• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët e Malit të Zi

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,342
Pikët
113
Vendndodhja
Pershendetje dhe Mire se vini ju Shqiptare te Malit te Zi!!
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Shqiptaret e Malit te Zi

une jam nga shqiperiaaaaaaaaa dhe kam ca shoqe qe jane nga mali i zi po e dini ju se smerrem vesh shqip me ta se ca flasin se ca mundohen me then zoti e di
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Shqiptaret e Malit te Zi

mikela skan faj ato qe ne shqiperi jeni akoma me alfabetin e komunistave e sdini me fol dialektet e gjuhes shqipe lol
un psh merem vesh me çdo lloj shqiptari edhe me labet qe jan si amazona merem vesh lol
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Shqiptaret e Malit te Zi

STEALTH shume mire me behet qefi qe merresh vesh me ta dhe sa per dijeni ne ne shqiperi flasim gjuhen shqipe me gramatike ok lali dhe se di nga je ti po te flasesh gjuhen shqipe perdor pak grematike shoku jo sikur jemi ne mal ne lufte me serbin:p:p
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Shqiptaret e Malit te Zi

UFFF ktu qeka tema e debateve
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Titulli: Shqiptaret e Malit te Zi

STEALTH shume mire me behet qefi qe merresh vesh me ta dhe sa per dijeni ne ne shqiperi flasim gjuhen shqipe me gramatike ok lali dhe se di nga je ti po te flasesh gjuhen shqipe perdor pak grematike shoku jo sikur jemi ne mal ne lufte me serbin:p:p
pershendetje mikela..,po sikur te flasim pak bashke, ndoshta do merremi vesh pa perkthyes...
 

Viktoria

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 19, 2010
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Mali i Zi
Përgjigje e: Shqiptaret e Malit te Zi

Mikela,une jam nga Mali i Zi dhe,te lutem,mi pergjigj te gjithat gabimet ne te cilat pate sukses ti vizitosh ne shkrimet e mija.Nuk po flas me ironi por me te sakta sepse une,fatkeqesisht,nuk e mesova shkollen ne gjuhen e nenes sikur ti,dhe ne ket mnyr,falemderoj te gjith te cilt do t'ma afrojn letersin e gjuhes.
Perpos se Shqiptaret e Malit te Zi e flasin theksin e veriut te Shqiperis,me siguri ke ndegjua se letersija e gjuhes Shqipe dallohet me kontributen e geges the te toskes.Ne kto thekse pra egzistojn ato dallime te gjuhes Shqipe.
Dhe,jo vetem Shqiptaret e Malit te Zi por kah do qe jetojn e kan theksin dhe mnyren e cila mbeti nga prindrit.Keshtu ne jugun e Shqiperis ndollen Himare ne te cilen gjuha shqipe flitet me fjal greke.Asimilimi i gjuhes esht i sigurt kur gjindet afer kufinit me grupin e gjuhes tjeter.Dhe,ne fat,esht me rendesi te merremi vesh dhe te japim kontribut per ta ruajm dhe ta vazhdojm gjuhen e nenes si nje nder ma te mbhaja identitetet tona.
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Shqiptaret e Malit te Zi

-----------Shqiptaret e Malit te zi duhet te krijojne institucione paralele ne qytet ku jane shumice shqiptare dhe te mos marin pjese fare ne jeten politike sllave---
- -------Ata duhet te perfitojne tani,dhe duke krijuar institucionet paralele te kerkojne ndihmen e Shqiperise dhe Kosoves per Arsmin, shendetsine , njesimine gjuhes shqipe, organizmin administrativ etj,----------dhe ne kete menyre ata mund te krijojne nje Krahine autonome brenda Malit te zi, levizje kjo qe eshte hapi i pare drejt shkeputjes totale nga Mali i Zi----

