• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Belgjikë/Francë

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,265
Pikët
113
Pour les nostalgiques. Il n'y a rien d'autre dans le cœur des hommes. Rien que la nostalgie...
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
7,275
Pikët
113
Ju qe jetoni ne France a mund te me konfirmoni nje lajm qe sapo degjova.

Marconi ka nxjer ligj qe fjalet Nena dhe Babai nuk do te perdoren me ne shkolla por prindi numer 1 dhe numer 2?:eek:
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
7,275
Pikët
113
Ju qe jetoni ne France a mund te me konfirmoni nje lajm qe sapo degjova.

Marconi ka nxjer ligj qe fjalet Nena dhe Babai nuk do te perdoren me ne shkolla por prindi numer 1 dhe numer 2?:eek:
1594201580690.png
ky eshte dokumenti qe duhet te mbushim per vitin shkollor te ardhshem
Prindi 1, prindi2
 

Attachments

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,265
Pikët
113
Élégie

Mes chers amis, quand je mourrai,
Plantez un saule au cimetière.
J'aime son feuillage éploré ;
La pâleur m'en est douce et chère,
Et son ombre sera légère
À la terre où je dormirai.
---------
Alfred de Musset
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
2,775
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nuk i harroj shqiptaret e pare nga ish Jugosllavia qe kam takuar ne France e Belgjike ne vitet 1990-1992,kur prezantoheshin si "jugosllave",sepse distancoheshin nga ne qe sapo kishim ardhur nga Shqiperia. Shpresoj qe te gjithe keta "jugosllave" te kene shpetuar pa viktima ne familjet e tyre gjate luftes kriminale te Milloshevicit. Tek ajo Shqiperi e lodhur erdhen ne 1999. I joti mishin ta ha por kocken ta le.Ndaj duhet me shume dashuri nder shqiptare se jemi shume pak ne bote e me shume armiq. Salut a tous les Yougoslaves de mes couilles.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,265
Pikët
113
Encore une autre chanson de jadis...

N'oubliez pas de lire les paroles. Surtout les 3 vers que j'ai mis en gras. Le reste est sans importance.

--------
J’t’aime bien Lili
Philippe Chatel
J't'aime bien Lili
Pour tous les livres que tu lis,
J't'aime bien Lili
J't'aime bien au lit, j't'aime bien au lit aussi,
Tu es le "i" du mot ma nuit, du mot ma vie
Tu es le "i" du mot ma nuit, du mot ma vie
Aussi
J't'aime bien Lili
Pour toutes les bêtises que tu dis,
J't'aime bien Lili
Quand tu m'ennuies, quand tu m'ennuies aussi,
Tu es le "i" du mot ma nuit, du mot ma vie
Tu es le "i" du mot ma nuit, du mot ma vie
Aussi
J't'aime bien Lili
Quand tu rentres trop tard et que tu me souris, Lili
C'est pas la pluie, c'est lui.
J't'aime bien Lili
Bien qu'on aura jamais les mêmes jeudis
Lili, Lili, Lili
J't'aime bien Lili,
Mais j'ai du mal à vivre cette vie,
Entre le silence et l'oubli
J'attends mon paradis.
T'es pas le "i" de mon logis, de mon abri
Tu es le "i" du mot ami, du mot ennemi
Aussi
J't'aime bien Lili
Quand tu rentres trop tard et que tu me souris, Lili
C'est pas la pluie, c'est lui.
J't'aime bien Lili
Bien qu'je sois pas le seul à qui tu dises oui,
Lili, Lili, Lili
J't'aime bien Lili
Quand on est tous les deux la nuit,
J't'aime bien Lili
J't'aime bien au lit, j't'aime bien au lit aussi,
Tu es le "i" du mot désir, du mot envie,
Et c'est pour ça que je reste là, que je reste ici,
Lili
 
Last edited:

Xhenet

Amoureus ❤️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
3,518
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Fshatari je te souhaite une très bonne journée avec cette magnifique interprétation ?
Je n'ai pas peur de la route
Faudrait voir, faut qu'on y goûte
Des méandres au creux des reins
Et tout ira bien
Le vent nous portera
Ton message à la Grande Ourse
Et la trajectoire de la course
Un instantané de velours
Même s'il ne sert à rien,
Le vent l'emportera
Tout disparaîtra
Le vent nous portera
La caresse et la mitraille
Et cette plaie qui nous tiraille
Le palais des autres jours
D'hier et demain
Le vent les portera
Génétique en bandoulière
Des chromosomes dans l'atmosphère
Des taxis pour les galaxies
Et mon tapis volant
Le vent l'emportera
Tout disparaîtra
Le vent nous portera
Ce parfum de nos années mortes
Ce qui peut frapper à ta porte
L'infinité de destins
On en pose un et qu'est-ce qu'on en retient?
Le vent l'emportera
Pendant que la marée monte
Et que chacun refait ses comptes
J'emmène au creux de mon ombre
Des poussières de toi
Le vent les portera
Tout disparaîtra
Le vent nous portera
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,784
Pikët
113
Shqiptarët janë kudo! Jemi shpërndarë si zogjt e korbit.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
6,146
Pikët
113
Ju qe jetoni ne France a mund te me konfirmoni nje lajm qe sapo degjova.

Marconi ka nxjer ligj qe fjalet Nena dhe Babai nuk do te perdoren me ne shkolla por prindi numer 1 dhe numer 2?:eek:
Kjo gje eshte ne fuqi ne shumicen e shteteve te botes jo vetem ne France. Jo gjithmone prindi ka femijen ne perkujdesje. Ka lloj lloj rastesh. Ndaj neper forma sheh prind/kujdestar ligjor (x2).
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,701
Pikët
113
Kjo gje eshte ne fuqi ne shumicen e shteteve te botes jo vetem ne France. Jo gjithmone prindi ka femijen ne perkujdesje. Ka lloj lloj rastesh. Ndaj neper forma sheh prind/kujdestar ligjor (x2).
Ke ne nuk ekziston.prindi 1 edhe 2
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
7,275
Pikët
113
Kjo gje eshte ne fuqi ne shumicen e shteteve te botes jo vetem ne France. Jo gjithmone prindi ka femijen ne perkujdesje. Ka lloj lloj rastesh. Ndaj neper forma sheh prind/kujdestar ligjor (x2).
kur mbush formularet , une vendos emrin tim te parin
 
Top