• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si ka lindur buka?

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemerNe Azine e Vogel, pikerisht ne Tschatal Huynk, ne Turqi, eshte shte gjetur furra me e vjeter ne bote: ajo mendohet se daton rreth 5900-5700 perpara Krishtit. Si fillim, njeriu shtypte frutat e pemes se bukes apo edhe dritherat midis dy gureve, duke perftuar keshtu nje miell te cilin e lidhte me uje dhe e piqte mbi nje gur te nxehur. Keshtu lindi buka pa maja. Ishin egjiptjanet qe zbuluan se duke e lene burimin ne nje vend te ngrohte dhe te lagesht, ai e rriste volumin e tij. Keshtu qe ata filluan te ruanin ate dhe zbuluan se duke e perzier nje pjese te ketij brumi me brumin normal, perftonin nje buke me te shkrifet dhe me te bute.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Si ka lindur buka?

IU deshen 500 vjet turqve, t'ua "mesonin" shqiptareve "si ka lindur buka" :p
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Si ka lindur buka?

Rrofshin turqit qe e kane buken speciale..Por jo vetem buken por çdo lloj ushqimi qe ja vlen te hashe ne guzhinat e tyre!! kiss lexuesit ;) klm.
 
Top