------Te njejten gje duhet te bejne edhe shqiptaret ne Maqedoni , te krijojne institucione paralele, dhe te mos marin pjese fare ne institucionet politike te sllavo maqedonasve--ne kete menyre shkeputen vet vetiu nga Maqedonia
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,405
Pikët
113
Përgjigje e: Shqiptaret e Malit te Zi

Mikela,une jam nga Mali i Zi dhe,te lutem,mi pergjigj te gjithat gabimet ne te cilat pate sukses ti vizitosh ne shkrimet e mija.Nuk po flas me ironi por me te sakta sepse une,fatkeqesisht,nuk e mesova shkollen ne gjuhen e nenes sikur ti,dhe ne ket mnyr,falemderoj te gjith te cilt do t'ma afrojn letersin e gjuhes.
Perpos se Shqiptaret e Malit te Zi e flasin theksin e veriut te Shqiperis,me siguri ke ndegjua se letersija e gjuhes Shqipe dallohet me kontributen e geges the te toskes.Ne kto thekse pra egzistojn ato dallime te gjuhes Shqipe.
Dhe,jo vetem Shqiptaret e Malit te Zi por kah do qe jetojn e kan theksin dhe mnyren e cila mbeti nga prindrit.Keshtu ne jugun e Shqiperis ndollen Himare ne te cilen gjuha shqipe flitet me fjal greke.Asimilimi i gjuhes esht i sigurt kur gjindet afer kufinit me grupin e gjuhes tjeter.Dhe,ne fat,esht me rendesi te merremi vesh dhe te japim kontribut per ta ruajm dhe ta vazhdojm gjuhen e nenes si nje nder ma te mbhaja identitetet tona.
Shqiptaret e Malit te Zi flasin Shqipe te persosur me dialekt verior...
Sipas abetares shqipe.
Ne krahasim me te tjere????
Prsh nga ana ime.``14``
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: Shqiptarët e Malit të Zi

Pershendetje te gjitheve!
Nuk eshte i faji i shqiptareve te malit te zi, por nje e mete e sistemit arsimor ne Shqiperi qe nuk i japin rendesi dialekteve ne oret e gjuhes dhe letersise shqipe. Nuk kam qe kunder gjuhes zyrtare shqipe, por jam kundra lenies ne harrese dhe nen vleresimit te dialekteve te te gjitha trevave Shqiptare. Dialektet jane nje pasuri shpieterore e trasheguar e popullit shqiptar dhe duhet te ruhen me cdo menyre, se ato jane miniera e arte e gjuhes shqipe. Pa 'to shqipja varferohet dita-dites dhe eshte vertete per te ardhur keq qe ne vend qe ta ruajme, ta pasurojme me fjalefomime nga rrenjet e shqipes se vjeter ne e ndosim ate me huazimet e panevojshme nga gjuhet e ndryshe europiane. Mediat shqiptare e kane shnderruar gjuhen shqipe ne nje katrahure dhe tek i degjon apo lexon te duket se flasin dhe shkruajne emigrante te huaj qe jetojne ne Shqiperi. Mbrenda 20-vjeteve te fundit mania e huazimeve ka arritur kulmin dhe e ka kandisur shqipen si gjuhe gabelsh.
Ruajtia e gjuhes shqipe eshte detyrim per te gjithe shqiptaret. Anohemi per shqiptaret jasht trojeve se ata kane nje shqipe te varfer dhe nuk perpiqen ta ruajne dhe kultivojne gjuhen e tyre amtare. Por nese permendim faktet e hidhura te emiranteve shqiptare Ne Greqi Itali e gjetke, qe nuk u mesojne me dashje gjuhen shqipe femijeve te tyre. Kuli arrine aty sa edhe me femijet dhe ne familje flasin gjuhen e vendit ku punojne. E kane perulje te perdorin gjuhen e tyre ne ambjentet puplike.

