• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shumë pranë realitetit/ NASA krijon videon e mahnitshme të planetit Mars

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,710
Pikët
113
Pamjet vërtet mahnitëse, të krijuara duke përdorur robotët e NASA-s, kanë zbuluar pikërisht atë që do të ishte sikur të shëtisnit nëpër sipërfaqen e Marsit. Klipi i jashtëzakonshëm me rezolucion 4K, tregon pamje panoramike të sipërfaqes së Planetit të Kuq, nga dunat e rërës deri te shkëmbinjtë.I titulluar “Udhëtimi në të gjithë sipërfaqen e një bote tjetër”, videoja 10-minutëshe u postua në YouTube nga Dokumentarët ElderFox të Britanisë, të cilët thonë se është krijuar duke përdorur foto dixhitale të shkrepura nga planeti...


--------------
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,842
Pikët
113
eshte nje film artistik amerikan, per marsin ( marsiani, quhet) , ku kozmonauti i mbetur aty, fillon e kultivon pataten,
e vazhdon jeton disa muaj, gjersa e gjejne perseri,
mendoj se duke çuar ca robot aty, ku te programohen te bejne te njejten gje si ai ke filmi, te mbjellin pa mbarim,
ndoshta nje dite (pas 100-200 vjetesh) do te kemi krijimin e nje atmosfere te vogel me oksigjen,
qe mund ti japi mundesi atij planeti, nje dite te behet i banueshem,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,842
Pikët
113
I ribanueshem..heren e fundit u be keshtu nga atomic explossions
e ke gabim e dashur, se po te kish qene Marsi i banuar dikur, sot te pakten do kishin gjetur qofte edhe nje element te jetes aty,
dhe elementi kryesor eshte ; oksigjeni, nuk ka asnje molekule oksigjeni,
disa dokumentare, ku thuhet, se; ketu do t'kete kaluar nje lume, ketu do t'ket qene nje liqen, i kam pare dhe une,
por une mendoj se ato riviere jane krijuar nga ererat apo rrymat kozmetike, siç quhen,
 

Performer

Density 2
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
25,011
Pikët
113
Ndoshta atehere me thuaj pse mendojn qe mund te behet i banueshem?
Cfare kushtesh permbush....
 
Last edited:

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,842
Pikët
113
Ndoshta atehere me thuaj pse mendojn qe mund te behet i banueshem?
Cfare kushtesh permbush....
thone qe kushtet e gravitetit jane te ngjashme me ato te tokes, veç nuk ka oksigjen,
po qe se fillon e mbillet dhe çohet uje ne fillim, e dalngadal çlirohet oksigjen nga bimet, mundet te krijohen kushtet per jetese,
kuptohet kjo gje kerkon kohe, mvaret nga investimi, puna atje, mundet 100-200 vjet, por mundet edhe 300-500 vjet,
 

SystemA

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,889
Pikët
113
thone qe kushtet e gravitetit jane te ngjashme me ato te tokes, veç nuk ka oksigjen,
po qe se fillon e mbillet dhe çohet uje ne fillim, e dalngadal çlirohet oksigjen nga bimet, mundet te krijohen kushtet per jetese,
kuptohet kjo gje kerkon kohe, mvaret nga investimi, puna atje, mundet 100-200 vjet, por mundet edhe 300-500 vjet,
Do i coje elon mushk....me raketa.
 

Performer

Density 2
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
25,011
Pikët
113
Ne po bëjmë të pa banueshme tokën...
Juve ju rren menia...
Teknologjia per te zgjidhur shume probleme te tokes esht e leht per tu implentuar...jan interesa te tjera politiko ekonomike qe nuk duan te ndodhe kjo...
 

Solon12

Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
84
Pikët
18
me kujton si Utah ose death valley. Te fluturoshesh nje satelit per 3 muajsh, dhe te explorohet nje planet tjeter.. Cfare gjerat qe behin kopilet.
 

Solon12

Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
84
Pikët
18
Ndoshta atehere me thuaj pse mendojn qe mund te behet i banueshem?
Cfare kushtesh permbush....
eshtë e veshtirë sepse Marsi nuk ka një fushë magnetike për të mbrojtur nga rrezet UV. Duhet te jetosh nentok. Por ka uj dhe oksigjen i ngrire.
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
376
Pikët
28
...sikur te na e falte neve, zoti, gjermoni i modh, butrintin parajsen e marsit qe ua ka bllokuar dhe nuk duket, do ishte kryeveper!
 
Top