• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shndërrojeni iPhone-in në mikroskop

Dard1

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 16, 2011
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Peje

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për ta shndërruar iPhon-in në mikroskop për vetëm shtatë euro.

Me ndihmën e një trake ngjitëse, gomës elastike dhe disa sferave të xhamit, ata kanë arritur të krijojnë një pajisje për zmadhim, me ndihmën e të cilës mund të shihen madje edhe qelizat e kuqe te gjakut.

Ekipi i shkencëtarëve ka ndërtuar edhe një mikroskop, i cili i mat frekuencat e ndryshme të dritës duke shfrytëzuar komponentë të lirë.

Krahas asaj që paraqet një inovacion, shkencëtarët thonë se një pajisje e tillë mund t’u hyjë në punë njerëzve për të fotografuar vendet e infektuara në trup dhe fotografinë t’ia dërgojnë mjekut, i cili do të mund ta caktojë diagnozën nga largësia.

Mikroskopët laboratorikë në përgjithësi kushtojnë me mijëra euro dhe vështirë lëvizen nga vendi ku vendosen. Ndërkaq, mikroskopi në iPhone është më kompakti dhe më i liri në histori. /Telegrafi/
 
Top