Me respekt.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,405
Pikët
113
Përgjigje e vonuar

Qe mos te kete keqkuptime.ata qe une i njoh personalisht flasin Shqipe shume te bukur me dialekt Shkodran!Une kam respekt per vete,ne krahasim me disa te tjere qe kam veshtiresi per ti kuptuar!
Nuk kam deshire te bej aludime.
Ndoshta sistemi arsimor ne Malin e Zi ka qene ndryshe.....
Per te tjerat shume drejt,bashkemoshatarit tim nuk i di femija Shqip!
Turp i botes,sepse kishte vuajtur ne diktature(kjo e vertete)dhe e kishte per turp qe pjella e tij te fliste gjuhen qe ai edhe une e mesuam sebashku ne shkollen tetevjecare!
Per te ardhur keq?????
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,238
Pikët
113
Përgjigje e: Shqiptarët e Malit të Zi

Mali i Zi, deputeti Dritan Abazi mbron në parlament shqiptarët

Në mbledhjen e Parlamentit të Malit të Zi debatoi edhe deputeti më i ri i kuvendit Dritan Abazoviqi ku kritikoi rreptë qeverinë e re të kryeministrit Milo Gjukanoviq.

Dje gjatë diskutimit, deputeti Dritan Abazoviq fajësoi Kryeministrin e ri Millo Gjukanoviq për gjendje të pakënaqshme të pakicave. “Ju keni bërë që zonat dhe vendet ku jetojnë pakicat të jenë më të pazhvilluarat në këtë shtet, keni bërë që nga popujt pakicë kemi më së shumti emigrues, dhe në fund, për fat të keq të bashkatdhetarëve të mi, ju fituat përkrahjen e tyre pa rezervë për të formuar qeverinë e re edhe pse ndoshta as nuk e kërkuat. Shpërblimi juaj ndaj tyre ishte që ju nuk e keni parë të udhës që asnjë shqiptarë ta kandidoni për ministër”, tha Abazoviq.

Duke u drejtuar qytetarëve në shqip (minuta pesë në video) ai tha që Kryeministri i ri ka treguar politikë antishqiptare dhe mbas 15 viteve nuk i dha mandat asnjë ministri shqiptar. “Qytetarë të nderuar, pse ndodhi kjo, ju duhet të pyesni partitë shqiptare të cilët e përkrahën këtë Qeveri, por të jeni të bindur që ky person nuk mund t'i plotësojë premtimet që ka dhënë”, vlerësoi Abazoviq.

Ai e cilësoi Kryeministrin e ri si personin më përgjegjës për ngecje ekonomike dhe morale të shtetit, duke shtuar: “Të gjitha privatizimet tuaja ishin të gabuara dhe ju i shitët rezervat shtetërore. Ju shkatërruat turizmin duke filluar nga Ulqini, qyteti nga i cili vij unë, si dhe të gjithë qytetet përreth. Ju keni vendosur pranga në formë të kufijve të Mirave Detare dhe nuk iu ktheni qytetarëve pronën. Ju nuk iu jepni komunat që i premtuat edhe pse qytetarët kanë të drejtë t'i kenë”, përfundoi Abazoviq.

Deputeti Abazoviq njihet i afërt edhe me aktivistët e KDNJ-së në Preshevë.

http://www.youtube.com/watch?v=KKInnGdHwwk&feature=player_embedded#!

----

Bindi, a ke degju per kete djale? Cka eshte puna e tij?

Une e degjova kete diskutim dhe me la pershtypje shume te mire ky Dritani. Me sa e kuptova ky nuk qenka deputet nga partite shqiptare, por deputet shqiptar ne kuader te ndonje partie malazeze.

Shqiptaret, vota e te cileve ne referendumin per pavaresi ishte percaktuese, akoma nuk e paten asnje minister ne qeverine e Malit te Zi. Gjithashtu edhe investimet infastrukturore i kane pothuajse se zero.

Nese Gjukanovic do te ishte pak me falenderues per shqiptaret, ne shenje mirenjohjeje do te duhej te kishte rregulluar rrugen Ulqin-Shkoder...e cila eshte ne gjendje katastrofale. Ky do te duhej te ishte minimumi.
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Shqiptarët e Malit të Zi

----

Bindi, a ke degju per kete djale? Cka eshte puna e tij?

