• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët e Kosovës më të gjatët në botë

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Sipas nje studim prej 2019 qe u ba nga shkencetar Kroat dhe Malazez ne Kosovaret , tregon qe Shqiptaret e Kosoves dhe Malsoret bashk me populla tjer nga Dinaric Alps (Kroat, Serb, Boshnjak, Malazez) jane do prej njerz ma te gjate ne bote

This study aimed to test average body heights in both the male and females of Kosovo, as well as the differences in heights of both sexes in relation to the Kosovo administrative regions. A total of 1623 subjects participated in the research: 830 boys and 793 girls all attending their final year of secondary school. The anthropometric measurements were taken for subjects of both sexes from five diff erent administrative regions of Kosovo. The measurements of body heights were taken by trained measurers in conformity with the ISAK protocol. Means and standard deviations were calculated for ages and body heights, as were frequencies for the calculation of the density of very short and very tall subjects. The results indicated that the average height of the male population of Kosovo was 179.52±5.96 centimetres and of the female population 165.72±4.93 centimetres. These results classify both the male and female populations of Kosovo among the tallest in the world. Regarding the regional differences, some variations have been observed, and the differences in body heights among specific regions clearly confi rm the assumption that the population living in the Dinaric Alps is taller in relation to the rest of the population, while the specific average height of the central region, where the capital city is located, refl ects the expected situation conditioned by continuous migrations from all other parts of Kosovo, as well as the fact that there is a growing secular trend towards the territory of the capital city, due to better economic and living conditions.
Gjatesia e meshkujve per cdo rajon
Gjatesia e femrave


https://www.researchgate.net/publication/331446653_Regional_Differences_in_Adult_Body_Height_in_Kosovo

http://www.mjssm.me/clanci/MJSSM_March_2019_Masanovic_69-76.pdf
 
Last edited by a moderator:

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,822
Pikët
113
Re: Kosovaret do prej ma te gjate ne bote

Edhe ne sarajeve ishin njerzit e gjate. Edhe ne prishtine sidomos rinija ishin te gjate.
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,366
Pikët
63
Re: Kosovaret do prej ma te gjate ne bote

.........

Titulli i temes , mundesisht te nderrrohet dhe te behet:

"Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë"

Nuk qenkan perfshi te gjitha rajonet ne Kosove, psh rajoni i Drenices qe perfshine qendren e Kosoves, e ku gjatesia e njerezve sillet mbi 1.80 m. , psh une qe jam nga ky rajon jam 1.87 m :) .
Vetem raca shqiptare e kane kete gjatesi, minoritetet tjera qe jetojne ne Kosove, nuk e kane kete gjatesi.

-enderron-
 
Last edited:

Performer

Density 2
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
24,865
Pikët
113
Re: Kosovaret do prej ma te gjate ne bote

Po dhe Shqiptaret e tjer sh jan :p
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Re: Kosovaret do prej ma te gjate ne bote

.........

Titulli i temes , mundesisht te nderrrohet dhe te behet:

"Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë"

Nuk qenkan perfshi te gjitha rajonet ne Kosove, psh rajoni i Drenices qe perfshine qendren e Kosoves, e ku gjatesia e njerezve sillet mbi 180. , psh une qe jam nga ky rajon jam 187.55 :) .
Vetem raca shqiptare e kane kete gjatesi, minoritetet tjera qe jetojne ne Kosove, nuk e kane kete gjatesi.

-enderron-
Po, edhe une jom i Drenices nga Skenderaji. Une jom 1.90m .

Besoj komuna e Skenderajit e ka gjatesine sikur Istogu apo Mitrovica apo ma shume.. per Drenas nuk di.

pra gjatesia neper gjith Kosove mundet me qene 1.80 e sakte apo ndoshta ma shume ..... perveq Kosova jug lindore qe po e ul pak :pNejse, nuk eshte keq per ni shtet si Kosova kjo. Veq Skandinavezet , Serbet/Malazezet, Gjermanet, Hollandezet dhe Kroatet jane ma gjate se ne. Besoj qe Shqiptaret ne Mali Zi apo ne Malsi munden me qene shume te gjate , mbi 1.80m ..... sidomos pjesa e Kelmendit dhe Gruda, dhe Malsia e Gjakoves.... Malsoret ma te gjate kane qene Shqiptaret ne pjesen qka eshte sot Mali Zi ne kohen e Carleton Coon.
 
Last edited by a moderator:

Buzeqeshje

waiting and hoping
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
7,203
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

U pa puna po iki te jetoj ne Kosov se ndodhta zgjatem ahhah
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Po a eshte titulli korekt ?

Se nuk jemi ma te gjate por mundesh me thane qe jemi nje prej ma te gjate ....
 

Buzeqeshje

waiting and hoping
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
7,203
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Lulen theeee jallaaa hahah ore rrenjet thuaj po gonxhen mire e kam un haah
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,366
Pikët
63
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Po a eshte titulli korekt ?

Se nuk jemi ma te gjate por mundesh me thane qe jemi nje prej ma te gjate ....
Titulli eshte korrekt !

Nuk thash se jam me i gjati, kujdes pak me drejtshkrimin , Ice! :)

Postimi origjinal është bërë nga Buzeqeshje
U pa puna po iki te jetoj ne Kosov se ndodhta zgjatem ahhah
Buzeqeshje, kendej mund te rritesh akoma... mire se vjen ne Kosove! :)

-enderron-
 

Buzeqeshje

waiting and hoping
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
7,203
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Ja Caushi sa mikprites haha po bej gati Valixhet
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
17,933
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Interesant eshte puna e gjatesis une jam 1.78 ndersa vllau eshte 1.90, mendoj qe gjeneratat e reja te gjithe jan te gjate.
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Shtete me te gjate ne bot 2017 sipas kjo artikull edhe pse Bosnia mungon

The world's 10 tallest countries

1. Netherlands - 1.838m
2. Montenegro - 1.832m
3. Denmark - 1.826m
4. Norway - 1.824m
5. Serbia - 1.82m
6. Germany - 1.81m
7. Croatia - 1.805m
8. Czech Republic - 1.8031m
9.Slovenia - 1.803m
10. Luxembourg - 1.799m

pra Kosova mundet me qene ne TOP 10 ne kete raste


https://www.telegraph.co.uk/travel/maps-and-graphics/the-tallest-and-shortest-countries-in-the-world/
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,362
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Strange ...Nuk kam takuar ndonjehere Kosovare te gjate, si meshkujt edhe Femrat.. mesatare or short.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,846
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Strange ...Nuk kam takuar ndonjehere Kosovare te gjate, si meshkujt edhe Femrat.. mesatare or short.
Te shkurtrit nukd mund te mbijetojn ne kosove
E kane jeten me te perfshire
Per kete arsye zgjedhin te emigrojne tjeter kund
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,790
Pikët
113
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Pak a shume si Shqiptaret e zonave tjera jane. Nuk besoj se ka ndonje dallim astronomik.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,809
Pikët
113
Re: Kosovaret do prej ma te gjate ne bote

Edhe ne sarajeve ishin njerzit e gjate. Edhe ne prishtine sidomos rinija ishin te gjate.
prishtinalite nuk jane te gjate. ato qe ke pa ti kan zbrit nga bjeshket
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,362
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Re: Shqiptarët e Kosovës më të gjatë në botë

Te shkurtrit nukd mund te mbijetojn ne kosove
E kane jeten me te perfshire
Per kete arsye zgjedhin te emigrojne tjeter kund
Nga na vjen kjo lloj filozofie kshu ? Loool
 
Top