• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si ndikon virtualiteti tek ju?

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Edhe pse ne te gjithe e dime qe virtualiteti (fjala vete sugjeron)nuk eshte realitet, ... jemi te vetedijshem qe pas avatarit&nick fshihen njerez te vertete.
A ndikojne tek ju njgarjet qe ndodhin ne virtualitet? Ndikon fjala e bukur ose ofendimi/fyerja e dikujt ne gjendjen shpirterore tuaj,
dhe a e transferoni ne gezimin apo hidherimin e jetes se vertete?
Per emocione tjera mos te flasim..
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Si ndikon virtualiteti tek ju?

cdo gje qe ekziston ndodh, por edhe virtualet cndrohen ne realitet, kurse vurtualja e chatit esht virtuale e nuk ndryshon. varet ku si qysh tek etj...
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

...pozigativisht :p..........
 

Emilia

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
56
Pikët
0
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Per mua virtualiteti eshte si puna e gripit :p
ca kur i kap gripi e kalojne rende,,, ca e kalojne lehte...( une futem tek te dytet loool )

por kur sme pelqen ose krijohet ndonje "argument" ne virtualitet ...se zgjas shume...i bie shkurt ste flas me dhe nuk e lej te me bezdisi ose te me shoqeroje ne real life.

:)
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Virtualiteti dhe realiteti ndryshojn nga shume faktore, eshte e kote tani te rri dhe ti numeroje. Qe ne momentin e pare qe futesh ne pc, e stakon trurin qe po shkruan/bashkebisedon me nje te panjohure, dhe automatikisht stakoje trurin qe gjithcka mund te ndodhe. Nuk je face-to-face (ballperballe) qe mund te dish ta analizosh situaten dhe ta kthen ne anen tende, nepermjet argumentave bindes. Ketu fjala peshon njesoje, si nga nje adoleshent dhe nje plake me thinja. Une personalisht automatikisht e shumezoje me zero, fundja futem per tu argetuar dhe jo per te kaluar ne stres, nese do e shikoje si dicka stresante nuk do e merrja mundimin te rifutesha dhe te koumikoja. Prandaj quhet virtualitet, sa e thua shuhet, ndersa realitet nje fjale e rende le gjurme.
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Ketu fjala peshon njesoje, si nga nje adoleshent dhe nje plake me thinja. Une personalisht automatikisht e shumezoje me zero,
Deri diku ke te drejte..mire thojne: "Welcome to the Internet, where the men are men, the women are men, and the little girls are FBI agents"
Por, ta shumezojme me zero s`jam dakort, po te ishte komplet kshu nuk do humbisnim kaq kohe ne virtualitet.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Deri diku ke te drejte..mire thojne: "Welcome to the Internet, where the men are men, the women are men, and the little girls are FBI agents"
Por, ta shumezojme me zero s`jam dakort, po te ishte komplet kshu nuk do humbisnim kaq kohe ne virtualitet.
Une e kisha ne kontekstin kur kthehet ne ceshtje personale. Ne momentin qe une krijoje miqesi, kam afrimitet normalisht fjala e tyre ndikon. Kurresesi nuk mund ta shumezoja me zero, se normalisht zene nje pjese te shoqeris time, pavaresisht jo si ajo reale. Po ndonjehere konsumojm muhabete qe nuk i bejm dhe ne ato reale. E kisha ne pergjithesime per ato persona qe futen ne gjera personale pa ditur asnje presje per mua. :)

P.s Ndoshta e kam keqinterpretuar une.
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Tashi pergjigja e sakte eshte qe sma ndjen,,,por e verteta eshte qe ndonjehere me acaron ai vend ne kulm dhe mbasi e kam mbyll me vjen inat me veten qe harxhova ate kohe aty duke mos perfituar asgje biles duke u budallallepsur...

Shembull konkret me bene floode para nja dy vjetesh ..po ku isha msu une e shkreta te me lakonin emrin mbrapsh e parc slan zgjedhim lakim trajte ....edhe kot me se koti se te ishte me arsye ja kisha bo hallall...desh kam plas nga inati ate nate ....edhe mbasi e mbylla sme dilte e keqja e atij veni....
Kshu qe mua personalisht ma prish terezine ndonjehere...deri sa mendoj e them heme se aq dine ...snxefesh dot me budallain se ate pune ka ai/ajo perdite :D
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Virtualiteti mund te jete antonimi i realitetit por pavarsisht kesaj ai mund te ofroje te njejtat emocione dhe reagime qe mund te ofroje dhe realiteti. Une personalisht kam perjetuar dhe kam reaguar ne bisedat virtuale njelloj si ne realitet.Ndikimi i virtualitetit tek un ka qene me i madh ne fillim,pastaj me kalimin e kohes fillova te seleksionoj njerzit "virtuale",fillova te kuptoj "hilet" e virtualitetit dhe besimit total ja la vendin dyshimit...Megjithate mendoj se virtualiteti ngelet sa "i rezikshem" po aq " interesant"
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Virtualiteti...dhe u i bahkangjitem deri diku disa nga parafolsit ;) eshte humbje kohe deri diku ndikon dhe negativisht sepse ka raste qe humb ....me shum koh se duhet ..nese i kthehesh arsyes qe pse hyn ne Pc ..si ne rastin tim
Ps spo i perziej gjerat e spo hyj me thell ne detaje....zen pothuaj 1vend te vogel...ate te shoqerise sepse un skam arsye tjeter me me hy kshuqe...mendoj qe pak a shum zen dicka po jo vendin thelbesor Virtualiteti...

Sikurse e tha dhe The Enforcer® pak me lart jemi te panjohur me njeri tjerin maxi maxi 1web...qe eshte vetem aparence ..asgje me shum nese nuk kalon ne Realitet ngele po asgje...dmth ajo pak gje qe ngelet eshte shoqeria ...;) kshuqe ate pak vend zen me pak fjale :)
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

hmmmmmmmmm te gjith thoni virtualiteti keshtu jo humbje kohe jo gje pa kuptim etj etj e fundi i fundit prap ketu vini:)un perveten time sa jam ne net mundohem tja kaloj mir bej shaka,qeshem,ironi ndonje kunj me cu shprtin ne vend:),por ka raste dhe qe acarohem pasi njerez jemi dhe derisa jemi ne nje vend mes shum njereve te tjere qe dine ofendimet,sharjet do mosdo qe keta gjera kane nje ndikim,por pasi fik pc sikur se vras shum mendjen e duke mos e vrare me shtyn prap me hy ne net:)
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Eshte nje menyre per tu argetuar pa shume shpenzime.:d
Ndikon per aq kohe sa jam para komp. Me merziti kush. Nje klik dhe e hoqa qafe. Ia gjen zgjidhjen me kollaj se realitetit :d
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,678
Pikët
113
Përgjigje e: Si ndikon virtualiteti tek ju?

Virtualiteti esht kalim kohe deri ne momentin qe nuk ngaterrojm jeten reale me ate virtuale.
Virtualiteti ka anet pozitive dhe negative te saj.
Ne shumicen e rasteve mesojm nga mendimet e te tjereve,por ne shumicen e rasteve humbasim edhe kohen kot.
 
Top