• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shpata e shen Mikelit ne vij te drejte prek 7 vende te shejta mbi hart

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Shpata e kryeengjëllit Shën Michael: këto 7 shenjtëra të bashkuara nga një fije e padukshme.

Sipas legjendës, vija e shenjtë përfaqëson shpatën që kryeengjëlli Mikael e hodhi mbi djallin për ta dërguar atë në ferr.

Një linjë misterioze imagjinare bashkon shtatë manastire midis tyre, nga Irlanda në Izrael.

Koincidencë e thjeshtë?

Këto 7 faltore janë shumë larg njëra-tjetrës, por janë në përputhje të përkryer.

Linja e shenjtë e Shën Mikaeli Archangel është, sipas legjendës, shpata që shenjtori goditi në djall për ta dërguar përsëri në ferr.

Sidoqoftë, shtrirja e përsosur e këtyre shenjtërive është befasuese: tre vendet më të rëndësishme - Mont-Saint-Michel në Francë, Abbey of Saint-Michel - de-la-Cluse dhe Sanctuary of Mont-Gargan në Itali - janë ekuivalente.

Një paralajmërim nga shenjtori në mënyrë që ligjet e Zotit të respektohen gjithmonë dhe që besimtarët të qëndrojnë në rrugën e duhur. Për më tepër, kjo linjë e shenjtë përputhet në mënyrë të përsosur me rrezet e diellit të solsticës verore.

1.MIKAELI SHKEMBOR

Linja fillon në Irlandë, në një ishull të shkretë, ku kryeengjëlli Michael do t'i ishte shfaqur Shën Patrikit për ta ndihmuar atë të çlironte vendin e tij nga demoni. Kjo është ajo ku ndodhet manastiri i parë, ai i Skelling Michael ("Shkëmbi i Archangel Michaelit").

2. St.MICHEAL

Linja shkon më pas në jug dhe ndalet në Angli, në malin e Shën Michael ("Mont Saint-Michel"), një ishull i vogël në Cornwall, i arritshëm me valë të ulta. Në këtë vend, Shën Mikaeli thuhet se ka folur me një grup mëkatarësh.

3.MAJA E SHEN MIKAELIT

Pastaj linja e shenjtë vazhdon në Francë, në një ishull tjetër të famshëm, Mont-Saint-Michel, ku thuhet se është shfaqur edhe Archangel Michel. Bukuria e shenjtërores së saj dhe gjiri i pamasë që e rrethon atë në bregdetin e Normandisë, e bën atë një nga vendet më të vizituara turistike në të gjithë Francën. Eshtë renditur si një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s që nga viti 1979.

Tashmë në Gaul, ky vend u përvetësua me një mistik të fortë, atëherë në 709 kryeengjëlli iu shfaq peshkopit të Avranches, Shën Aubert, të cilit i kërkoi të ndërtonte një kishë në shkëmb. Puna filloi, por nuk u bë deri në vitin 900, me murgjit Benediktinë, që u ndërtua abati.

4. SHENJTI-MICHEL-DE-LA-CLUSE ABBEY

Nja 1.000 kilometra më larg, në hyrje të Val de Suze, në Piemonte (Itali), qëndron shenjtëria e katërt:
Saint-Michel-de-la-Cluse Abbey (në italisht Sacra di San Michele).
Vija e drejtë bashkon këtë vend të shenjtë me pjesën tjetër të manastireve kushtuar Shën Mikaelit. Ndërtimi i abatit filloi rreth vitit 1000, por strukturave të reja iu shtuan asaj ndër shekuj.
Murgjit Benediktinë e zhvilluan atë duke shtuar gjithashtu një varësi të pelegrinëve të shtëpisë që udhëtojnë në rrugën Francigena, një rrjet rrugësh dhe shtigjesh të marra nga pelegrinët nga Franca.

