• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si të thuash: "Nuk të dua më..."

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Si të thuash: "Nuk të dua më..."
Ja disa mënyra për të dalë nga një lidhje e paralizuar

Kur s'ka dashuri më, irriton prekja e partnerit. Tashme diëka është thyer, gjithëka ka ndryshuar dhe nuk mban mend asgjë që ka qenë më parë një urë lidhëse me partnerin. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me një njeri që është i huaj për ju! Në anën tjetër, në atë zbrazëti shpirtërore ju shfaqet personi nga e kaluara juaj, apo ndoshta dhe dikush tjetër që momentalisht ju tërheq vëmendjen. Nëse tashmë keni arritur të shikoni këto shenja tek vetja apo tek partneri, duhet të filloni të mendoni se është koha që të zgjidhni rrugën më të mirë të mundshme për lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikë të gjitha marrëzive.

Si ta organizoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetë

Mënyra më e zakonshme e ndërprerjes së lidhjes është ajo e ngadalshme, e qetë, duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harrojë apo do të gjejë dikë tjetër. Si arsyetim gjeni se jeni shumë të zënë me punë, s`mundeni të dilni etj. Nuk bëheni e gjallë në telefon, ndërroni numrin etj. Duhet të keni parasysh se kjo metodë funksionon vetëm te lidhjet e shkurtra, që kanë zgjatur vetëm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy me sy

Shumë psikologë kanë rënë dakord se mënyra më e mirë e ndarjes është kur të ulet ëifti sy me sy dhe qetë, por me vendosmëri t'i sqarohet partnerit se nuk keni asgjë personale kudër tij/saj, mirëpo problemi është se lidhja juaj nuk funksionon. Lamtumirë dhe mos lini ura prapa vetes.

3. Gënjeshtrat

është zgjidhje e vështirë, por ndonjëherë gënjeshtra është më e mirë se realiteti i hidhur. P.sh., është më mirë të shpikni diëka dhe të thoni se "kam gjetur dikë tjetër dhe dua të jem me të", sesa të thoni një të gënjeshtër. Nëse vendosni të zgjidhni gënjeshtrën që është e lehtë dhe për të cilën edhe partneri do të kuptojë se nuk është arsye e vërtetë, duhet të jeni të vendosur. P.sh: "Nuk jam i gatshëm të angazhohem në diëka serioze". Apo: "Dua t'i kushtoj vëmendje karrierës". Partneri juaj do ta ketë shumë të vështirë të mos i pranojë këto arsyetime.

4. Ndarja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumë ëifte që ndarja të zgjasë më gjatë se vetë lidhja në dashuri. Edhe pse njëri nga partneret nuk e do më tjetrin, gjen arsye të stilit: "Nuk dua ta lëndoj". Thjesht i frikësohet ndjenjës së fajit dhe me këtë mendon se bën punë të madhe duke vazhduar qe ta mbajë lidhjen të paralizuar. Në të shumtën e rasteve kjo është ndarja më e dobët e mundshme dhe një gjë të tillë vërtet nuk e meriton njeriu me të cilin ke ndarë, madje së paku edhe një muaj të vetëm të jetës tënde. Shumë më tepër ka për t'u ëmuar vendosmëria juaj atëherë kur të kthjellohet dhe të kuptojë se vërtet ka mbetur shumë pak në atë lidhje!

5. Ndarja agresive!

Këtë mënyrë të ndarjes zakonisht e zgjedhin personat jo të sinqertë dhe me natyrë frikacaku. Ja si ndodh një ndarje e tillë tipike: Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hedh fajin, i cakton kërkesa të pamundshme, është vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpine dhe vazhdimisht e ndërron sjelljen e vet!

6. Ndarja në vende publike!

Asnjëherë nuk guxoni që ndarjen ta ndërmerrni para njerëzve të tjerë të pranishëm. Kjo mund të shkaktojë shumë plagë te partneri juaj, mund të ndikojë që ta humbë vetëbesimin dhe të vdesë emocionalisht! Le të jetë vendi i qetë, ju të dy vetëm dhe mundësisht në një vend jopublik. Atëherë partneri nuk do të jetë në gjendje edhe të bisedojë lirshëm me ju, edhe të përkujdeset për emocionet e veta në atë ëast. Edhe pse shumë lidhje fillojnë në vende publike si punë, kafeteri, stadium, kinema, këto nuk janë vende të mira për ndarje.

