• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptaret ne Amerike.

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
Nje vend qe ia kalon Kines per burgime (kemi me shume perqindje te burgosurish se Kina komuniste) dhe ia kalon gjithe botes se lire per vrasje vetem i perkryer nuk mund te jete.

List of countries by intentional homicide rate - Wikipedia
Gjysma e te burgosurve jane per droga qe sot jane te lejuar me ligj ne shumicen e shteteve dhe ato akoma po vujn denimin. Burgjet jan kompani private dhe bejn shume lek nga federal & state bugdet. Per nje te burgosur shteti paguan 200-300 dollar ne dite.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Gjysma e te burgosurve jane per droga qe sot jane te lejuar me ligj ne shumicen e shteteve dhe ato akoma po vujn denimin. Burgjet jan kompani private dhe bejn shume lek nga federal & state bugdet. Per nje te burgosur shteti paguan 200-300 dollar ne dite.
As me interesojne fare keto muhabete. Ky vend krijon miliona outcasts. Sa me shume te tille krijon nje vend, aq me te cenuara liria dhe demokracia.

 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
As me interesojne fare keto muhabete. Ky vend krijon miliona outcasts. Sa me shume te tille krijon nje vend, aq me te cenuara liria dhe demokracia.

Eshte kombinimi i lirise, kapitalizmit dhe shume rracave nga e gjithe planeti ne nje vend. kina ka vetem kinez dhe diktature, krimet patjeter jan minimal.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
Amerika ka probleme me serioze tani, deri vitin tjeter do arrije borxhi amerikan ne 30 trillion dollar. Kemi printuar para ket vit si asnjeher ne historine e njerzimit, inflacioni i dollarit duket e paevitueshme.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Eshte kombinimi i lirise, kapitalizmit dhe shume rracave nga e gjithe planeti ne nje vend. kina ka vetem kinez dhe diktature, krimet patjeter jan minimal.
E pse permend rracat, kur do mundje te permendesh politikanet me te ndyre te botes perendimore?

Di ndonje vend demokratik qe te kete politikane me te poshter se SHBA ti?

Edhe nuk po flas per cfare ndodhte me perpara, po te flas sot per sot. Gjej nje vend ne boten perendimore qe i ka politikanet me te ulet se Amerika.

Keta politikane qe fusin miliona ne xhep, kane krijuar kete lloj sistemi ku frika, dhuna dhe burgosja sundojne jeten publike.

Se jemi i vetmi shtet ne perendim, po ashtu, ku politikanet (guvernatoret) kane pushtet edhe ne fushen e gjyqesorit. Ne asnje vend tjeter perendimor nuk kane politikanet asnje fjale (pervec votes ne parlament) ne ceshtjet e gjyqesorit.

Ketu sa here qe garon dikush andej nga jugu per guvernator, premton burgosje te reja dhe masa "drastike" kundra krimeve.... ne vend se keto pune t'u lihen organeve jo-politike. Edhe ndeshkimi me vrasje eshte politizuar ne Amerike. Lere pastaj qe mbahen ne burgim te perjetshem njerez qe kane bere krime kur kane qene adoleshente (dhe dihet boterisht qe njeriu ndryshon cdo 10 vjet, pra kot me e mbajt ne burg te perjetshem).
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
Porosita food deliveri mbreme chinese food, nje kung pa chicken dhe mongolian beef, me nje cup eggdrop sup beri 38 dollar, zakonisht 20 e gjitha kushton, sidomos ne texas qe eshte gjthcka me lire. Me bakshish kushtoi $50 dhe ushqim kot. Ka me ik vlera e dollarit per lesh.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,866
Pikët
113
Shif shif diskutojne keta te dy qe i dhane voten Biden, shut the hell up both of u, lol. Jo 30 trillion, po 100 ka me shku, perdite futen ime mijera cartel drug dealers ne borders. Ca prisnit?? Dele, votuat te paguani me shume, increased tax dhe cmimet te ngrihen. 🤨
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Shif shif diskutojne keta te dy qe i dhane voten Biden, shut the hell up both of u, lol. Jo 30 trillion, po 100 ka me shku, perdite futen ime mijera cartel drug dealers ne borders. Ca prisnit?? Dele, votuat te paguani me shume, increased tax dhe cmimet te ngrihen. 🤨
Mos ia fut kot please.... republikanet asnjehere nuk e kane ulur borxhin e Amerikes. Sa per pallavra jane te mire ata... Si Thacheri e Regani jane... demagoge qe ne veper e ngriten borxhin.

