• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Itali

Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,600
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
CNN dhe The Guardian japin vazhdimisht lajme për shtëpia që shiten me 1 euro në Italinë e Jugut. A më sqaron ndonjëri si qëndron kjo punë?

E zëmë se e bleva një shtëpi në ato zona dhe e rregulloj, a është kollaj me marr sogiorno (me pasaportë amerikane)? Po taksat vjetore për prona a janë të larta në jug të Italisë?

Grazie mille!
Edhe po nuk pate taksa qeveritare per te paguar, duhet ti paguash Mafias Italiane.
Ce don shpine anej mer babe, anej osht mo keq se ne Bathore, Asphalt Jungle 😂😂😂
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
16,540
Pikët
113
Ta kem sa per dy me tre muaj ne vit, me u qetesu nga jeta e Nju Jorkut.... por muhabet koti do te jete.
Une nuk e shoh si muhabet koti nese ke deshire dhe durim. Arsyeja e kesaj iniciative eshte ndalimi i shpopullimit ne ato zona. Investimi i vertete eshte rikonstruktimi i shtepise. Per sa i perket taksave, di qe shtepia e pare ne Itali nuk eshte e taksuar. Por nuk jam e sigurt nese taksimi nis nga shtepia e dyte qe ke prone ne Itali apo merret parasysh edhe cdo pronesi qe mund te kesh gjetke.
 

Heshtje

Super Anëtar
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
367
Pikët
43
CNN dhe The Guardian japin vazhdimisht lajme për shtëpia që shiten me 1 euro në Italinë e Jugut. A më sqaron ndonjëri si qëndron kjo punë?

E zëmë se e bleva një shtëpi në ato zona dhe e rregulloj, a është kollaj me marr sogiorno (me pasaportë amerikane)? Po taksat vjetore për prona a janë të larta në jug të Italisë?

Grazie mille!

Siç e permendi dhe @Mistrece qellimi eshte per te evituar shpopullimin e disa fshatrave. Per me teper duhet te impenjohesh te besh rikonstruktimin e shtepise, me stipulimin e nje kontrate, brenda 365 ditesh.
Per @BABA nga DURRSI nuk ka vetem ne jug shpi me 1 euro, ka edhe ne Marche, Piemonte dhe Lombardi :p
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,080
Pikët
63
Vendndodhja
Upstate NY

Siç e permendi dhe @Mistrece qellimi eshte per te evituar shpopullimin e disa fshatrave. Per me teper duhet te impenjohesh te besh rikonstruktimin e shtepise, me stipulimin e nje kontrate, brenda 365 ditesh.
Per @BABA nga DURRSI nuk ka vetem ne jug shpi me 1 euro, ka edhe ne Marche, Piemonte dhe Lombardi :p
Une sa me veri do desha, por mamaja eshte 62 me arthrit dhe do klime sa me te ngrohte.

Ideja ishte ca vite te shkoj vetem per pushime dhe nese mbas nja dhjete vjetesh i le punet ne Amerike te mundesha te rrija me gjate.

Pra nuk e di a eshte kollaj per letra andej nga jugu, nese ne te ardhmen dua te rri me shume se tre muaj. Kjo ishte njera nga pyetjet.

Faleminderit te dyjave per infon.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
12,957
Pikët
113
Une sa me veri do desha, por mamaja eshte 62 me arthrit dhe do klime sa me te ngrohte.

Ideja ishte ca vite te shkoj vetem per pushime dhe nese mbas nja dhjete vjetesh i le punet ne Amerike te mundesha te rrija me gjate.

Pra nuk e di a eshte kollaj per letra andej nga jugu, nese ne te ardhmen dua te rri me shume se tre muaj. Kjo ishte njera nga pyetjet.

Faleminderit te dyjave per infon.
Mamase do t’i beje nder Po te merrje nje shtepi ne Sanremo. Klima atje eshte jashtezakonisht e mire, e pakrahasueshme ndoshta me asnje vend ne bote, edhe me vendet aty perreth. Ka plot 90 vjecar atje. :)
 

Heshtje

Super Anëtar
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
367
Pikët
43
Une sa me veri do desha, por mamaja eshte 62 me arthrit dhe do klime sa me te ngrohte.

Ideja ishte ca vite te shkoj vetem per pushime dhe nese mbas nja dhjete vjetesh i le punet ne Amerike te mundesha te rrija me gjate.

Pra nuk e di a eshte kollaj per letra andej nga jugu, nese ne te ardhmen dua te rri me shume se tre muaj. Kjo ishte njera nga pyetjet.

Faleminderit te dyjave per infon.
Qytetari extra BE, mund te bleje prone pa leje qendrimi, nëse nje traktat nderkombtar e lejon ate ose nese ekziston nje kusht i reciprocitetit midis Italise dhe shtetit prejardhes. Blerja nuk aumatizion pajisjen me dokumenta, as ne jug!
 

Dejv

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2020
Postime
782
Pikët
93
Ka noj 1 nga Bologna? Muncisht Sasso marconi se pertoj t dal larg 😜
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
12,598
Pikët
113
Shqiptare te italise, bashkohuni per shkollen shqipe ne shkollat publike...

 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
551
Pikët
93
Une nuk e shoh si muhabet koti nese ke deshire dhe durim. Arsyeja e kesaj iniciative eshte ndalimi i shpopullimit ne ato zona. Investimi i vertete eshte rikonstruktimi i shtepise. Per sa i perket taksave, di qe shtepia e pare ne Itali nuk eshte e taksuar. Por nuk jam e sigurt nese taksimi nis nga shtepia e dyte qe ke prone ne Itali apo merret parasysh edhe cdo pronesi qe mund te kesh gjetke.
Per shtepine e pare ne paguhet
por nese ke nje shtepi te dyte paguhet imu ç'do vit! Nese shtepia e dyte ndodhet jashte italise dhe ti je i huaj por me nenshtetesi italiane atehere ti e paguan imu
 
Top