• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,603
Pikët
113
Vendndodhja
Nje mendim doja si mendoni per shoqerine e sotme ?
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Se shof kurre Shoqerin ne ate Aspekt...
Shoqeria duhet te ngelet shoqeri ..dhe jo te perzihet me interese..do mendoja qe jan gjona teper te kunderta ....;)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shoqeria ? po edhe ndertohet mbi baza interesi po ndodh kjo
Miqesia JO
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Cdo gje ndertohe mbi baza interesi........varet lloj interesit.thjeshte te intereson te jesh ne shoqerin e dikujt mbasi nidhesh mire.pra je icik si tip egoisti te intereson te ndihesh mire qe preferon shoqerin e ketij personi:D
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Eh!
Ka ardhur nje kohe e veshtire qe nuk eshte e lehte te besoj ne sigurine dhe pastertine e nje marredhenie shoqerore! Gjithsesi,ne anen tjeter jam e mendimit qe ekzistojne edhe marredhenie te sinqerta persa kohe nuk ndertohen ne baze interesash (ose te pakten jo ne interesa ekonomike dhe negative) por thjesht ne deshiren per te kaluar momente te bukura me persona qe vertet te vleresojne :)!
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Ka shume lloj shokesh, por ka edhe shoqeri pa interes . Nuk mund ti fusesh te gjithe ne te njejtin grup ,por edhe shoqeria me interes qendron ..
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Interesi qendron kudo,madje ne cdo marredhenie !!!
Gjithsesi eshte edhe aftesi e personave dhe karakterit te tyre sesi e ndertojne nje marredhenie ne menyre qe ajo te jete e brishte dhe shume e qendrueshme ...
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shume bukur fole engjelli ,normale qe ka te beje edhe menyra sesi e nderton nje lidhje .Ka rendesi sesa besim i jep personit tjeter edhe sa gjera ndani me njeri tjetrin ..
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Ne fakt eshte e vertete,besimi ka shume rendesi! Gjithsesi perpara se te ofrohet ky besim pretendohet te njihet shume mire personi me te cilin do lidhesh nje marredhenie ne menyre qe te shmangesh mundesite e keqkonsumimit te besimit nga ai ...!
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Nje shoqeri e sinqerte eshte nje shoqeri ndermjet njerezish me ideale te njejta , me qellime te drejta dhe me shkembime jetesore nga veshtirsite qe te dalin perpara .

Shoqeria e interesit nuk ka nevoje te pershkruhet sepse eshte gjithe shoqeria qe te ofrohet ne realitetin shqiptar , pasi njerezit as qe kane qellime te drejta per veten e vet e jo me t'i duan te miren tjetrit .

Dihet qe shqiptaret jane ziliqaret me te medhenj ndaj shqiptarit , edhe jashte verehet kjo gje ku eshte me mire te mos behesh i njohur me shqiptaret e tjere .
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Mendoj se ka disa kendveshtrime lidhur me pyetjen :
- Shoqeria eshte gjithcka na rrethon e jemi pjese e saj - sigurisht qe eshte shoqeri interesi (bashkeveprimi )
- Shoqeria si rreth i ngushte, pse jo ? edhe ndertohet mbi baza interesi...

Gjithesesi fjala shok/shoqe ndryshon shume nga Fjala MIK/MIKE
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

per mendimin tim, jane nje nderthurje mes njera tjetres, mua me rrethojne pak te thjesht, dhe shume interesaxhinj, qe kan interes, por do thoja qe ka te beje dhe menyra si e nderton shoqerine, por kemi shoqeri te ngushte dhe te gjere, shoqeria e ngushte eshte e thjesht, shoqeria e gjere eshte interesaxhije ne rastet e shpeshta,gjthsesi shoqeria ime, eshte e mire se kam ditur si ta ndertoj,
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Kush e ka degjuar ate shprehjen 'Jeta eshte interes Olimbiiiiii' :D Ose 'miremjes o interes' :D

Qe kur pyet a 't'intereson shoqeria' i kthen pergjigje kesaj temes. :D

Tani te ndertosh 'shoqeri' nga interesi do te thot ta kesh me t'futme, do te thot qe je servil dhe ashu lepires.