7. Mundohuni të merrni përsipër fajet tuaja

Edhe pse nuk gjeni më asgjë që do t'ju mbante në lidhje me partnerin, mundohuni që së paku pjesën tuaj të fajit ta merrni përsipër. është shumë lehtë të lëndohet dikush që vërtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marrë parasysh arsyen pse dëshironi të ndaheni, duhet të keni respekt si ndaj një krijese njerëzore të përbërë nga emocionet, dëshirat, ëndrrat etj.
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

me mir mi than gjerat troc,,ej shiko ste du me kaq ishte e hajt ciao
 

OnLy

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 10, 2009
Postime
155
Pikët
0
Vendndodhja
Aty Ku Tymi Ska Te Sosur
Titulli: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Se Perballoj Dot Me Dashurin Sepse Ndodhem Ne Situat te Keqe Po Me Prite Mire Po Sme Prite Ciao :p
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

e di si eshte puna me cuno ik na le rehat se na cmende sdua me dhe pike ua ky :p:p;P
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

si shum po me shqeteson ti mua hap rruge tani se skam nerva per ty me
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Ndarja sy me sy

Shumë psikologë kanë rënë dakord se mënyra më e mirë e ndarjes është kur të ulet ëifti sy me sy dhe qetë, por me vendosmëri t'i sqarohet partnerit se nuk keni asgjë personale kudër tij/saj, mirëpo problemi është se lidhja juaj nuk funksionon. Lamtumirë dhe mos lini ura prapa vetes.
keshtu eshte me e drejt ..
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

do ja thoja sy per sy kur une jam e vendosur qe me ate person nuk ecen me asgje. huuh :p
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Me sinqeritet...
Nuk eshte faji im,qe dikush tjeter me do me teper sesa ty.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,156
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Po pse t'i thuash qe nuk te dua me?!

Pse mos ti thuash qe do te dua per gjithe jeten?!

Pse mendoni anen negative te gjerave?!

Be positive!
This is the solution!
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

si do qe mund ta thuash,tek partneri tjeter do shkaktosh nje plage...
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,899
Pikët
113
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

goodbyes hurt the most when people leave without saying them.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,391
Pikët
113
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Si të thuash: "Nuk të dua më..."
Nder te paktat raste, qe Nuk Kam respekt per Psikologet dhe "Manualet" e tyre.
Kane nevoje te justifikojne punen e tyre ne nje menyre a tjeter.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
2,512
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Do me fejoje gjyshja me Mbleseri , me ka gjetur nje goxha Inxhenier.
Mekati i fundit dhe ne fund mos me dergo me SMS , Mail , Telefonata se e ka babi dhe vellai telefonin , te uroje gjithe te mirat dhe ta gjesh lumturine me dike tjeter.
Eshte me mire per te dy se une s'te dua .
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Si të thuash: "Nuk të dua më..."
Ja disa mënyra për të dalë nga një lidhje e paralizuar

Kur s'ka dashuri më, irriton prekja e partnerit. Tashme diëka është thyer, gjithëka ka ndryshuar dhe nuk mban mend asgjë që ka qenë më parë një urë lidhëse me partnerin. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me një njeri që është i huaj për ju! Në anën tjetër, në atë zbrazëti shpirtërore ju shfaqet personi nga e kaluara juaj, apo ndoshta dhe dikush tjetër që momentalisht ju tërheq vëmendjen. Nëse tashmë keni arritur të shikoni këto shenja tek vetja apo tek partneri, duhet të filloni të mendoni se është koha që të zgjidhni rrugën më të mirë të mundshme për lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikë të gjitha marrëzive.