5.SANCTUARI I SH SANDETIT-Mikel-ARCHANGE

Një mijë kilometra më tej, linja përshkon Puglia dhe ju hasni në Gargan, ku një shpellë e paarritshme është bërë një vend i shenjtë: Sanctuary of Saint Michael Archangel. Ndërtimi i sitit daton në 490, viti i shfaqjes së parë të Shën Mikaelit te Saint Laurent Maiorano, peshkopi vendas.

6. MANASTERI I SIMIT

Pastaj nga Italia, linja e shenjtë e Shën Mikaelit mbërrin në shenjtëroren e gjashtë, në Greqi, në ishullin Symi: manastiri ortodoks i Kryeengjëllit Michael "Mixalis" strehon një efikasitet të shenjtorit të lartë 3 metra, një nga më të mëdhenjtë në botë.

7.MASTERIA E KARMELIT Linja e shenjtë përfundon në Izrael, në Manastirin e malit Karmel në Haifa. Ky vend është nderuar që nga Antikiteti dhe ndërtimi i tij, si një shenjtërore e krishterë dhe katolike, daton nga shekulli i 12-të.
 

Attachments

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
E pabesueshme do ishte te spjegohej vetem se me fjale per keto enigma sikur te mos ishin keto imazhe;
Kush do ta besonte se, LONDRA, PARISI, BRUKSELI, OSLO, KOPENHAGA, STOKHOLMI perbejne dy trekansha njeri i vogel tjetri sa dyfishi ?
Pastaj, linja Paris, Roma, Gize, Kaba jane te ndertuara ne nje linje ?
Kush e di pse, kur dhe kush i mati keto vende ?!
 

Attachments

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
10,154
Pikët
83
Po i dite ti, na e thuaj. S'ma do mendja, se e di ndonje nga forumi. Mos na mbaj ne ankth.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,908
Pikët
113
Kreksi ka shkruar gjepura. Kurse Meka, ka qene e 'arte' pasi, sipas te dhenave te mija hynte ne dominionet e vellait te Priamit.
Aleksandri kalon ne Meke, dhe perkul koken, sipas Firdeus. E dime qe sulltanet e Turqise e kane bere enderren relitet per te pervetesuar historine e Aleksandrit, mirepo kane hyre ne gare edhe fete abrahamike.

Popull me injorant qe pranon me respekt qe historine vetem sepse emri i gjyshreve te tyre eshte zevendesuar me turq e arabe, nuk me kane zene syte.

Iskandar at the Kaaba
Page from a Manuscript of the Khamsa (Quintet) of Nizami
(Iskandarnama or "Book of Alexander")


Iran, Shiraz, circa 1485-1495
Manuscripts; folios, Ink, opaque watercolor, and gold on paper
9 x 6 1/8 in. (22.8 x 15.6 cm)
The Nasli M. Heeramaneck Collection, gift of Joan Palevsky (M.73.5.462)

1585095117241.png
 
Last edited:

