• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmin e personave

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmin e personave ?!

Shume persona mund ta vleresojne indiferencen,disa te tjere e quajne thjesht mendjemadhesi dhe menyre per te qene ne qender te vemendjes.
Nderkohe,ndonjehere jeta na perball me disa situata dhe persona qe ta imponojne ne njefare menyre sjelljen indiferente sepse ne te kundert do te nenvleresonin ose do te quanin si me konfidenciale sesa duhet.

Cili eshte mendimi juaj ne raport me kete teme?!

;) ...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Mendoj se ne disa raste sherben ''''duhet t'jesh pak indeferent ose me sakte kjo varet dhe ne cfare arsyesh behet fjale !
Ps ca aspekti..un s'kam tip indiferenti e mbase mendoj se duhet t'isha ..sepse me keto kohe qe kan ardhur njerezit jan me te djallezuar se dikur ..gje qe ben qe ne disa raste mund t'bejn dhe keq dashje pa dashje ..per mua mendoj se duhet te jesh Disi ;)....
po pastaj jo gjithmon se vertet disa qe se meritojn mund te marin dhe per mendjemadhesi ...megjithate mendoj qe ai qe te njeh dhe te kupton :)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Indiferente per c'ka sme intereson drejtperdrejte

Menefrego ndaj mediokritetit
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Mendoj se ne disa raste sherben ''''duhet t'jesh pak indeferent ose me sakte kjo varet dhe ne cfare arsyesh behet fjale !
Ps ca aspekti..un s'kam tip indiferenti e mbase mendoj se duhet t'isha ..sepse me keto kohe qe kan ardhur njerezit jan me te djallezuar se dikur ..gje qe ben qe ne disa raste mund t'bejn dhe keq dashje pa dashje ..per mua mendoj se duhet te jesh Disi ;)....
po pastaj jo gjithmon se vertet disa qe se meritojn mund te marin dhe per mendjemadhesi ...megjithate mendoj qe ai qe te njeh dhe te kupton :)
Vetem ty qe nuk mundesh te te konsiderosh indiferente,do ishte mekati me i madh te te konsideroje te tille :)!
Sigurisht qe ka persona dhe situata qe e meritojne kete sjellje ...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Vetem ty qe nuk mundesh te te konsiderosh indiferente,do ishte mekati me i madh te te konsideroje te tille :)!
Sigurisht qe ka persona dhe situata qe e meritojne kete sjellje ...
Po moj motrushe ndaj e them sepse me ka djegur..shum raste njerezit perfitojne nga Miresia kiss kiss kiss
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Eh e dashur,ata qe perfitojne nga miresia e dikujt e bejne dicka te tille sepse realisht nuk njohin termin e vertete te fjales " MIRESI"! Kur nje virtyt nuk e ke pjese te vetes,domosdoshmerisht do e cenosh e nenvleresosh edhe tek te tjeret kiss kiss !
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Just myself moter fatmiresisht vertet jam tipe qe nuk leshoj pe nga njeher dhe un..duhet ta pranoj ..Po ne Rast qe duhet ama ..Jam shpirt Luftarak ***ne kuptimin e mire te fjales **mbase dhe kjo me ben disi provokatrice **po jo me tkeqe ..po nese njeriu Se njeh vertet fjalen **Miresi ** dmth qe i mungojn dhe ato veti qe din ti dallojne T'mirat nga e keqja dhe kjo eshte per te ardhur vertet keq ;)
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Eshte per te ardhur keq e dashur,jam mese dakord me ty por ja qe ndonjehere vete realiteti qe na rrethon eshte i trishte per brendesine qe ai ofron.
Gjithsesi cdokush tregon sjelljen,karakterin e dinjitetin e tij ne cdo moment e ne cdo sjellje qe ate e perfaqeson ;)!
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Ca vlersimi ti jap.As me behet vone nese dikush eshte indiferent,i jap nje mundesi nese shikoj qe ka te njejtin qendrim behem une me indiferent se vet personi ne fjale.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Meri ndonjeher duhet te jemi realiste qe njeriu ne jet perballet me nje Realitet qe qe brenda saj ka plot gjera e porvokime e deshira provokime dhe nga pervoja i diskutuam pak me lart po jo gjithmon ndodhin e deri sot s'jam pre e atyre se me pak fjale ekziston dhe fjala e cmuar ne disa raste *IGNORE** megjth.. s'me ndodh shpesh per fat qe ta perdor :)
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Varet ka raste qe duhet te jesh pak indeferent nqs do te mbijetosh sepse ka persona qe duna te shfrytezojne reagimin tend per te miren e tyre por duke te shkaterruar ty dhe ne keto raste Indiferentizmi hyn shume ne pune. Eshte nje fjale e urte popullore gjella me kripe dhe kripa me karar, kshu qe dhe Indeferentizmi atje ku duhet dhe jo kudo.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Te gjithe jetojme dhe prekim kete realitet edhe te dhimbshem ndonjihere qe quhet indiference...ndaj vuajtjeve, mungesave materiale, varferise, etj etj.Ky eshte degradim i njeriut te sotem, sidomos i atyre qe kane ne duar shumicen e pasurive kolosale te kesaj Bote...i atyre qe u besohet drejtimi i nje shteti dhe jane indiferente kriminale ndaj interesave me jetike te popullit.... (ky eshte tjeter kendveshtrim)

sa per indiferencen qe hasim ne jeten e perditeshme, ehhh pa problem, jepi drejtim...keshtu mendoj une per kete gje.