Si ta organizoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetë

Mënyra më e zakonshme e ndërprerjes së lidhjes është ajo e ngadalshme, e qetë, duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harrojë apo do të gjejë dikë tjetër. Si arsyetim gjeni se jeni shumë të zënë me punë, s`mundeni të dilni etj. Nuk bëheni e gjallë në telefon, ndërroni numrin etj. Duhet të keni parasysh se kjo metodë funksionon vetëm te lidhjet e shkurtra, që kanë zgjatur vetëm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy me sy

Shumë psikologë kanë rënë dakord se mënyra më e mirë e ndarjes është kur të ulet ëifti sy me sy dhe qetë, por me vendosmëri t'i sqarohet partnerit se nuk keni asgjë personale kudër tij/saj, mirëpo problemi është se lidhja juaj nuk funksionon. Lamtumirë dhe mos lini ura prapa vetes.

3. Gënjeshtrat

është zgjidhje e vështirë, por ndonjëherë gënjeshtra është më e mirë se realiteti i hidhur. P.sh., është më mirë të shpikni diëka dhe të thoni se "kam gjetur dikë tjetër dhe dua të jem me të", sesa të thoni një të gënjeshtër. Nëse vendosni të zgjidhni gënjeshtrën që është e lehtë dhe për të cilën edhe partneri do të kuptojë se nuk është arsye e vërtetë, duhet të jeni të vendosur. P.sh: "Nuk jam i gatshëm të angazhohem në diëka serioze". Apo: "Dua t'i kushtoj vëmendje karrierës". Partneri juaj do ta ketë shumë të vështirë të mos i pranojë këto arsyetime.

4. Ndarja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumë ëifte që ndarja të zgjasë më gjatë se vetë lidhja në dashuri. Edhe pse njëri nga partneret nuk e do më tjetrin, gjen arsye të stilit: "Nuk dua ta lëndoj". Thjesht i frikësohet ndjenjës së fajit dhe me këtë mendon se bën punë të madhe duke vazhduar qe ta mbajë lidhjen të paralizuar. Në të shumtën e rasteve kjo është ndarja më e dobët e mundshme dhe një gjë të tillë vërtet nuk e meriton njeriu me të cilin ke ndarë, madje së paku edhe një muaj të vetëm të jetës tënde. Shumë më tepër ka për t'u ëmuar vendosmëria juaj atëherë kur të kthjellohet dhe të kuptojë se vërtet ka mbetur shumë pak në atë lidhje!

5. Ndarja agresive!

Këtë mënyrë të ndarjes zakonisht e zgjedhin personat jo të sinqertë dhe me natyrë frikacaku. Ja si ndodh një ndarje e tillë tipike: Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hedh fajin, i cakton kërkesa të pamundshme, është vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpine dhe vazhdimisht e ndërron sjelljen e vet!

6. Ndarja në vende publike!

Asnjëherë nuk guxoni që ndarjen ta ndërmerrni para njerëzve të tjerë të pranishëm. Kjo mund të shkaktojë shumë plagë te partneri juaj, mund të ndikojë që ta humbë vetëbesimin dhe të vdesë emocionalisht! Le të jetë vendi i qetë, ju të dy vetëm dhe mundësisht në një vend jopublik. Atëherë partneri nuk do të jetë në gjendje edhe të bisedojë lirshëm me ju, edhe të përkujdeset për emocionet e veta në atë ëast. Edhe pse shumë lidhje fillojnë në vende publike si punë, kafeteri, stadium, kinema, këto nuk janë vende të mira për ndarje.

7. Mundohuni të merrni përsipër fajet tuaja

Edhe pse nuk gjeni më asgjë që do t'ju mbante në lidhje me partnerin, mundohuni që së paku pjesën tuaj të fajit ta merrni përsipër. është shumë lehtë të lëndohet dikush që vërtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marrë parasysh arsyen pse dëshironi të ndaheni, duhet të keni respekt si ndaj një krijese njerëzore të përbërë nga emocionet, dëshirat, ëndrrat etj.
Tu baft lula gjeneti se ket llaf kisha me gocen time.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,163
Pikët
113
Përgjigje e: Si të thuash: "Nuk të dua më..."

Le ti japim fund lidhjes sot , ti meriton dike me te mire se une lol
 
Top