Dhe njerez te tille ka plot fatekeqsisht, njerez qe per interes shesin cdo princip te tyrin, shesin trupin dhe biles do shisnin dhe robt e shpis po te mundnin.
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

cdo gje eshte interes sot, dhe shoqeria, por problemi eshte se duhet ndare, interes i mire vetjak, dhe interes i keq,, siq thuhet ne ditet e sotme me te futur, dmth te te shfrytezojne, Thelbi eshte qe te gjithe kemi interes, dhe ndaj shoqes/kut me te ngushtem po po ka interes, interesi er mire eshte, sepse ti ke interes te kesh nje njeri te mire ne krah, qe ti besosh te kenaqesh me muhabet te te mbeshtese te te gjendet ne momentet e veshira, nuk eshte interes ky??? une keshtu e konceptoj, cdo gje interes, por gjithmone duke e ndare interes te mire apo te keq,
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,365
Pikët
113
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Nje shoqeri e sinqerte eshte nje shoqeri ndermjet njerezish me ideale te njejta , me qellime te drejta dhe me shkembime jetesore nga veshtirsite qe te dalin perpara .

Shoqeria e interesit nuk ka nevoje te pershkruhet sepse eshte gjithe shoqeria qe te ofrohet ne realitetin shqiptar , pasi njerezit as qe kane qellime te drejta per veten e vet e jo me t'i duan te miren tjetrit .

Dihet qe shqiptaret jane ziliqaret me te medhenj ndaj shqiptarit , edhe jashte verehet kjo gje ku eshte me mire te mos behesh i njohur me shqiptaret e tjere .
Dhe qe ti pershtatesh apo te behesh i lumtur duhet:

SHOKUN me te mire ose besnik qe ke <futi> thiken mbas shpine.
<Tallu> me njerezit e dobet ose te pa afte.
Mos <lejo> asnjeri te jete si ty,me te aftin se vetja jote <asgjesoje>
<Perqeshi> ose bej intriga,mbas shpines te te tjereve...etj.
Te gjithe i kemi bere keto, dikush me pake ose disa te tjere me shumice,natyra e jone dykembeshe.
Si perfundim,NATYRA do shkaterroje gjithshka.....duam apo sduam.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
53,545
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Shoeria e sinqerte eshte si ajo gurza e diamantit ne mes te lucit e felliqsis......ketu eshte shkaterruar familja e jo me shaqeria.......dikur kur ishim pothuaj te gjithe njesoj edhe ndertimi i shoqerise kishte nje baze dhe tjerrie me te forte.......kurse tani eshte pothuajse e pa kapshme......megjith ate nga shoqeria e dikurshme kemi mbetur vetem nje grusht por edhe shpirtin japim per njeri tjetrin.....bota eshte bere e cuditshme dhe njerezit bile edhe ata qe ndajne te njejtin bark jane bere me njeqind fytyra dhe shesin shpirtin per 1 lek.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Pse e djeshmja o e nesermja si do jen ?
 

user010

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 10, 2012
Postime
299
Pikët
0
Vendndodhja
Londer
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Sot shpesh nuk kemi shoqeri (society) fare. Kur ne nje pallat nuk nje njeri tjeter... kur njerzit jan kaq te vetmuar, nuk e di sa baze ka fjala shoqeri, me shume me vjen ne mendje fjala vetmi!
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,363
Pikët
113
Përgjigje e: Shoqeria e sotme eshte thjesht, shoqeri interesi ?

Pse e djeshmja o e nesermja si do jen ?
E nesermja do jete egzakt ashtu sic ishte e djeshmja dhe eshte ajo e tashmja. Absolutisht asnje lloj ndryshimi. Vetem faktori Kohe ndryshon; Interesi qendron kostant.
 
Top