• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shtetas apo Qytetar

Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,622
Pikët
63
Mua me duket se percaktimi "shtetas" ne Kushtetute dhe ne perditesim eshte jo i perpiket, sepse ata nuk jane shtetare - shtetasit e kan deleguar ushtrimin e qeverisjes. Dikur esht perdorur termi nenshtetas, term i cili ka pas buruar qysh prej feudalizmit.

Ne Kushtetuten e Shqiperise nuk jepet percaktim i shtetasit dhe qytetarit te Shqiperise.
Neni 2
1. Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.
Neni 39

1. Asnjë shtetas shqiptar nuk mund të dëbohet nga territori i shtetit.
etj., et.

Ja percaktimi i fjalorit te gjuhes Shqipe:
SHTETAS m.
Pjesëtar i popullsisë së përhershme të një shteti, i cili gëzon të gjitha të drejtat civile e politike dhe përmbush të gjitha detyrat që i takojnë sipas ligjeve të këtij shteti. Shtetas shqiptar. Shtetas i huaj. Shtetas i Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë. Të drejtat dhe detyrat e shtetasve.
Percaktimi qe fjalori i ben fjales qytetar:
QYTETAR m.
1. Banor i qytetit, qytetas.
2. Ai që i përket popullsisë së një shteti të caktuar dhe që ka të gjitha të drejtat e detyrat e vendosura me ligj; shtetas. Qytetar i lirë. Qytetar nderi. Të drejtat (detyrat) e qytetarit.
3. Emri, me të cilin thirret zyrtarisht banori i një vendi nga punonjësit shtetërorë, sidomos nga punonjësit e rendit publik e të gjykatave. Shoku qytetar!
QYTETARI f.
1. Të qenët qytetar i një shteti të caktuar me të drejtat dhe detyrat e vendosura me ligj; shtetësi. Qytetaria shqiptare. Fitoi të drejtën e qytetarisë.
2. Vetëdija e njeriut të lirë për të drejtat e detyrat që ka në një shoqëri e në një shtet dhe synimi i tij që të punojë e të luftojë për të mirën e tyre. Ndjenja e qytetarisë.
3. Mënyra e jetesës në një qendër të banuar sipas rregullave e detyrave shoqërore dhe sipas kërkesave të kulturës e të higjienës. Normat e qytetarisë. Mësim i qytetarisë. vjet. edukata qytetare.
Kushtetuta e Frances:
ARTICLE 1• General guarantee of equality
France shall be an indivisible, secular, democratic and social Republic. It shall ensure the equality of all citizens before the law, without distinction of origin, race or religion.
Krahasoni keto me siper me percaktimin e Webster:
Definition of citizen
1
: an inhabitant of a city or town
especially : one entitled to the rights and privileges of a freeman
2
a: a member of a state
b: a native or naturalized person who owes allegiance to a government and is entitled to protection from it
She was an American citizen but lived most of her life abroad.
3: a civilian as distinguished from a specialized servant of the state
Soldiers were sent to protect the citizens.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
6,622
Pikët
113
Përgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Ti e thua vetë, shtetas dhe shtetar, pse na pyet ne?
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,103
Pikët
83
Përgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Nuk po kuptoj !
 
Last edited:
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,622
Pikët
63
Përgjigje e: Shtetas apo Qytetar

Keni durim e lexoni deri n'fund. Veda jom per percaktimin "qytetar".
 
Top