Why Joe Biden isn’t afraid of debt any more | The Economist


Ky vend duhet te filloje te burgose politikanet (majtas e djathtas). A ke pa ti si i burgosin politikanet ne Japoni, Izrael, Gjermani, etj. per muhabete koti fare?

Amerika perse nuk e ben kete, por rri e ndeshkon vetem pabuksat dhe zezaket?

Edhe borxhin nuk e ngrene fukarenjte ne SHBA. The Economist thote qe me pak se 300 bilione ne vit u shkojne fukarenjve.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,866
Pikët
113
Te dyja palet jane nuk thashe republicanet jane me te mire, tu duk Trump I pazotii ty sepse I ekspozoi big time. Se kuptoj per cfare ankohesh??!
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Te dyja palet jane nuk thashe republicanet jane me te mire, tu duk Trump I pazotii ty sepse I ekspozoi big time. Se kuptoj per cfare ankohesh??!
Me i mire se Hilari ishte ai, prandaj e votoi populli. Po pastaj ne momentet e krizes e tregoi veten kalama bythe. Vete populli e hoqi.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,866
Pikët
113
Me i mire se Hilari ishte ai, prandaj e votoi populli. Po pastaj ne momentet e krizes e tregoi veten kalama bythe. Vete populli e hoqi.
🙄 Yea yea e hoqen ato politikanet e korruptum qe sapo pershkrove me lart!! Populli e votoi si asnjehere tjeteer ne history.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
@Erdhi Dimri paske scary super powers, momentin qe ti ke shkru ktu per mass shootings paska ndodh nje tjeter mass shooting ne florida
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
@Erdhi Dimri paske scary super powers, momentin qe ti ke shkru ktu per mass shootings paska ndodh nje tjeter mass shooting ne florida
E pashe (ate te klubi ne Majami), kur solla shkrimin e The Guardian.

Por fakti eshte qe cdo ore dikush ha koqen e plumbit ne Amerike. Andej nga jugu as dua te me shkele kemba. Mire jam ketu ne North East. K

am deshire te shikoj Chicagon dhe Washington State, pjesa tjeter e Amerikes nuk ekziston per mua :) Vend i eger, tamam si ata filmat me Wild West.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,621
Pikët
113
E pashe (ate te klubi ne Majami), kur solla shkrimin e The Guardian.

Por fakti eshte qe cdo ore dikush ha koqen e plumbit ne Amerike. Andej nga jugu as dua te me shkele kemba. Mire jam ketu ne North East. K

am deshire te shikoj Chicagon dhe Washington State, pjesa tjeter e Amerikes nuk ekziston per mua :) Vend i eger, tamam si ata filmat me Wild West.
Je shum gabim. Texas eshte vend i persosur dhe njerzit jan shume friendly prandaj eshte vend i kire se gjeografikisjt si natyre nuk ka asgje terhqse. Edhe sezaket ktu jan shum personable njerz. P,sh nju jorku seattle atje jan njerzit shume me te kqi, me te rende me fake ne weat coast.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,601
Pikët
113

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Je shum gabim. Texas eshte vend i persosur dhe njerzit jan shume friendly prandaj eshte vend i kire se gjeografikisjt si natyre nuk ka asgje terhqse. Edhe sezaket ktu jan shum personable njerz. P,sh nju jorku seattle atje jan njerzit shume me te kqi, me te rende me fake ne weat coast.
Ti aty ne TX jeton?

Mua vetem puna dhe problemet shendetesore me mbajne ne Amerike. Njerez te edukuar vetem ne Boston kam pare me shumice... dhe aty me shume ngjan me Angline e Kanadane se me Ameriken. Nju Jorku eshte vari leshte, por ka pak arome nga cdo cep i botes. 100% amerikane, si te ky qyteti ku banoj, mua per vete nuk me terheqin.
 
Top