• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si të rivendosni një fjalëkalim të WordPress nga phpMyAdmin

Hoxy

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2016
Postime
25
Pikët
3
Dëshiron të rivendosësh fjalëkalimin tënd të WordPress duke përdorur phpMyAdmin? Nëse nuk jeni në gjendje të rivendosni fjalëkalimin tuaj të WordPress, atëherë ekziston një mënyrë për ta rivendosur atë direkt në bazën e të dhënave të WordPress duke përdorur phpMyAdmin. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të rivendosni me lehtësi një fjalëkalim të WordPress nga phpMyAdmin.
Pse të rivendosni fjalëkalimin e WordPress nga phpMyAdmin
WordPress e bën shumë të thjeshtë rivendosjen e fjalëkalimit tuaj. Ju thjesht mund të shkoni në ekranin e hyrjes dhe të klikoni në lidhjen ‘Lost your password’.Duke klikuar mbi të ju duhet të rivendosni faqen e fjalëkalimit ku mund të vendosni emrin tuaj të përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin. Pas kësaj WordPress dërgon një lidhje për rivendosjen e fjalëkalimit në adresën e postës elektronike të lidhur me atë llogari të përdoruesit.

Sidoqoftë, nëse nuk keni akses në adresën e emailit, ose faqja juaj e WordPress nuk arrin të dërgojë një email , atëherë nuk do të keni mundësi të rivendosni fjalëkalimin tuaj.
Në një situatë të tillë, do t’ju duhet të rivendosni fjalëkalimin tuaj të WordPress direkt në bazën e të dhënave. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është duke përdorur phpMyAdmin .
Pasi ta themi këtë, le të shohim se si mund ta rivendosni me lehtësi një fjalëkalim të WordPress nga phpMyAdmin.
Si të WordPress Fjalëkalimi nga PhpMyAdmin
Së pari ju duhet të identifikoheni në pultin cPanel të llogarisë tuaj të hostimit të WordPress . Tjetra, duhet të klikoni në ikonën phpMyAdmin nën seksionin e bazës së të dhënave.Kjo do të nisë aplikacionin phpMyAdmin, ku ju duhet të zgjidhni bazën e të dhënave tuaj WordPress.Tani do të shihni listën e tabelave në bazën e të dhënave tuaj WordPress. Tani duhet të shikoni në këtë listë tabelën ‘-tabela-prefiksin wp _users’ dhe të klikoni në lidhjen ‘Shfletoni’ pranë saj.

Shënim: Emrat e tabelave në bazën e të dhënave të WordPress tuaj mund të kenë një parashtesë tabelë të ndryshme nga ajo që po tregojmë në pamjen tonë të ekranit.
Tani do t’i shihni rreshtat në tabelën tuaj të përdoruesve të WordPress. Shkoni përpara dhe klikoni në butonin editues pranë emrit të përdoruesit ku dëshironi të ndryshoni fjalëkalimin.

Shënim: Emrat e tabelave në bazën e të dhënave të WordPress tuaj mund të kenë një parashtesë tabelë të ndryshme nga ajo që po tregojmë në pamjen tonë të ekranit.
Tani do t’i shihni rreshtat në tabelën tuaj të përdoruesve të WordPress. Shkoni përpara dhe klikoni në butonin editues pranë emrit të përdoruesit ku dëshironi të ndryshoni fjalëkalimin.
PhpMyAdmin do t’ju tregojë një formë me të gjitha fushat e informacionit të përdoruesit.
Ju do të duhet të fshini vlerën në user_passfushë dhe ta zëvendësoni atë me fjalëkalimin tuaj të ri. Nën kolonën e funksionit, zgjidhni MD5 nga menyja rënëse dhe klikoni në butonin Go.

Fjalëkalimi juaj do të kodohet duke përdorur hash MD5 dhe më pas ai do të ruhet në bazën e të dhënave.
Urime! Ju keni ndryshuar me sukses fjalëkalimin tuaj të WordPress duke përdorur phpMyAdmin.
Tani disa prej jush mund të pyesin pse e kemi zgjedhur hash MD5 për të koduar fjalëkalimin.
Në versionin më të vjetër, WordPress përdori hash MD5 për të koduar fjalëkalimet. Që nga WordPress 2.5, ajo filloi të përdorë teknologji më të forta të kriptimit. Sidoqoftë, WordPress akoma njeh MD5 për të siguruar pajtueshmëri të prapambetur.
Sapo të identifikoheni duke përdorur një varg fjalëkalimi të ruajtur si një hash MD5, WordPress e njeh atë dhe e ndryshon atë duke përdorur algoritmet më të reja të kriptimit.
Shpresojmë që ky artikull t’ju ndihmojë të mësoni se si të rivendosni një fjalëkalim të WordPress nga phpMyAdmin.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,362
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Can u teach us some hacking ? :p
 
Top