• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si të shkruajmë me ë dhe ç

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Ky është një program që mundëson shkrimin me ë dhe ç:
http://www.pasioni.net/tastiera

Këtu është në format PDF dhe lexohet më qartë:
http://www.pasioni.net/tastiera?format=pdf

Fjalëkalimi është PASIONI

Pasi instalohet programi, harta e shkronjave është kjo më poshtë. Në qoftë se doni ta ktheni siç ishte, mund ta ndërroni sa herë të doni, mjafton të shtypni ALT + shigjetën lart (SHIFT). 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,664
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Shiten ne shqiperi tastiera te pershtatura me keto shkronja?

Windos e kane vete kete pershtatje. Por per lehtesi shkrimi dhe per te mos humbur horjentimin ne "harten" e tastieres, rrall here e perdor.

Besoj se ky program eshte krejt i pa nevojshem po nuk u shoqerua me nje tastier te pershtatur! Shume vende i kane pershtatur tastierat ne varesi te nevojave specifike. Kete duhet te bejme edhe ne.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Nuk besoj se ka në Shqipëri tastiera të gatshme. Ky programi që solla, përshtat tastierën e zakonshme dhe nuk është si përshtatja e "Windows"-it, ku shkronja Y ndërrohet me Z-në dhe ngatërrohesh. Këtu Ë-ja shkon në vend të W-së, ndërsa Ç-ja shkon në krahun e djathtë të P-së. Tani për tani ky është programi më i mirë.
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

E ka cdo pc . Levizja :

Start-Tutti i programmi- Accessori -Utilità di sistema -Mappa e caratteri :)
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,458
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Nuk besoj se ka në Shqipëri tastiera të gatshme. Ky programi që solla, përshtat tastierën e zakonshme dhe nuk është si përshtatja e "Windows"-it, ku shkronja Y ndërrohet me Z-në dhe ngatërrohesh. Këtu Ë-ja shkon në vend të W-së, ndërsa Ç-ja shkon në krahun e djathtë të P-së. Tani për tani ky është programi më i mirë.
Në fakt ky është shumë herë më i mirë se ai versioni default që ka Windows. Me atë gjithmonë e kam të vështirë të shkruaj shpejtë për shkak të ndërrimit të Y-së me Z-në dhe butonat e tjerë. Falemnderit për sugjerimin. Që tani po shkruaj më shpejtë me këtë program.
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,494
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Me ane te simboleve zevendeson ne tastiere butona qe nuk perdoren.
Une kam zevendesuar f5 me ë; f6 me Ë-në e madhe; f7 me ç-në dhe f8 me Ç-në.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

une i perdori Alt + 137 = ë , Alt + 135 = ç

Alt duhet mbajtur shtypur deri sa i shtypni tre numrat ..
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,494
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

po, por do kohe ashtu...
po si te jete me mire per secilin, gjithkush sipas midese...
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,325
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Kurse une nuk e hap dot.
Me del 404 error.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Me ane te simboleve zevendeson ne tastiere butona qe nuk perdoren.
Une kam zevendesuar f5 me ë; f6 me Ë-në e madhe; f7 me ç-në dhe f8 me Ç-në.
Ti i paske zëvendësuar, po nuk i përdor kur shkruan.
Mos rri edhe ti në grupin e atyre që shkruajnë me alfabet të cunguar.
Ti je artist, njeri i artit dhe i letrave. Nuk të falet ty kjo...
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,150
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Për të rifreskuar temën .

Shpeshherë nevoitet që shqiptarët në botë apo ato që kanë një kompjutër me tastierë në gjuhënangleze duan të shkruajnë në gjuhën shqipe.
Mënyra më e mirë e studiuar nga ne është krijimi i një tastiere Internacionale /Shqiptare.
Hapi parë:
Shkarkoni programin e krijuar nga ALBACOMPUTER në këtë link Lart majtas Save As- Eng-Alb.zip per Windows Xp, Vista, 7, 8

Hapi dytë:
File-in .zip duhet ta dekompresoni dhe klikoni tek setup.exe që të installoni tastierën.
Afër orës së kompjuterit shfaqet ikona e tastierës ENG - International Albanian .
Për të shkruar në gjuhën shqipe mjafton të klikoni me mouse mbi ENG - International Albanian ose mund te shtypni ALT dhe ShiftTë vetmit taste që ndyshojë janë:
[ ndryshon në ë
{ ndryshon në Ë
] ndryshon në ç
} ndryshon në Ç


Për ato që jetojnë në Shqipërinë Etnike mund ta lejnë Default tastierën tonë.
Për ato që jetojnë në vendet jo shqipfolëse mund të altrenojnë me ALT dhe Shift gjuhët.

 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Për të rifreskuar temën .

Shpeshherë nevoitet që shqiptarët në botë apo ato që kanë një kompjutër me tastierë në gjuhënangleze duan të shkruajnë në gjuhën shqipe.
Mënyra më e mirë e studiuar nga ne është krijimi i një tastiere Internacionale /Shqiptare.
Hapi parë:
Shkarkoni programin e krijuar nga ALBACOMPUTER në këtë link Lart majtas Save As- Eng-Alb.zip per Windows Xp, Vista, 7, 8

Hapi dytë:
File-in .zip duhet ta dekompresoni dhe klikoni tek setup.exe që të installoni tastierën.
Afër orës së kompjuterit shfaqet ikona e tastierës ENG - International Albanian .
Për të shkruar në gjuhën shqipe mjafton të klikoni me mouse mbi ENG - International Albanian ose mund te shtypni ALT dhe ShiftTë vetmit taste që ndyshojë janë:
[ ndryshon në ë
{ ndryshon në Ë
] ndryshon në ç
} ndryshon në Ç


Për ato që jetojnë në Shqipërinë Etnike mund ta lejnë Default tastierën tonë.
Për ato që jetojnë në vendet jo shqipfolëse mund të altrenojnë me ALT dhe Shift gjuhët.


flm.ndihme me vlere........................
per te mira, ne te tilla raste...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

flm.ndihme me vlere........................
per te mira, ne te tilla raste...
Flm! Ta shperblefshim ne te mira! - do thonja une. :D
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,458
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Edhe kjo tastierë ishte e mirë: http://www.sdetime.com/tastiera/
Punonte edhe me Windows 8, 64 bit. Më shpëtoi se nuk doja të kthehesha në atë tastierën me Ë-në në vend të kllapave. Me këtë versioni kllapat zhduken, por unë shkruaj me 3 tastiera, dhe ndërrimi nga njëra në tjetrën të merr thjesht një shtypje tasti të shenjës së Windows.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,325
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Kush me thote si behet theksi, psh germa ''e'' me theksin siper, se nuk e mbaj mend kombinimin.
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,248
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

KUSH O BEKTESH E MERR VESH

me "e ose ë
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
69,600
Pikët
113
Përgjigje e: Si të shkruajmë me ë dhe ç

Unë nuk shkruaj dot me Ç dhe me Ë.:p
 
Top