Une e degjova kete diskutim dhe me la pershtypje shume te mire ky Dritani. Me sa e kuptova ky nuk qenka deputet nga partite shqiptare, por deputet shqiptar ne kuader te ndonje partie malazeze.

Shqiptaret, vota e te cileve ne referendumin per pavaresi ishte percaktuese, akoma nuk e paten asnje minister ne qeverine e Malit te Zi. Gjithashtu edhe investimet infastrukturore i kane pothuajse se zero.

Nese Gjukanovic do te ishte pak me falenderues per shqiptaret, ne shenje mirenjohjeje do te duhej te kishte rregulluar rrugen Ulqin-Shkoder...e cila eshte ne gjendje katastrofale. Ky do te duhej te ishte minimumi.
Po Ilirian e njoh kete djale,eshte antare i nje partie qytetare malazeze me orjentim liberal(partia mali i zi pozitiv),ne fakt eshte nje nder te paret shqiptare ne mal te zi,qe e ka kritikuar hapur milo gjukanoviq,ndersa tere kritikat drejtuar atij jane shume me vend!
Per fat te keq partite ashtu quajtura shqiptare ne mal te zi,kane ra ne provime ne prezentimin e interesave shqiptare ketu,te gjitha pa perjashtim,jane dhane pas intersave te tyre te ngushta,faktikisht nuk bejne fare opzite,biles me perjashtim lidhjes demokratike pak, thuaj se te gjitha kane bere koalicion qeveritare me partin ne pushtet,perderisa pushteti nuk ka bere asgje per shqiptaret,jo vetem qe nuk ka bere asgje por ka reduktuar hapsiren jetike te tyre ne mase te madhe,duke ia marre shume kompetenca komunave shqiptare dhe perqyndruar gjithe pushtetin ne podgorice,duke ju falemderuar,ktyre te ashtuquajtura parti Shqiptare!....
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,238
Pikët
113
Përgjigje e: Shqiptarët e Malit të Zi

Po Ilirian e njoh kete djale,eshte antare i nje partie qytetare malazeze me orjentim liberal(partia mali i zi pozitiv),ne fakt eshte nje nder te paret shqiptare ne mal te zi,qe e ka kritikuar hapur milo gjukanoviq,ndersa tere kritikat drejtuar atij jane shume me vend!
Per fat te keq partite ashtu quajtura shqiptare ne mal te zi,kane ra ne provime ne prezentimin e interesave shqiptare ketu,te gjitha pa perjashtim,jane dhane pas intersave te tyre te ngushta,faktikisht nuk bejne fare opzite,biles me perjashtim lidhjes demokratike pak, thuaj se te gjitha kane bere koalicion qeveritare me partin ne pushtet,perderisa pushteti nuk ka bere asgje per shqiptaret,jo vetem qe nuk ka bere asgje por ka reduktuar hapsiren jetike te tyre ne mase te madhe,duke ia marre shume kompetenca komunave shqiptare dhe perqyndruar gjithe pushtetin ne podgorice,duke ju falemderuar,ktyre te ashtuquajtura parti Shqiptare!....
Edhe pse per skenen politike te Malit te Zi kam njohuri vetem ne vija te trasha dhe nuk di shume detaje per partite politike shqiptare, ma ka marr mendja se realiteti eshte ashtu sic e ke pershkru ti.

Sa i perket Lugines, Maqedonise dhe Malesise...mendoj se deri me tani vetem ne Lugine po arrihet qe ne momente te duhura te unifikohen shqiptaret. Ne Maqedoni dhe Malesi gjendja nuk duket shpresedhenese.

Sa i perket Dritan Abazit, i lumte. Edhe pse vetem nje individ, po arrin qe t'i degjohet zeri me shume se gjithe politkaneve te tjere shqiptare qe vijne nga partite politike shqiptare.
 
Top