edna St. Vincent Millay. Disa shkrimtarë, përfshirë Londrën, Dorothy Parker dhe Dashiell Hammett shkruanin për problemet e tyre të pijes.

Çka çoi kaq shumë shkrimtarë të pinë, dhe të pinë tepër? Ishte "përpjekja për sukses të çdo lloji", tha Kazin, "uria për prestigj, famë dhe para" në lidhje me "barrën e vënë mbi veten si krijues". Një psikiatër në fakt bëri një studim që të përpiqet të kuptoj pse aq shumë shkrimtarë të mëdhenj amerikanë pinë si peshqit. Donald W. Goodwin nga Universiteti i Uashingtonit argumentoi se mund të kishte një lidhje gjenetike midis aftësisë së shkrimit dhe alkoolizmit.

Fitzgerald, e quajti alkoolin "zëvendës i shkrimtarit" dhe ishte i njohur kur prezantonte veten si "F. Scott Fitzgerald, alkoolisti i mirënjohur", duket se vuante nga kjo gjendje . Megjithatë, ekziston ndonjë numër arsyesh të tjera të mundshme për marrëdhënien e ngushtë midis shkrimit dhe pijes, duke përfshirë nevojën për të nxjerrë ekshibicionizëm, për të rritur shoqërinë, për të inkurajuar fantazinë, për të rritur vetëbesimin, për të lehtësuar vetminë ose, më thjesht, të relaksoheni pas një kohe të gjatë të ditëve të ngarkuara.

E përgaditi: Ilaz Aliu
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Ka vdekur nje qek.
RIP
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,253
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Njerzit qe nuk pijn kurr jane budallenj ne shumicen e rasteve.
Imagjino trurin te kaloje 40-50 vjet i pa turullosur asnjehere vetem esell. Ai tru patjeter do demtohet.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,594
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Tennessee Williams ja ka fut kot, ka njerez qe pijne edhe per qejf pa asnje ide mbi muziken, literaturen apo artin...
Per mendimin tim, nje shkrimtar duhet te kete fillimisht nje bagazh te madh plus eksperience, pastaj nese shoqerohet me pije eshte nje bonus

p.s. per nje shkrimtar te madh droga/alkoli i vertete eshte shkrimi
 

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,421
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Njerzit qe nuk pijn kurr jane budallenj ne shumicen e rasteve.
Imagjino trurin te kaloje 40-50 vjet i pa turullosur asnjehere vetem esell. Ai tru patjeter do demtohet.
Hahaha, postim epik : )
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.
 
Last edited:

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,594
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.
per aq sa kam pire une duhej te isha bere 30 here artist....
kush te tha qe je artist?!?! -qesh-

p.s. a te kripca menjen, hajde te behemi tap, te gdhihemi artiste...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,386
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.
Kam patur une nje kojshi, tornitor qetri por i jepte shpirtit kaq shume por per fat nuku doli me muze shume.

1 pergjigjje njeshit: Un nga pervoja e jetes sime mendoj qe ata pijne sepse ndihen ne harmoni me vehten e tyre dhe bashkebiseda me avujt e alkoholit jua shton efektin e krimtarise.
2-pergjigjie dishes: Ahere ne duhet te nxjerrim si perkufizim se arti e ka burimin nga fementimi i rrushit?
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,409
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Artistet pijne per te harruar distancen mes vetes dhe atyre qe s'i kuptojne ndjesite superiore te tyre.

p.s. njoh edhe artiste qe nuk pijne pothuaj fare..
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,386
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Alkooli s'behet vetem nga rrushi ...fat/mire-keqe/sisht :D
Po alkoholi me avujt me muzedhenes eshte e vertetume nga shkenca dhe klubi "Miqte e faqores" se dalin nga rrushi/hardhia e kultivuar me dashtuni....
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,198
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Eh po tani o forumist o alkoholist. Te dyja nuk shkojne.Edhe ky i shkreti vuajti shume.
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

per aq sa kam pire une duhej te isha bere 30 here artist....
kush te tha qe je artist?!?! -qesh-

p.s. a te kripca menjen, hajde te behemi tap, te gdhihemi artiste...
Unë shkruajta për përvojën time pra çka unë kam njohur në jetë. Njerëz që kam takuar the ajo që preceptojë unë. Nuk shkruajta azgjkundi se unë qenkam artist.

Por ama të them vetëm kaq. Proçesi i krijimit dhe i prurjes së idesë në jetë artistikisht është sa i mundshëm po aq edhe frutë dhënës. Është një eksperiencë e bukur dhe si çdo eksperiencë e bukur kur mbaron i hap vend ndjenjës së nostalgjisë sepse nuk ka dy krijime njësojë.

Kur të duash vetëm se unë duhet të jem tap fare të të filloj të të kuptojë ty se vetëm atëherë unë futem thellë...:d
 
Last edited:

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Kam patur une nje kojshi, tornitor qetri por i jepte shpirtit kaq shume por per fat nuku doli me muze shume.

