• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqipëria në Nevada

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Ç’lidhje ka shteti amerikan i Nevadas me Shqipërinë? Në rite, tradita, zakone apo afërsi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët, madje as në kulturën e kazinove.


Gjithsesi, këtë lidhje e ka bërë që në vitin 1977 Kevin Baugh. Në këtë vit ai shpalli “Shtet sovran” një porcion të vogël prej 6.3 ha të shtetit amerikan të cilin e quajti Republika e Molosëve. Me burime të limituara, Baugh qeveris duke përdorur si monedha xhetonat e pokerit.

Ajo që të bën më shumë çudi është fakti se ai përdori si himn të Republikës së tij, një version të përpunuar të himnit kombëtar shqiptar. Presidenti aktual Kevin Baugh drejton vendin me vetëm 11 banorë dhe kryen njëkohësisht edhe detyrën e ministrit të Jashtëm.

Republika e Molosëve është një nga vendet e para në botë që ka njohur pavarësinë ë Kosovës, një ditë pasi Prishtina zyrtare e shpalli.

Çfarë lidhje ka me Shqipërinë? Ngelet ende për t’u zbuluar.

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

gjin

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 2, 2010
Postime
3
Pikët
0
Përgjigje e: Shqipëria në Nevada

faleminderit shume
 
Top