• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqipëtar besimtar të cilët kanë kontribuar për kombin tonë.

Ane

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 31, 2014
Postime
723
Pikët
0
Përgjigje e: Shqipëtar besimtar të cilët kanë kontribuar për kombin tonë.
Ajo qe me beri me shume pershtypje ne kete video nuk eshte "preardhja" e supozuar e emrit Arnaud ,jemi mesu ma me propagandat e tyre por se si dembelizmin e paraqet si vlere ndersa punen si veper nencmuese ..rastesisht muslimanet nuk jane bira e fundit e kavallit ne cdo lemi !
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
512
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Shqipëtar besimtar të cilët kanë kontribuar për kombin tonë.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1g4WfQlM7YAjo qe me beri me shume pershtypje ne kete video nuk eshte "preardhja" e supozuar e emrit Arnaud ,jemi mesu ma me propagandat e tyre por se si dembelizmin e paraqet si vlere ndersa punen si veper nencmuese ..rastesisht muslimanet nuk jane bira e fundit e kavallit ne cdo lemi !
Eshte e pabesueshme paturpesia me te cilen genjen ne emer te fese, pervec peshtirosjes qe ndjell ndersa i lepihet harapit!!
Fare e ndyre....
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,658
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Shqipëtar besimtar të cilët kanë kontribuar për kombin tonë.

Plot Vlora me qisha e xhamia...dhe te shesin pordhe se feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Morpo kur dalin nga kisha duken sikur kane pire kafen me Zotin...Pa le myslymanet, shkojne 3 here ne dite per muhabete...S'thone kot qe feja eshte opium per budallejte...
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Imamet edhe ne luften ne Kosove kane kontribuar shume me dhjetera kemi deshmor qe kane dhene jete per lirin qe gezojme sot . Dhe me dhejtra te tjere jetojne ende dhe nuk e kane respektin nga populli sa duhet .
Kurse , prifterinjet ortodoks serrb si ne kohen e kryqezatave i bekojshine ushtaret serrb per te kryer masakra mbi poupullin civil ne Kosove .
E prifterninjet katolik te Kosoves nuk e di qe ndonjeri prej tyre ka marr pjese ne lufte ?
Cfare dallimi i mesuesve te fese te tria feve moneteiste !
Te paret e deshmuan qe e duan kombin dhe drejtesine dhe lirin per popullin e tyre , te dytet ishin nxitesit dhe frymzuesit e gjenicidit te besimtareve te tyre , kurse te tretet kane shikuar serbet seri cka po ndodhe dhe duke u lutur si ai prifti nga Amerika qe Sllobodani mos ta lere asnje musliman te gjalle !
Keto jane fakte qe tregojne te verteten i prijesve fetare ne kohen 1998-1999.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,185
Pikët
113
Imamet edhe ne luften ne Kosove kane kontribuar shume me dhjetera kemi deshmor qe kane dhene jete per lirin qe gezojme sot . Dhe me dhejtra te tjere jetojne ende dhe nuk e kane respektin nga populli sa duhet .
Kurse , prifterinjet ortodoks serrb si ne kohen e kryqezatave i bekojshine ushtaret serrb per te kryer masakra mbi poupullin civil ne Kosove .
E prifterninjet katolik te Kosoves nuk e di qe ndonjeri prej tyre ka marr pjese ne lufte ?
Cfare dallimi i mesuesve te fese te tria feve moneteiste !
Te paret e deshmuan qe e duan kombin dhe drejtesine dhe lirin per popullin e tyre , te dytet ishin nxitesit dhe frymzuesit e gjenicidit te besimtareve te tyre , kurse te tretet kane shikuar serbet seri cka po ndodhe dhe duke u lutur si ai prifti nga Amerika qe Sllobodani mos ta lere asnje musliman te gjalle !
Keto jane fakte qe tregojne te verteten i prijesve fetare ne kohen 1998-1999.
Ç'punë kemi ne me priftërinjtë ortodoksë serbë? Ne kemi priftërinjtë tanë që dhanë jetën për Kombin:


Ndërsa priftërinjtë katolikë të ruajtën dhe lëvruan gjuhën. Nuk po hyj më thellë.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Ç'punë kemi ne me priftërinjtë ortodoksë serbë? Ne kemi priftërinjtë tanë që dhanë jetën për Kombin:


Ndërsa priftërinjtë katolikë të ruajtën dhe lëvruan gjuhën. Nuk po hyj më thellë.
Ne luften e fundit e pata fjalen . Kurse , bashkveprimi i imameve dhe prifterinjeve per kombin ne shekuj qysh prej krijimit te kombit tone shqiptare nuk mund te mohohet . Ata jane shembull me i mire per besimtaret te feve tona perkatese .
Por, keto 20 vitet e fundit kane ndryshuar pak gjerat .
Dhe ka te beje se te njejtin Zot besojne prifterinjt e krishter si ata serrb si keta nga ana e kombi tone .
 