1 pergjigjje njeshit: Un nga pervoja e jetes sime mendoj qe ata pijne sepse ndihen ne harmoni me vehten e tyre dhe bashkebiseda me avujt e alkoholit jua shton efektin e krimtarise.
2-pergjigjie dishes: Ahere ne duhet te nxjerrim si perkufizim se arti e ka burimin nga fementimi i rrushit?
Thash pinë se janë në disharmoni me...
Dhe gjatë proçesit të krijimit nuk kan nevojë sëpse frymëzimi është vet intoksikues.

In other words during the process of 'creation' the wheel is turning aaallll the time:d
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,198
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Une mendoj qe pijanec mund te jete kushdo, njeri i thjeshte, me shkolle pa shkolle, katunar , qytetar, minister, deputet, shkrimtar...etj etj.
Egoiste te medhenj! S’ka asnje justifikim per ta.
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Une mendoj qe pijanec mund te jete kushdo, njeri i thjeshte, me shkolle pa shkolle, katunar , qytetar, minister, deputet, shkrimtar...etj etj.
Egoiste te medhenj! S’ka asnje justifikim per ta.
Pse më, të gjith priftërinj e murgeshë do bëhemi ne? Edhe nektarin e Zotit do me na e heq ne kjo? Nuk është e gjith bota Disney World:d

Të shikosh New Yorkun ti nga e Enjtja në mbrëmje e deri të Dielën në mëngjes është si Sadami e Gamuri. Del alkooli ni lumi nga shtrati nëpër rrugicat e ngushta kalldrëmi. Të duhet vetëm gaveta.

Ju në Florida ça pini përveç se lagështirës që të ha të gjallë:d
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,386
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Thash pinë se janë në disharmoni me...
Dhe gjatë proçesit të krijimit nuk kan nevojë sëpse frymëzimi është vet intoksikues.

In other words during the process of 'creation' the wheel is turning aaallll the time:d
Kurse un e mendoj qe keta pijetaret krijuesa e rrotullojne faqoren sepse vetem keshtu e shohin menyren e vetme per te krijuar :)
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Kurse un e mendoj qe keta pijetaret krijuesa e rrotullojne faqoren sepse vetem keshtu e shohin menyren e vetme per te krijuar :)
Kam dëgjuar që droga sidomos LSD është përdorur nga artistët për të zgjeruar horizontin. Që alkooli frymëzon nuk e dija.

Për mendimin tim alkooli apmlifikon gjëndjen shpirtërore të çastit apo të ditës çfardo qoftë ajo e mirë apo e keqe.

Ka këngëtar me famë botërore që janë plotësisht të alkoolizuar sepse i tillë është rrethi i shoqërie dhe i profesionit dhe pa të nuk funksionojnë dot edhe gjat shfaqes por kjo nuk ka të bëj me krijimin fare.

Flas në përgjithësi, përjashtime ka sa të duash!

Ai/ajo që krijon nën efektin e lëndës intoksikuese gënjen vehten sepse artisti krijon nga shpirti, atë që ndjen pa qenë nën influencën e drogës dhe të alkoolit..
 
Last edited:

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,198
Pikët
113
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Pse më, të gjith priftërinj e murgeshë do bëhemi ne? Edhe nektarin e Zotit do me na e heq ne kjo? Nuk është e gjith bota Disney World:d

Të shikosh New Yorkun ti nga e Enjtja në mbrëmje e deri të Dielën në mëngjes është si Sadami e Gamuri. Del alkooli ni lumi nga shtrati nëpër rrugicat e ngushta kalldrëmi. Të duhet vetëm gaveta.

Ju në Florida ça pini përveç se lagështirës që të ha të gjallë:d
Kush te ndaloi te pish alkohol e te dehesh te behesh tape?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,386
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Shkrimtarët dhe alkooli

Kam dëgjuar që droga sidomos LSD është përdorur nga artistët për të zgjeruar horizontin. Që alkooli frymëzon nuk e dija.

Për mendimin tim alkooli apmlifikon gjëndjen shpirtërore të çastit apo të ditës çfardo qoftë ajo e mirë apo e keqe.

Ka këngëtar me famë botërore që janë plotësisht të alkoolizuar sepse i tillë është rrethi i shoqërie dhe i profesionit dhe pa të nuk funksionojnë dot edhe gjat shfaqes por kjo nuk ka të bëj me krijimin fare.

Flas në përgjithësi, përjashtime ka sa të duash!

Ai/ajo që krijon nën efektin e lëndës intoksikuese gënjen vehten sepse artisti krijon nga shpirti, atë që ndjen pa qenë nën influencën e drogës dhe të alkoolit..

Ka patur ne Tirane (besoj edhe tjeterkund por qe i kam pare vete me sy) shofera te mrekullueshem qe i jepnin otobuzit ose kamionit me mire kur ishin te dehur sesa esell....bile edhe me te ndenjura :)...dmth i jepnin artistikisht.

Kurse per artistet (kengetare ose instrumentiste) nuk ma merr mendja qe pluhurat ua bejne vokalin ose munden te perballojne nje volum ose stres koncerti me ore te zgjatura.....

More djal, mos pa dashur po i japim nje mbivleresim efekteve anesore duke e lene artin te tkurret ne vleren e tij orbitale ???
 
Last edited:
Top