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Notre--Dami --Paris,
Vatikani--Roma
Gizeh --Piramida
Meka--Qabe; jane ne nje renditje ne nje vij te drejte mbi hart, dhe ne kulm gjendet Londra, nga e djathta an ka Brukselin, ne te majten Parisin, kjo vija Londer --Paris--Bruksel qe formon trekandshin ne krye te nje Obeliksi shkon dtejte Bruksel---Shengen---Tirane--Athena--Jeruzalem.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Toponimet tjera enigmatike qe lidhen permes vijave te drejta kandeve ose yjeve pes e gjashte kendeshe.
Ylli davidit qe e paraqitem me larte lidh mes veti keto toponime te rendesishme europiane me shkurtesat e kendeve sipas shkronjave ''azert'' duke u nisur te gerrma;
HJKLMW /hash, ži, ka, el, em, duble ve.
Tani vjen rrotullimi i shkronjave.
Gerrma ''H'' e madhe qe cakton kandin perkates tek toponimi ''IENA'' kur shtrihet kjo shkronja ''I'' e karakterit romak do kuptohet si ''H''.
Keshtuqe perpos fjales ''hiena'' ky trekendsh kap edhe fjalen ''hëna''/Iena, qender univrrsitare gjermane.
Gerrma ''I'' dhe ''C'' se bashku tek kendi numer 2. C, si ''COME'' qyteti italiane qe shqiptohet ''Kom''/si per te hecur kembe, që lidhet me tjetrin toponim ne France; ''KOMPJË'' si te thuhet, ''kam'' ne shqipe dhe ''pje'' franke ''kom'' ''kom/pje'' dhe ''pješkopije'' /peško/pije, ''pješko/pije/kom/pješko/pije''
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Si veprohet me emertimet e kandeve tek nje yll me gjashte rrema ?
Fillohet vetem tek keto gerrma.
H
J
K
L
M
W
Cilat qytete zgjidhen per ti plotesuar keto 6 kendet ?
Jane keto;
COME/KOME
ESSEN/ESEN
IENA/JENA
VIENA/WIENA
PARIS (H)
Si luhet kjo koje ?
Per te kuptuar shume lehte;
Para çdo toponimi vehet njera prej ketyre gerrmave, si shembull, para emrit te vendit ''Essen'' i shtohet nje gerrm te emertimi kendit te yllit 6, ''J'' qe tani do kexohet jo me ''ESEN'' por ''JESEN'' por nese i shtohet gerrma ''H'' do lexohet ''H/ESEN'' (Hesen) mirepo nese i shtohet nje gerrm tjeter kah fundi psh...''ESEN/L'' (Esell)
Per vendin ''IENA'' i shtohet ''H'' lexohet ''hiena'' por kur ''i behet --h'' pas rrotullimit behet kjo gerrm 'H'
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Pse katundaret thone;
《--Paja kktu
Kurseqytetaret
《-- Peja ketu 》?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Ne iu themi; ''macat''
Ka Ju thoni; ''macet''
Ne franke ; macet/maset/çekani.
Ne franke; ''marto''
Ka ne ; ''martu''/martese
Te ta; ''marje''
Te na;marrje nuse
Te ta ;marija -ž
Ka ju ; ''pre'' /gjah/
Ka ne; gjahi/gjueti
Franke; ''pre'' /gjah/
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
''VJENEPARISI''
''POGODIO JEDNOM METAK NA ČELLU''
''ME QELLU ME NI PLUM NE BALL''
''TUSHE AVEK EN BALL A LA NUK''
''ÇELLOJ ME NJE PLUMENE LULE TE BALLIT''
''KA ČELLU''
''PČELLU''
''NA ČELLU''
''KA ČELULE!'
''SELULE''
''CELULE''
''ÇEL LULE ŠEGA''
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
ME NA ÇELLU
CELULE
ÇEL LULE SIEGE/GEGE
GEGE
ÇELULE SEG/ŠEG/ UL
SEL ULE /UJE /ULJE
LULE
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Pse o Zet, krejtve po ua hedh posht, veç mendimi yt a i drejt â ?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Lene mos ik me tutje se dole ne Saturn.
Haha....!
Jo s'po baj filma i dashtuni Zet por japim këtu edhe mendimin e te tjetve, se;
Keto Enigma vertete qe s kan zgjidhje, nuk a si ne matematik 2+2=4 mirepo edhe ne bota shqiptare duhet te zhvillohemi si te tjeret per te mire apo per te keq, kryesore mos te mbesim te findit !
Keto vija s jane si ato vijat ''Inkase''' qe sherbenin ndoshta me u lshue Ufo-t.
Vojat e drejta gjeografike neper harten e Europes i kan analizue e studiju dijetar te shumet edhe para Kreksit !
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,992
Pikët
83
Maja e shpates eshte mbi Jeruzalem. Po doreza e shpates ku i bie?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,141
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Mund te ishte dorza e shpates ne Jeruzalem e maja prek atje mbi shkembin e Shen Mikaelit/Mihalit ne at ishullin e Irlandees ?.!!
 
Top