sa per te qene koherente kjo pergjigje ishte per posten e bell_
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Meri si esht punaaaaa eeee ?? e kshu kshu....ca te bejme ?
Cdo gje esht reciproke esht nje shprehje "sa ke nevoje ti per mua aq kam edhe un per ty" kshuqe as qe behet fjale ti lepihem njeriu ;)
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Shqip Indiference/Menefrigizem thuhet 'mos me tu rrujt fare'. Pra kur tjetrit nuk i rruhet c'fare kerkon ti rruash?

Per mendimin tim po te gjendesh perballe indifernces/menefregizmit eshte me mire te nderrosh rruge.
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Ka raste kur merret si mendjemadhësi e si mospërfillje. Mendoj se janë qëndrime që nuk duhet të mbahen në situata të caktuara. Me ''Të bësh sikur s'ta ndjen'' jo gjithmonë del i fituar.
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

si i thojne nje fjale:si te shtrojne mbuloji:):)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

________________________________________

P.S (nje mendim qe me lindi, duke lexuar postime aty- ketu)
Sa per "te qeshur", kur edhe ne nje Forum, lexon postime te tipit : "te themi ate qe na ben interesante, ate qe "duhet" thene dhe, jo ate qe mendojme apo jemi me te vertete,apo te tipit "karshillik" :p....

``mendohu``Ndoshta cektesia ne gjykim, s`duhet perjashtuar...varet shume nga komponente formimi.
loooooool ``grusht`` -pis- ``16``

____________________________________________

Indiferenca....

Poshtersia qe indiferenca mbart ne vetvete eshte me agresive edhe se perbuzja njerezore! Ajo shpreh nje inat te thelle rrenjosur qe shoqerohet me nje doze te larte urrejtjeje ndaj tjetrir, duke cuar deri ne injorim total te tjetrit. Indiferenca eshte nje mohim qe i ben dikujt, e fut tjetrin ne rradhen e te pallogariturve prej teje, dhe krijon nje ftohje te ndjenjave miqesore duke i shnderruar ato ne armiqesore. Indiferentizmi ne vetvete komunikon "Armiqesi" Pastrim te shikimit. " "si te jesh si mos jesh per mua eshte njesoj, nuk mundem te te shoh e kjo sme pengon rrugen." dhe percepton tjetrin si nje armik, "Lufte e hapur" Tjetri shnderrohet ne nje objekt te pa nevojshem.
Indiferenca: - Ti nuk egziston per mua, Ti nuk vlen asgje.( Perbuzje maksimale )

P.s Smendoj se ka ndonje gje per ta vleresuar ketu, Edhe pse me raste duhet perdorut, por sic thote dhe nje shprehje: ( gjella me kripe dhe kripa me karar) .
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

YYYYYY sa shume postime :p..
Per jeten e te tjereve jam shuuume indiferente, per njerezit qe kam xhan jam pasionle...e vleresoj ne disa raste dhe e urrej ne disa te tjera..VARET :D..

P.s: Pikatorja s'i kam bere detyrat..:p
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

Si mund te vlersohen indiferenca dhe moskokecarja ?

Nje person kur e praktikon dmth NUK dedikon rendesi.
Une si e konceptoje ?
Rasti me konkret dhe qe me ka dhembur me shume Keto sjellje kur praktikohen nga persona qe i kam perzemer me dhembin shume sepse nuk kane nje Spjegim, kete nuk arrije te konceptoje.
Nje shoqeri e rendesishme qe perfundoi ne kete lloje Injorimi nga ane saj .
Perpara ca ditesh me merr ne tel. folem per te me bere urimet, ndersa ishim ne shkolle dy hapa larg nj-tj dhe duke u pare ne sy dhe sme fliste per qamet !!!

Ajo qe me bene pershtypje eshte se sa me shume kripe te hash me nje person e aq me shume do e kuptosh .

Por disa reagime pikerisht nga persona qe i dua fort dhe qe njoh them mjaft mire ne rreth shoqeror, shkollor, familjar e te tjere te lene pa fjale..... ne disa raste.

Indiferenca dhe Menefregizmi ekzsiston atje ku nuk ka Dashuri dhe Interes ekonomik. Ky eshte konkluzioni principal.
 

Corn

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 10, 2009
Postime
324
Pikët
0
Përgjigje e: Si e konceptoni dhe njekohesisht a e vleresoni indiferencen,menefregizmi

E drejte , cdo kush meriton nje "cmim " .
 
Top