Last edited:

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
23,632
Pikët
63
Përgjigje e: Shqipetar besimtar te cilet kane kontribuar per kombin tone.

Fan Noli
shkroi drama, botoi artikuj në gazetën “Drita”, përktheu në greqisht veprën e Sami Frashërit “Shqipëria ç’ka qënë, ç’është e ç’do të bëhet”. Ai shkoi në SHBA ku luajti rol në bashkimin e shoqërive shqiptare dhe për botimin e gazetës “Kombi”. Në këto vite Noli krijoi vargjet e para dhe nisi edhe shqipërimet. Megjithëse jetoi larg Shqipërisë ai dha shumë për të. Rolin kryesor Noli e luajti në pozicionin e tij si prift. Ai e mori këtë detyrë në moshën 27 vjeçare. Si prift ortodoks për herë të parë ai mbajti liturgji në gjuhën shqipe në sallën “Knights of Honor” në Boston. Ky akt përbënte hapin e parë drejt organizimit dhe njohjes zyrtare të Kishës Ortodokse Shqiptare Autoqefale. Në vitin 1913 Fan Noli vizitoi për herë të parë Shqipërinë dhe kreu të parën shërbesë kishtare ortodokse në gjuhën shqipe në këtë vend në prani të princit Vilhelm Vid.

Noli si politikan
Noli erdhi në Shqipëri në vitet 1913 dhe 1920. Ai u bë figurë udhëheqëse në luftën për vendosjen e rendit demokratik. Me fitoren e Revolucionit të Qershorit më 17 qershor 1924 Fan Noli u vu në krye të qeverisë së Shqipërisë. Gjatë gjashtë muajve, ai drejtoi një qeveri demokratike, e cila u mundua të përballonte problemet politike dhe ekonomike të shtetit të ri shqiptar, të cilat ishin mjaft të rënduara. “Por programi i tij për modernizimin dhe demokratizimin e Shqipërisë, doli se qe tepër i nxituar në një vend pa tradita parlamentare”, mendojnë edhe sot një pjesë e historianëve. Me rrëzimin e qeverisë së tij Noli u largua përgjithmonë nga Shqipëria. Pikëpamjet mbi organizimin e shtetit, politikën e brendshme dhe të jashtme i shtjelloi në shkrime dhe fjalime të viteve 1921-1924. Luftoi që shteti të vinte në jetë parimet e demokracisë së përparuar.

Veprimtaria kulturore dhe atdhetare
Fan Noli është një nga figurat më të shquara të kulturës kombëtare. Me veprimtarinë e shumëanshme ai dha ndihmesë të çmuar në formimin e kulturës demokratike shqiptare. Një pjesë të mirë të forcave të tij ai ua kushtoi gazetarisë dhe publicistikës, duke drejtuar me ndërprerje gazetën “Dielli”, themeloi dhe drejtoi gazetën “Republika”. Ai është një ndër mjeshtrit e poezisë shqiptare, lirikat e tij ngërthejnë përgjithësime të rëndësishme artistike. Noli shprehu aspiratën e shtresave demokratike për liri dhe tokë, për drejtësi dhe përparim.
Fan Noli i kushtoi vëmëndje të posaçme edhe studimeve historike. Në këtë fushë interesat e tij u përqëndruan rreth jetës së Gjergj Kastriot Skënderbeut. Njeri me interesa të gjera krijuese ai u mor edhe me muzikologji; monografia e tij “Bethoveni dhe Revolucioni francez” në gjuhën angleze, u çmuan lart nga specialistë dhe personalitete të shquara. Fan Noli la përkthime mjeshtërore të disa veprave të shkrimtarëve të shquar përparimtarë botëror, si Shekspiri, Ibseni, Servantesi etj. Ai vdiq në Florida në mars të vitit 1965 në moshën 83 vjeçare.

Marre nga : BalkanWeb.com

Ishte besimtar pa beri per Shqiperine apo ishte Shqiptar pa beri per Shqiperine?
 
Top