• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët shpenzuan në tremujor, 206 milionë euro për udhëtime jashtë

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,635
Pikët
113


Pavarësisht nga kriza ekonomike, u shpenzuan shuma të konsiderueshme për udhëtimet jashtë. Rritje me 14 për qind krahasuar me me tremujorin e parë të vitit 2012. Shqiptarët shpenzuan rreth 206 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë tremujorit të parë të këtij viti. Në raportin e Bankës së Shqipërisë mësohet se, shpenzimet për udhëtime jashtë ishin më të ulëta krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2012, por në rritje me afro 14% krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar, transmeton Shekulli online.

Pavarësisht nga kriza ekonomike, shqiptarët duket të shpenzojnë shuma të konsiderueshme për udhëtime jashtë vendit. Nga viti 2011, bilanci tremujor neto i të ardhurave valutore nga udhëtimet rezultoi negativ. Kjo do të thotë që shqiptarët kanë shpenzuar në udhëtime jashtë vendit më shumë para se të huajt kanë sjellë në udhëtimet e tyre në Shqipëri./Indeksonline/
 
Top